İçindekiler

Bu yazımızda sizer için bölgesinin sosyal standartlarına ve komşu ilişkilerine yeni bir soluk getiren Ole Scheeren ve Oma işbirliğindeki The Interlace projesini inceliyoruz.

Yapı hakkında

Singapur’un en büyük konut projelerinden biri olan The Interlace, tropikal iklimde yaşamaya yeni ve modern bir bakış açısı getiriyor. OMA’nın partnerlerinden Ole Scheeren, Singapur’un geneline hakim olan kümelenmiş, izole kuleler inşa etmek yerine farklı bir tasarım stratejisi izlemiş. Proje doğal alanlar ile iç içe girmiş yaşam ve sosyal alanlar arasında bir bağ öneriyor.

Singapur’un güneyinde Alexandra Road ve Ayer Rajah Expressway gibi iki işlek ulaşım aksının çevrelediği 8 hektarlık yüksek bir arazi üzerinde bulunan The Interlace, toplam 170,000 metrekare zemin alanına sahip bir konut kompleksi. Proje büyüklükleri değişen 1,040 daire, yeşil ve sosyal alanların harmanlandığı bir yapı. Mimarların en dikkat ettiği unsurlardan biri, tasarladıkları kompleksin sürdürülebilir olması. Güneş, rüzgar, iklim koşulları gibi çevresel faktörler ve enerji korunum ilkeleri analiz edilerek projeye şekil vermiş. Ayrıca her bir dairenin park, deniz ve şehir manzarası var.

The Interlace, 31 apartman bloğundan oluşuyor. Dikey yükselmek yerine yatay olarak, birbirine dokunarak araziye yayılan birbirinin aynısı olan her bir blok 6 kat yüksekliğinde. Bloklar, 8 geniş avlunun çevresine altıgen bir düzende yerleştirilmiş. Blokların üst üste geldiği noktalarda ise birçok katta bulunan ortak ve özel dış mekanların oluşturduğu dikey bir köy yaratılmış.

Kompleksi oluşturan 31 blok, proje alanı üzerinde konumlanmaları ile The Interlace’e ana karakterini veriyor. Bloklar arasında bırakılan geniş mesafeler, dairelerin içindeki ev hayatının mahremiyetini korurken, blokların bir araya geldiği noktalar ortak kullanıma ayrılmış. Birbiriyle etkileşim halinde olan kamusal alanlar, avlulara göre şekilleniyor ve alanın dışına, doğaya ve yeşile doğru açılıyor. Bu sayede The Interlace, kullanıcısına hem sessiz ve özel alanlar sağlarken hem de insanların bir araya gelebilecekleri hareketli ortak mekan imkanları sunuyor. Böylece kompleksin içinde bireysellik ve birlik anlayışı ayrı ayrı teşvik ediliyor.

Tasarım Dili

Ole Scheeren’in tasarımı, bir topluluktaki çağdaş yaşamın radikal bir yeniden yorumunda geniş bir özel ve ortak sosyal alanlar ağı oluşturur. Tasarım, yoğun kentsel ortamlardaki varsayılan konut tipolojisini (yalıtılmış kule kümeleri) takip etmek yerine, dikey izolasyonu yatay bağlantıya dönüştürüyor ve topluluk kavramını günümüz toplumunda merkezi bir konu olarak eski haline getiriyor.

Tasarımın, sakinleri için çok sayıda nitelik ve seçenek yaratır ve yaşam için çok katmanlı bir zenginlik ve olasılık özgürlüğü duygusu verdiği gözlemleniyor.

Konsept

Projenin konseptinde net bi şekilde modernizm görülmektedir ve sürdürülebilir tropikal ve yeşil bir çevre içinde yaşamaya; ve bölgenin bireysel yaşamından ziyade mahalle hayatının içindeki komşuculuğu geri kazanmaya dair radikal bir tasarım izlenmiştir.

Yapının Mimarı: Ole Scheeren

Ole, Büro Ole Scheeren’in baş tasarımcısıdır ve şirketin işini, yaratıcı vizyonunu ve stratejik gelişimini yönlendirmekten sorumludur. Projeleri, Singapur’daki DUO için 2021 CTBUH Kentsel Habitat Ödülü, Singapur’daki Interlace için 2015 Dünya Yılın Binası Ödülü ve Pekin’deki CCTV Genel Merkezi için CTBUH Dünya Çapında En İyi Yüksek Bina Ödülü 2013 dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı. Çağdaş toplumun karşı karşıya olduğu zorluklara dönüştürücü çözümlere duyulan ihtiyacı vurgulayan Ole Scheeren’in mimarisi, yaratıcı vizyonunu 2018’de üç büyük gelişmenin tamamlanması da dahil olmak üzere, son derece başarılı gerçekleştirilen projelerde temellendirmeye yönelik 25 yıllık kariyer hayatına sahip

Tüm yazılarımız için tıklayın

Bizimle iletişime geçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir