Bugünkü yazımızda bahsedeceğimiz yapı sizleri Sanghay’ın kıyılarına götürüyor. The Fosun Foundation, Foster + Partners ve Heatherwick Studio ortaklığı ile başlayan Bund Finans Merkezi çalışmalarına eklenen tartışmasız en göz alıcı yapılardan biri ve Sanghay’ın yeni kültürel sanat simgesi. Bu büyük ve karma işlevli kompleks, ünlü The Bond Caddesi’nin sonunda bulunuyor ve bölgeye yeni bir çizgi getirerek canlandırmayı planlıyor. Fosun Vakfı, çarpıcı ve hareketli cepheleriyle Çin’in deneysel ve yenilikçi mimaride ön safhalarda yer aldığını kanıtlıyor.

The Fosun Foundation
The Fosun Foundation

Foster + Partners ve Heatherwick Studio İş birliği

Dönemin getirileri birçok değişikliğe yol açmaya devam ediyor. Büyük mimarlık şirketleri artık bir takım haline gelerek tasarımların altına birlikte imza atmaya başlıyor. Foster + Partners ve Heatherwick Studio iş birliği de bunun örneklerinden sadece bir tanesi.

Bu iki büyük şirketten örneklere devam edecek olursak Heatherwick Stüdyo’nun Kaliforniya ve Londra’da yapımları süren Google Genel Merkezleri için Danimarkalı firma BIG ile iş birliği içinde olduğunu görüyoruz. Foster and Partners ise yeni Mexico City Havalimanı için Meksikalı mimar Fernando Romero ile birlikte bir çalışma yürütmüştür.

Bund Finans Merkezi

Bund Finans Merkezi

2013 yılından beri, Sanghay’ın iş bölgesinde düzenlenen masterplan Bund Finans Merkezi’nin amacı Sanghay’ın merkezindeki yoğun hayatı kıyılara da yansıtabilmek ve bölgeyi banka ve finans kuruluşlarının bulunduğu bir bağlantı noktası haline getirmektir. 420.000 metrekarelik sekiz çok amaçlı binadan oluşan proje, caddelerden geçen yayalar için aynı zamanda bir geçirgenlik de sağlamaktadır.

Foster + Partners Stüdyo Başkanı ve Kıdemli Yönetici Ortağı Gerard Evenden şunları söylüyor: “Bund Finans Merkezi, eski şehir ile yeni finans bölgesi arasında çok önemli bir bağlantı oluşturuyor. Binalar için kitle stratejisini geliştirmek, eski ve yeni mimari bağlamı ile ilgili olarak, sahilin ölçeğini ve tarihi mahallelerin karakterini yansıtan ilginç bir zorluktu.”

Bölgede birinci sınıf ofisler, butik otel, kültür merkezi ve bunu çevreleyen peyzajlı bir kamusal plaza alanı bulunmaktadır. Alanlarda çeşitlilik gösteren lüks perakendeler ve uluslararası markalar için konsept mağazalar, lüks bir alışveriş merkezi ve buna bağlı restoranların etrafında konumlandırılmıştır. Bölgeye hakim olan işlenmiş taşlarla kurgulanmış yüzeyler ve bronz detayları binalara ayrı bir atmosfer kazandırmaktadır. Her binanın yüzeyinde el işçiliğiyle yapılmış granitler bulunmaktadır ve bu yoğunluk yukarı çıktıkça kendini cam bir zemine bırakarak hem binaların zemin katına vurgu yapmakta hem de yapıların saydamlığına bir katkı sağlamaktadır.

Şehrin kentsel kimliğinden esinlenilerek güney cephesine iki adet 180 metrelik kule yerleştirilmiş, rıhtıma bakan binaların yüksekliği ise kademeli bir şekilde belirlenmiştir. Bu tasarım Bund Caddesi boyunca 19. Yüzyılın büyük simgesel yapılarıyla ilişkilendirilmektedir. Bu büyük finans merkezinin son üyelerinden olan ve bölgedeki ana bölümü oluşturan yapı ise Fosun Vakfı’dır.

Heatherwick Studio’nun kurucusu Thomas Heatherwick proje için şunları söylüyor: ‘’Şangay’ın tarihi kesimine giriş kapısı olan bu önemli lokasyonda yeni bir şey yapma fırsatı gerçekten olağanüstü. 420.000 metrekarelik geniş alanı kapsayan bu projeyle biz, Çin’in inşa edilmiş mirasını bağlayan ve binlerce insanın biraraya geleceği, birarada çalışacağı anlamlı bir kamusal mekan yaratan yeni yollar aradık. Bund’un etrafında varolan tarihi binaların ölçeklerinden ve maddeselliğinden esinlenerek, yüksek performans cam sistemler ve el ile işlenen taşı harmanlayan ofis binaları, alışveriş mekanları ve kültürel binalar yarattık. Sonucunda Bund Finans Merkezi’ndeki bu yapılar, yeni kamusal mekanları oluşturdu ve tarihi Bund yapılarının mirasıyla bir iletişim kurdu.’’

“Konsept, Çin’in dünyanın geri kalanında var olanı kopyalamak yerine Çin’in olağanüstü mimari ve peyzaj mirasıyla bağlantı kurmanın yeni yollarını arama tutkusundan ilham alıyor. ”

 The Fosun Foudation

Fosun, iki yıllık bir inşa sürecinin ardından 18 Ocak 2019’da hareketli ve şekil değiştiren cephesiyle bölgedeki yerini almıştır. Bund Finans Merkezi’nın sosyal odak noktası olan Fosun, çeşitli sanat sergileri, defileler, kültürel performans, forum ve zirvelere ev sahipliği yapmaktadır.

4784 metrekarelik merkezde dördü bodrum kat olmak üzere sekiz kat bulunmaktadır. Zemin kat, kamusal alan ve bilgi hizmetleriyle ilişkiliyken, ikinci kat çok işlevli salonlardan ve büyük bir balkondan oluşmaktadır. Üçüncü kat büyük bir sergi salonuna açılırken, son kat ise bir terası oluşturmaktadır. Geleneksel Çin Tiyatrosu’nun açık sahnelerinden ilham alınarak tasarlanan yapıda, karma kullanıma sahip bir sanat ve kültürel gelişim merkezi oluşturulmak istenmiştir. Üç seviyeli binada dikkat çeken en büyük özellik, dev bambu parçalarını andıran bronz tüplerden oluşan perdeli cephesidir.

Fosun’un tasarımı ilk duyurulduğunda, mimarlar bu cepheyi “binanın değişen kullanımına uyum sağlayan ve balkondaki sahneyi ve Pudong manzarasını ortaya çıkaran hareketli bir perde” olarak tanımlamıştır.

The Fosun Foundation hızlandırılmış görüntüleri:

Binayı çevreleyen tüpler hareket ederek günün farklı saatlerinde binanın farklı bölümlerinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Dakikada en fazla 10 metre ilerlerken 144 metrelik binanın tamamını dönmesi ise 14 dakika sürmektedir. Tüpler üç katmanda dikey ve hareketli bir şekilde asılarak pencere ve balkon önlerinde yarı saydam perdeler oluşturmaktadır.

Perdeli cephe, Tongji Üniversitesi ve birçok mühendis ortaklığıyla tamamlanmıştır. Üç seviyeli cephe, 675 ayrı magnezyum alaşımlı püskül katmanlardan oluşmaktadır. Bu tasarım, geleneksel Çin gelin başlığına bir referans göstermektedir. Püsküllerin her birinin uzunluğu 2-16 metre arasında değişim göstermektedir ve bu sayede birbirinden bağımsız hareket eden püskül katmanları döndüğü sırada, farklı görsel etkiler ve kademeli opaklık seviyeleri ortaya çıkarmaktadır. Bu hareketliliği göz önüne aldığımızda bunun bir kinetik mimari yorumlaması olduğunu söylemek mümkündür. (Kinetik mimari, binaların, genel yapısal bütünlüğü azaltmadan, yapının bazı bölümlerinin hareket etmesine izin verecek şekilde tasarlandığı bir kavramdır.)

Diğer yazılarımız için tıklayın.

Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir