Renzo Piano’nun Hayatı

Renzo Piano, inşaatçılık, müteahhitlik yapan bir ailenin oğlu olarak 14 Eylül 1937’de Cenova’da dünyaya geldi.

Ünlü mimar Renzo Piano, 1964 yılında Milano Politeknik Mimarlık Okulu’ndan mezun oldu. 1967-70 yılları arasında İngiltere ve ABD’ye seyahatler yaparak mesleki deneyimlerini zenginleştirdi.

Renzo Piano’nun Jean Prouvé ile tanışması ve dost olması meslek yaşamını derinden etkiledi. 1971 yılında Piano & Rogers ortaklığını kurup Richard Rogers ile birlikte Paris’te Centre Pompidou projesini hayata geçirdi.

1977’de “l’Atelier Piano & Rice”ı kurdu, inşaat mühendisi olan Peter Rice ile birlikte Rice’ın 1993 senesinde ölümüne kadar birçok projeye imza attı. Başarılı mimar daha sonra, Paris ve Cenova’da büroları olan Renzo Piano Building Workshop’ı kurdu. Burada halen 100’ün üzerinde mimar, mühendis ve çeşitli dallarda uzman kişiler çalışıyor.

Renzo Piano - Alain Elkann Interviews

Renzo Piano, dekonstrüktivizm akımının temsilcilerinden biridir. Az malzeme ve işlevsel çözümler üzerine odaklanmış bir yaklaşım sergiler. Mimarlık ile ilgili eğitimler veren, mimarlığın gelişmesine katkıda bulunan Renzo Piano, sadece RPBW kurulduktan sonra 120’nin üzerinde projeye imza atmıştır. Osaka Kansai Uluslar arası Havaalanı Terminali, Roma Oditoryumu, Tokyo Maison Hermes, New York Times Binası bu eserlerinin sadece bir kaçıdır.

Bir mimar olarak mühendislik açısından da kusursuz işler yapılmasına imkan veren işbirlikçi bir üretim tarzı vardır. Projelerini önce kara kalem ile çizerek somutlaştırır. Çizimleri yeni nesil mimarlar için büyük bir ilham kaynağıdır.

Renzo Piano’nun çizimleri ve ortaya koyduğu projelere bakan otoriteler dehasını Leonardo Da Vinci ve Michelangelo’ya denk bulmaktadır. Buna en büyük sebebi; geliştirmiş olduğu problem çözme teknikleridir.

Gelecekteki mimarinin yönünü belirleyen, açısını genişleten bir mimardır. Son derece sanayileşmiş malzemelerle mimarileri ifade etmeye çalışır. Çeşitli mimari konseptlerin karıştığı bir çağda, daha yüksek düzeyde hümanistik ifade elde etmek için mimari stilleri gelişmekte olan teknoloji ile tutarlı bir şekilde birleştirir ve yeni mimari olasılıkların yolunu açar.

Ödülleri

1989 yılında Londra Mimarlar Odası’ndan Altın Madalya, 1990 yılında Japonya’da insanlığın bilimsel, kültürel ve manevi iyileştirilmesine önemli katkıda bulunanları onurlandıran uluslararası bir ödül olan Kyoto Ödülü, 1994 yılında UNESCO’dan İyi niyet elçisi ödülü, 1998 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü, 2000 yılında Venedik Mimarlık Bienalinin ünlü Altın Aslan Ödülü, 2008 yılında Amerikan Mimarlar Enstütüsü’nden altın madalya, 2009 yılında Danimarka’nın en büyük kültürel ödüllerinden biri olan Sonning Kophenag ödülü almıştır. 2004 yılında kar amacı gütmeyen bir organizasyon oluşturarak Renzo Piano Vakfı’nı hayata geçirmiştir. “Mimarlık, pratik ve ruhani dünya arasındaki bir mücadeledir” sözünün de sahibi İtalyan mimar Renzo Piano, 30 Ağustos 2013’de İtalya Cumhurbaşkanı olan Giorgio Napolitano tarafından ömür boyu senatör olarak atanmıştır. 2014 yılında Columbia Üniversitesinde onur derecesine layık görülmüştür.

Cina: Renzo Piano per la città della moda di Li Lin | Monitorimmobiliare.it

Dünya Çapında Sevilen Eserleri

 • Uluslararası Kansai Havalimanı terminali, Japonya (1994)
 • Nasher Sculpture Center, ABD (2003)
 • New York Morgan Kütüphanesi yenilenmesi ve eklentisi, ABD (2006)
 • Paul Klee Kütüphanesi, İsviçre (2005)
 • Centre Pompidou, Fransa (1977)
 • San Pio Kilisesi, İtalya (2004)
 • Menil Collection, ABD (1987)
 • Jean-Marie Tjibaou Kültür Merkezi, Fransa (1998)
 • Ulusal Bilim ve Teknoloji Merkezi, Hollanda (1997)
 • High Müzesi eklentisi, ABD (2005)
 • Uluslararası Columbus Sergisi Akvaryumu ve Kongre Salonu, İtalya (1992)
 • Renzo Piano Building Workshop, İtalya (1991)
 • Usibuka Köprüsü, Japonya (1996)
 • Olivetti Ofis Binası, İtalya (1984)
 • Potzdamer Platz, Almanya (2000)
renzo piano musée paul klee - Bern | Architecture contemporaine, Architecture exterieur, Musée
PAUL KLEE KÜTÜPHANESİ

Bern kentinde inşa edildi. Sanatçının eserlerinin yaklaşık %40’ı sergilenmekte. Livia Klee-Meyer, Paul Klee’nin gelini, tarafından bağışlanan eserlere ilaveten gelen eserlerle zenginleşen müze, mimari tasarımı ile de dikkat çekmekte. 2000 yılında yapımına başlanan ve 2005 yılında tamamlanan müze dalgalı araziye dalgalı biçimi ile uyum sağlamakta.

Fichier:Egrant-190-91.jpg — Wikipédia
JEAN-MARİE TİJBAOU KÜLTÜR MERKEZİ

1989’da öldürülen Yeni Kaledonya siyasal liderinin onuruna inşa edilen Jean-Marie Tjibaou Kültür Merkezi, eski ve moderni bir arada bulundurarak Kanak kültürüne ev sahipliği yapıyor. Kanak halkının doğa ile olan derin bağlarından ilham alan proje, iki ana amacı yerine getirmeye çalışmış: Kanak’ın mimari yapılardaki yeteneğini temsil etmek ve modern malzemelerin (cam, alüminyum, çelik ve modern ışık teknolojileri vb.), geleneksel ahşap ve taş ile birlikte kullanmak.

Renzo Piano: edifici e l'arte - ISPLORA
POMPİDOU CENTER

1971 yılında, dönemin Fransa Başkanı Georges Pompidou’nun isteği üzerine düzenlenen uluslararası yarışmayı Piano ve Rogers’ın kazanmasıyla inşa edilen bu yapı, 1977’de tamamlanmış ve bu tarihten itibaren Paris’in -ve modern mimarinin- en önemli yapılarından biri olmuş. Bir tür “gelişen mekansal diyagram” olarak tasarlanmış olan yapı, dönemine bir dizi yeni teknik karakteristik özellik tanıtıyor. Dünyada eşi benzeri olmayan bir eser olarak modern mimarlık tarihine geçmiş olan Centre Pompidou, yeni nesil kültürel mekanlar için bir ilham kaynağı ve geleceğin kültür yapıları için bir çeşit prototip.

Tickets and prices - NEMO Science Museum
ULUSAL BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ

NEMO Bilim Müzesi, 1923 yılından beri varlığını sürdürüyor, ancak 1997 yılında Renzo Piano’nun tasarladığı binada New Metropolis adıyla ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. 2000 yılından beri ise NEMO Bilim Müzesi (Science Center NEMO) adını kullanıyor.

One thought on “Renzo Piano

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir