İçindekiler

Sezesyonizm sanat akımı olarak da bilinen ve Fransızcada Yeni Sanat anlamına gelen, aynı zamanda 1900 sanatı ismiyle de bilinen Art Nouveau akımı; temeli İngiltere, Londra’da merkezli olan ve kökleri Arts & Crafts Hareketi‘ne kadar giden sanat akımıdır. Sanayi Devrimi’ne tepki olarak, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. 1890ların başından I. Dünya Savaşı’nın öncesine kadar popüler olmuştur. Klasisizmi reddetmiş ve temel olarak karşı çıkmayı benimsemiştir. Tasarım Devrimi olarak görülmektedir. Başta İspanya, Fransa ve Belçika olmak üzere bütün Avrupa ve Amerika’yı etkilemiştir. Modern Style, Yellow Book Style, Fin de Siecle Style, Jugendstil, Secession Style, Floral Style, Style Coup de Fouet, Style Anguille gibi isimler alarak ülkelerin kültürlerine özgü hale gelmiştir. Mimari’nin yanı sıra resim, grafik, takı, mobilya, iç tasarım, seramik, tekstil, metal işleri ve cam sanatı gibi sanat dallarını da kapsayan bir akımdır.

art nouveau

TARİHİ

Orta Çağ’ın gotik sanatını savunan İngiliz estetikçi ve tarihçi John Ruskin’den etkilenen Praeraphaelit (İngiliz Art Nouveau hareketi) grubunun üyesi olan William Morris, mutluluğun el emeğiyle elde edilebileceğini ve işçi kesimin yaşama sevincine bu tür çalışmalar ile ulaşabileceği görüşünü savunuyordu. İnsan ile maddenin arasına giren makinelerin, dolayısıyla endüstriyel gelişimin güzelliği yok ettiği görüşündeydi. Sosyalist fikirlere sahip olan William Morris; sanatı demokratlaştırmak istemiş bu nedenle sanat kurumları açmıştır ve ayrıca imal ve satışın bir arada gerçekleştiği günümüz meslek okulları niteliğindeki atölye-mağaza olan Morris Company’i açmıştır. Morris’in bu bakış açısı birçok sanatçı tarafından benimsenmiş ve desteklenmiştir. Bu şekilde de el sanatlarına dayalı bir akım oluşmuştur. Ancak endüstriyel gelişmelerle birlikte ev yapımı ürünlerin pahalı kalmasıyla fakir işçi kesim yerine zengin koleksiyonculardan rağbet görmüştür. Kısaca endüstriye yenilmiştir. Art Nouveau ismi 1896 yılında Paris’te açılmış olan dekoratif mobilya ve aksesuar satan bir mağazadan gelmektedir. Devlet salonuna kabul edilmeyen sanatçıların da bu tür eşyaların alım satımıyla ilgilenmeye başlamasıyla akım güçlenmiş ve nitelik kazanmıştır.

Art Nouveau mimarisinin en belirgin özellikleri; stilize edilmiş, yassı, kıvrımlı, asimetrik ve kavisli şekiller, ritmik motifler, hayvan ve bitkiler, kadın figürü, uçuşan saç ve tüyler, çiçekler, asma filizleri olarak sayılabilir.

Antoni Gaudi

Art Nouveau akımının şüphesiz en önemli mimarıdır. İspanya’daki Art Nouveau akımının öncüsü olan mimardır. Eserlerinden sekiz tanesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır.

BAZI ÖNEMLİ ESERLER

La Sagrada Familia

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ve inşası 1882 yılından günümüze kadar uzanan bir mega yapıdır. İspanya’nın Barselona şehrinde bulunmaktadır.

La Sagrada Familia, Barselona

Casa Mila

 La Pedrera (Taş ocağı) ismiyle de tanınan yapı, 1900’lü yılların başında yapılmıştır.

Casa Mila, Barselona

Park Güell

Park Güell, İspanya Barselona’da bulunan bahçelerden ve mimari unsurlardan oluşan bir kamu parkıdır. Barselona’nın Gràcia bölgesinde bulunan La Salut’ta yer almaktadır.

Park Güell, Barselona

Casa Battlo

Casa Batlló, Barselona şehrinin merkezinde bulunan bir binadır. Günümüzdeki tasarım, daha önceden yapılmış evin 1904 yılında tekrar tasarlanması ile oluşmuştur.

Casa Batllo, Barselona

3 thoughts on “Art Nouveau Akımı

  1. Geri bildirim: RENZO PİANO - Archi101

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir