İçindekiler

Köln Katedrali

Gotik Mimarinin en güzel örneklerinden biri olan, Almanca adıyla Kölner Dom olarak da bilinen Köln Katedrali’ni bu yazımızda sizlerle inceliyoruz.

Köln Katedrali Almanya’nın Köln şehrinde Ren Nehri kıyısında yer alan, gotik tarzı ile tasarlanmış tarihi bir katedraldir. Birçok kaynağa göre katedral, Hristiyanlığın Katolik mezhebi için açılmış bir ibadethane olma özelliğindedir. 1248 yılında inşasına başlanan katedralin yapım aşaması maddi ve siyasi sıkıntılar nedeniyle yaklaşık olarak 630 yıl sürmüş ve 1880 yılında ibadete açılmıştır.

köln katedrali

Tasarım ve Temel Özellikler

Master Gerhard tarafından tasarlanan ve 7000 metrekare gibi oldukça büyük bir alana inşa edilen ihtişamlı katedralimizin uzunluğu 157 metredir ve bu özelliği ile şu anda Kuzey Avrupa’ da bulunan en büyük ibadethane olma konumuna sahiptir. Dünyada bulunan üçüncü; Almanya’da bulunan ikinci en büyük kilisedir. Köln Katedrali ayrıca bu yüksekliği ile dünyanın en yüksek katedrali olma özelliğine sahip olarak Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) kültür mirası listesindedir.

Haç şeklinde bir plana sahip olan Köln Katedrali, Gotik Mimari tarzıyla inşa edilmiş olmasıyla ve çift devasa kuleleri ile oldukça gösterişli ve büyüleyici bir yapıya sahiptir. Gotik Mimarinin en büyük simgelerinden biri olan katedralimiz; sonsuzluğu simgeleyen bir özellik olarak görülen yapıların yükseldikçe sivrilmesi ve daralması,  iç yansıyan güneş ışınları ile iç mekanda düşsel algı yaratan devasa camlara yapılan vitrayları gibi Gotik tarz mimarinin önemli karakteristik özelliklerinden izler taşımaktadır.

Birçok kıymetli sanat eseri ve hazinenin de sergilendiği haç şeklindeki katedralin iç mekanına girdiğimizde karşımıza çıkan heykeller, vitraylar, dehlizler, kemerler ve koridorların insanı büyülediği söylenmektedir.

Bazı kaynaklara göre 10. yüzyıldan kaldığı belirtilen Gero Cross isimli dünyanın en büyük çarmıha gerilmiş İsa Haçı da katedralimizin alt katında hazine odasının ve azizlerin mezarlarının bulunduğu bölümde sergilenmektedir. Eğer gidip kendiniz gezip görmek isterseniz diye yazının sonuna adres, giriş saati ve ücretlerini ekledik.

Köln Katedrali’nde 4 tanesi orta çağdan kalma olan 9 büyük büyüleyici çan bulunmaktadır ve bu çanların en büyüğü yaklaşık 24 ton ağırlığındadır. Dünyanın en büyük katedrallerinden biri olan ihtişamlı katedralimizi korumak için Alman yetkililer, içerisinde 36′sı heykeltıraş ve mermer ustası, 10′ u vitray ustası, 6′sı idareci olmak üzere çeşitli uzmanlardan oluşan 70 kişilik usta bir ekip kurmuşlardır. Katedral içinde antik kazılar ve çalışmalar halen devam etmektedir.

Yıllardır katedralin altında devam eden kazılar sonucunda 1. yüzyıldan 4. yüzyılın sonlarına kadar uzanan Roma İmparatorluğu döneminden kalma tarihi evler bulunduğu kayıtlarda yer almaktadır.

Bugün katedralimizin içinde koronun konumlandığı bölgenin altında 30 ila 40 metre uzunluğunda apsidiyal bir yapı bulunması ile bu yapının bölgede inşa edilen ilk kilise olması ihtimaline yoğunlaşılmıştır. Ayrıca aynı kazı çalışmalarından elde edilen verilere göre Köln Katedrali’nin başka bir ibadethane üzerine inşa edildiği de düşünülmektedir.

Tarihi Vaftizhane

Tüm bu buluntuların dışında kilisenin çevresinde batı yönünde 6. Yüzyıldan kalma olduğu belirtilen tarihi bir vaftizhane de bulunmuştur. Eski dönemlerde Hristiyanlığa yeni giren bireylerin vaftiz edilmeden kiliseye alınmadıkları bilindiği için, bu vaftizhanenin neden kilise dışında ve yakınında ancak ayrı bir yapı olarak konumlandırıldığı mantıklı bir şekilde anlaşılmaktadır. 8 köşeli piscinası bulunan ve ilk aşamalarda dikdörtgen bir plan üzerine inşa edilen vaftizhane, sonraları haç planına sahip olacak şekilde geliştirilmek istense de zamanla son kullanım hali yine dikdörtgen planlı bir yapı ortaya çıkmıştır. Bazı kaynaklara göre bu vaftizhane muhtemelen 9. yüzyılda eski Köln Katedrali’nin inşasından itibaren bir daha kullanılmamıştır.

Adres ve Ekstra

Eğer bu muhteşem yapıya gitmek isteyenleriniz olursa diye adres, açılış saatleri ve giriş ücretlerini de alta bıraktık.

Açılış Saatleri;

Katedral:

Kasım ve Nisan ayları arasında: 06.00 – 19:30

Mayıs ve Ekim ayları arasında: 06: 00 – 19: 00

Kule Tırmanışı:

Kasım ve Şubat ayları arasında: 09.00 – 16.00

Mart ve Ekim ayları arasında: 09: 00-18: 00

Hazine Odası

Günlük: 10: 00-18: 00

Giriş ücretleri;

Katedral: ücretsiz

Kule Tırmanışı:

Yetişkinler: 4 €

İmtiyazlar: 2 €

Hazine Odası

Yetişkinler: 5 €

İmtiyazlar: 2,50 €

Kombine bilet (Kule Tırmanışı ve Hazine Odası):

Yetişkinler: 8 €

Adres;

Domkloster 4, 50667 Köln, Almanya

Köln Katedrali – Almanya

Son Yazılar

Tüm yazılarımız için tıklayın

Bizimle iletişime geçin.

tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir