İçindekiler

Gotik mimari, Ortaçağ’ın ortalarından sonlarına doğru yaygın olarak kullanılmaya başlanan mimari stildir. Romanesk mimarinin gelişimiyle ortaya çıkmıştır. Sonra da zamanla yerini Rönesans mimarisine bırakmıştır.

Gotik mimarinin en önemli eserlerinden olan Milano Katedrali, İtalya

GOTİK NEDİR ?

Gotlar, MS. 1. yüzyıldan 5. yüzyıla doğru dil ve kültürlerini Avrupa’dan Afrika’ya yayan kavimdir. 5. yüzyıl dolaylarında İskandinavya tarafından gelerek Roma İmparatorluğu’na zulümler yaparak kendi sonlarını yazmışlardır. “Gotik” terimini ilk defa Giorgio Vasari, bu üslubun Roma’yı yıkan Gotlara yani barbarlara özgü bir üslup olduğunu düşünüp onlara karşı aşağılayıcı bir ifade olarak kullanmıştır. İsim, bu akımın kaba ve estetikten uzak bulunması yüzünden Gotların sanattan anlamayan, kültürden uzak ve barbar kişilikleriyle tanınmalarından dolayı kullanılmaktadır.

TARİHİ VE ÖZELLİKLERİ

Gotik mimari 12-16. yüzyıllar arasında Avrupa’da kullanılan, sivri kemerler, kaburgalı kubbeler ve ayrıntılı süslemeleri ile hemen tanınan mimari akıma ve bu tarz mimariye benzeyen diğer mimari akımlara verilen isimdir. Mimaride Gotik stilin ilk kez ortaya çıktığı ve geliştiği yer, Fransa’nın kuzeyinde bulunan Paris ve çevresini kapsayan “Ile de France” bölgesidir. Akımın ilk örneği 1122 yılında Fransız tarihçi ve mimar Abbot Suger tarafından tasarlanan St. Denis Kilisesi olarak kabul edilmektedir. Başlıca eserleri katedrallerdir ve bu üslup Batı Avrupa’da özellikle dinsel binalarda kullanılmıştır.

Gotik mimarinin en önemli özelliği sivriliktir. Roma mimarisindeki yaygın kubbeler yerine, dilimli kubbeler, yuvarlak kemerler yerine ise sivri ve birbirini kesen kemerler kullanılmıştır. Gotik mimarinin karakteristik özelliklerinden bir diğeri de mimarların ağırlıkları yayabilmelerine yardımcı olan inşaat tekniklerinden birisi olan dayanma kemeridir. Bu kemerler ağırlığın yayılmasını sağlayarak duvarların üzerindeki yükü alıyor ve bu yükü direkt olarak zemine transfer ediyordu. Esere destek sağlamanın yanında süslemeleri ile de dikkat çekiyordu.

BAZI ÖNEMLİ ESERLER

1. Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali, Fransa

Notre Dame Katedrali, Paris/Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir yapıdır. Yapımına 1163 yılında başlanmış açılışı ise 1345’de yapılmıştır. Fransız Gotik mimari tarzı ile yapılmış olan katedral Ile De Cite’nin doğu kısmında ve Seine Nehri’nin kıyısında bulunur. 5 Nisan 2019’da çıkan bir yangın sebebiyle Katedralin büyük bir kısmı ağır hasar almıştır.

Mimarları; Pierre de Montreuil, Jean Baptiste Antoine Lassus, Raymond Du Temple, Jehan De Chelles, Jean Ravy ve Jean Le Bouteiller’dir.

2. Köln Katedrali

Köln Katedrali, Almanya

Almanya’nın Köln kentinde bulunan, başlarda Hristiyanlığın Katolik mezhebi için açılmış bir ibadethanedir. Yapımına 1248 yılında başlanmış ve 632 yıl sürmüştür. 1880 yılında ise hzimete açılmıştır.

Mimarları; Master Gerhard, Ernest Friedrich Zwirner, Arnold Wolff, Barbara Schock Werner, Willy Weyres, Richard Voigtel, Friedrich Adolf Ahlert, Nikolaus Van Bueren’dir.

3. Saint-Denis Bazilikası

Saint-Denis Bazilikası, Fransa

Orta Çağ’da yapılmış bir büyük manastır kilisesidir. Bu bazilikada orta çağlardan itibaren yaşayıp hüküm sürmüş Fransa Kralları’nın hemen hemen hepsinin anıtsal mezarları bulunmaktadır. 1862 yılından itibaren bir kilise olmanın yanında Fransa’da tarihi bir anıt olarak kabul edilmektedir.

Mimarları; François Debret, Jacques Moulin’dir.

4. Old Town Bridge Tower

Old Town Bridge Tower, Çekya

Prag, Çek Cumhuriyeti’nde bulunan bir anıttır. Yapımı 1357’de, İmparator IV. Charles’ın yönetimi sırasında başlamıştır. Mimarı, Peter Parler’dir.

5. Milano Duomo Katedrali

Milano Duomo Katedrali, İtalya

Milano Katedrali, Lombardiya, İtalya’da bulunan bir yapıdır. Yapımına 1386 yılında başlanmış ve 1905’te tamamlanmıştır. Milano’nun en etkileyici yapısı olan katedral, şehrin simgesi sayılmaktadır. Avrupa’nın dördüncü büyük katedralidir.

6. Floransa Katedrali

Floransa Katedrali, İtalya

İtalya’nın Floransa kentinde 1296-1436 yılları arasında inşa edilmiş olan yapıdır.

Mimarları; Filippo Brunelleschi, Francesco Talenti, Arnolfo Di Cambio, Bernardo Rossellino’dir.

7. Canterbury Katedrali

Canterbury Katedrali, İngiltere

İngiltere’nin en ünlü ve en eski Hristiyan yapılarından biridir. 597’de kurulan katedral, 1070 ile 1077 yılları arasında tamamen yeniden inşa edildi. 1988 yılında UNESCO tarafından dünya mirası ilan edildi. Mimarları; William Of Sens, Henry Yevele, William The Englishman’dir.

Daha fazla yazı için buraya tıklayın