David Chipperfield, 1953 Londra doğumlu İngiliz bir mimardır.1976’da Londra’daki Kingston School of Art’tan mezun olmuştur.Londra’daki Architectural Associaton’da mimarlık eğitimi almıştır.Kendi firması David Chipperfield Architects’i kurmadan önce Douglas Stephen, Norman Foster ve Richard Rogers da dahil olmak üzere birçok önemli mimarın ofislerinde çalıştı. 1985’te Genç bir mimar olan Chipperfield, Moneo , Snozzi ve Siza gibi kıta mimarlarının tarihsel olarak uyumlu, mekana özgü çalışmalarını savunmuştur.

İlk olarak Londra, Paris, Tokyo ve New York’ta mağaza iç mekanları tasarlayarak ün kazandı. Chipperfield’ın İngiltere’deki ilk projesi Londra’nın Sloane Caddesi’ndeki Issey Miyake’dir. Şirketi 1989’da Tokyo’da bir ofis açmıştır. 1990’da ise Londra’daki moda fotoğrafçısı Nick Knight için bir ev tasarladı.Ayrıca Londra’daki Wagamama restoranını da tasarlamıştır.Düsseldorf’ta bir ofis binası tasarlayarak (1994–1997) Almanya’da da projeler yapmaya başladı . 1990’lardaki diğer projeler arasında Londra’daki Circus Restaurant (1997) ve Joseph Erkek Giyim Mağazası (1997) yer aldı. İkinci dükkan, iki alt katın çevresinde altı metre yüksekliğinde bir cam perdeye ve koyu gri kumtaşı zeminlere ve beyaz duvarlara sahip sade bir modernist iç mekana sahipti.1997’de en önemli projelerinden biri olan, 2. Dünya Savaşı sırasında büyük ölçüde yıkılan Berlin’deki Neues Müzesi’nin yeniden restorasyonuna başladı.2015’te Chipperfield , New York City’deki Metropolitan Müzesi’nin modern ve çağdaş sanat kanadını yeniden tasarlamak için bir yarışmaya katıldı ve kazandı . Ayrıca, Manhattan’daki Bryant Park’ın yanında 33 katlı bir otel projesine başladı. 2017 yılında kendisi ve ortakları dünya çapında çok sayıda büyük projede yer aldı.Daha çok müze tasarımı projeleriyle öne çıkan Chipperfield bugüne kadar konut, ofis, kültürel ve ticari mekanlar gibi pek çok alanda mimari projeye imza atmıştır. 2007 yılında İngiltere’nin prestijli mimarlık ödüllerinden RIBA Stirling Prize’a, 2011 yılında ise Mies van der Rohe Ödülü’ne layık görülen başarılı mimar bugüne kadar pek çok ödülün sahibi olmuştur. Mimarın en önemli çalışmalarının başında ise 2012 yılında yaptığı Venedik Mimarlık Bienali küratörlüğü gelmektedir.1985 yılında kurduğu David Chipperfield Architects bünyesinde mimarlık çalışmalarına devam eden mimarın Londra, Berlin, Milan ve Şangay’da ofisleri bulunmakta ve dünyanın pek çok farklı kentinde mimari faaliyetlerini sürdürmektedir.

David Chipperfield’ın Eserlerinden Bazıları

  • James Simon Galerisi

James Simon Galerisi, yeniden inşa edilen Neues Müzesi ile Berlin, Almanya’daki Müzeler Adası’ndaki Spree Nehri’nin Kupfergraben kolu arasında merkezi bir konumda bulunan bir ziyaretçi merkezi ve sanat galerisidir.

  • Jumex Müzesi


Jumex, Eugenio López Alonso’nun sahip olduğu özel bir sanat müzesidir.

  • Folkwang Müzesi


Folkwang Müzesi, Almanya Essen’de 19. ve 20. yüzyıl sanatının önemli bir yapıtıdır.Müze, 1922 yılında 1906 yılında kurulan Essener Kunstmuseum ile 1902 yılında kurulan Hagen’deki özel Folkwang Müzesi ve Hagen’deki patron Karl Ernst Osthaus’un birleştirilmesi ile kuruldu

  • America’s Cup Binası
david chipperfield


Yerel olarak Veles e Vents olarak da bilinen binası, İspanya’nın Valensiya kentinde yer almaktadır. Bina İngiliz mimar David Chipperfield tarafından tasarlandı ve 2006 yılında açıldı.

İyi ve kötü mimari arasındaki fark,ona harcadığınız zamandır.

David Chipperfield

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir