İçindekiler

casa mila

Ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi‘nin bütün eserleri biraz uçuk, biraz sıradışı ancak bunların en ilginçleri arasında yer alan modernist tarzdaki 8 katlı apartman ”Casa Mila” uçukluğu kadar mimarın üstün dehasını da göstermesi açısından önemli. La Pedrera (Taş ocağı) ismiyle de tanınan yapı, 1900’lü yılların başında şehrin varlıklı isimlerinden Pere Mila ve ailesi için yapılmış.

İki avlu etrafında şekillenen Casa Mila; dalgalı formu, doğal taşların ustaca şekillendirilerek kullanılması, tuhaf bir heykeller bahçesini andıran bacalara sahip çatısı, ağır demir işçiliğiyle bezenmiş ön cephesi ile yapı hakkında hiçbir fikriniz olmadan sokaktan geçiyor olsanız bile dikkatinizi çeker.

Casa Mila Tarihi

Yapının inşa öyküsü, bir siparişle başlar. Katalan bir avukat, sanayici ve politikacı olan Pedro Milà ve eşi hem aile evleri olarak kullanacakları hem de kiraya verebilecekleri dairelerden oluşan bir apartman yaptırmak isterler.

Oldukça büyük bir servete sahip olan Pedro Milà, şehrin ana caddesi Passeig de Gràcia’da yer alan ve başka bir zengin aileye ait olan Casa Batlló’dan çok etkilenmektedir. Casa Batlló binası, ekspresyonist bir mimari yapıdır ve Gaudí tarafından tasarlanmıştır. Pedro Milà, aynı cadde üzerinde 2.000 metrekarelik geniş arsaya sahip bir köşe binayı satın alır ve Casa Milà’nın yapımı için Eylül 1905’te Gaudí ile anlaşır. Gaudí, mevcut binayı yeniden inşa etmek yerine yıkma kararı alır ve 2 Şubat 1906 tarihinde mimari projesini belediye meclisine sunar. Böylece, binanın yapımına başlanır. Milà çifti yeni evlerine Ekim 1911’de taşınır. 31 Ekim 1912’de ise binanın diğer katları da kiraya hazır hale getirilir ve bina tamamlanmış olur.

Casa Mila’nın Bölümleri

Casa Milà’nın cephesi üç bölümde incelenebilir; tüm zemin katı çevreleyen sokak cephesi, ana ve üst katları kapsayan ana cephe ve çatı katını ve taşıyıcı elemanları bulunduran çatı strüktürü. Yapının en önemli mimari unsurlarından bir tanesi olan ana cephe oldukça organik ve akışkan bir forma sahip. Kireçtaşı bloklar kullanılarak yapılmış bu organik cephenin üstünde insan benzeri sürrealist heykeller bulunuyor. Bu heykellerin varlığı cephenin dinamik karakterini güçlendiriyor.

CASA MİLA AVLULARI

Casa Mila’nın iki dairesel avlu etrafında şekillenmiştir. Ön cepheden görünmeyen bu avlular için yapıyı ziyaret ediyor olmanız lazım.

Carrer de Provença Avlusu ve Passeig de Gracia Avlusu:  Sanki bir masal diyarındaymışsınız etkisi bırakan sarmal merdivenler, duvar resimleri ve mozaiklerle süslü avlulardır. Bu avlularda ünlü mimar Gaudi’nin doğadan aldığı ilham ve yaşayan canlıların mimariye nasıl konu edilebileceğine de şahit olabilirsiniz.

Çiçek Avlusu: Binan Passeig de Gracia Caddesine açılan bölümünde bulunuyor. Avlunun duvarları, sade cepheye zıt renkler, renklerle doludur. Bitkisel motifler duvarları ve tavanları süslüyor.

Kelebek Avlusu (Yaşayan Doğa): Carrer Provença Caddesi’ne açılan bölümde bulunuyor. Avlu ve sokağa açılmış bölümde dev bir kelebeği andırıyor. Yukarı doğru baktığınızda dev bir kırlangıç kuyruğunu andıran dev bir kırlangıç kuyruğunu görebilirsiniz. Caddeye açılan demir kapının orijinalliği dikkatinizi çekebilir.

CASA MİLA ÇATISI

Casa Mila’nın çatısı muhtemelen yapının en ilginç bir parçalarından biridir. Bu gerçeküstü renkli bacaların hepsi bir fonksiyonu yerine getiren yapı elemanları olmaktan çıkmış her biri ayrı özellikler ve anlatımlar gösteren heykeller haline getirilmiştir. Birçoğu bir bilim kurgu filmi savaşçısı gibi zannedilebilecek çok değişik formların denendiği teras kat binanın oldukça zevkli bir alanını oluşturur.

CASA MİLA DIŞ CEPHESİ

Carrer de Provença ile Passeig de Gracia Caddeleri’nin kesişiminde tam köşede bulunan Casa Mila’nın dairesel, dalgalı formunun en belirgin hissedildiği yer dış cephesi.

Gaudi’nin diğer eserlerine kıyasla daha az renkli olan yapının cephesinde en çok dikkat çeken bir başka detay ise art-nouveau tarzında, tıpkı bir sanat eseri gibi yapılan dökme demir balkonlar. Ki aynı işçilik Casa Mila içerisindeki tüm demir kapılarda da kendini gösteriyor.

Casa Mila İlkleri

  • Yapıldığı dönemin ilk alışveriş merkezidir.
  • Bina tasarımıyla sonsuzluk  işaretini andırmaktadır.
  • Yapıldığı dönemde yer altı kapalı otoparkı olan ilk binadır.
  • Bina, Barselona’daki tek Gaudi tercüme merkezidir.
  • Gaudi’nin çatıdaki bacaları tasarlarken, Türkiye’deki Peri Bacalarından esinlendiği kabul ediliyor.

Gaudi Müzesi

Gaudi’nin mimari dehasının arkasında yatan çalışmaları gözlemleyebileceğiniz, ünlü mimarın çizimler, taslakları ve planlarının sergilendiği Gaudi Müzesi yapının 270 tuğla kemerle süslenen çatı katında yer alıyor. Bu kat tasarımıyla balina iskeletini andırıyor. Bu katta 270 tuğladan yapılmış kemer bulunuyor. Bu alanda, Gaudi’nin çizimleri, taslakları ve planları sergileniyor. Çalışmalar görsel ve işitsel olarak destekleniyor.

Casa Mila Ziyaret Saatleri

Casa Mila yılın her günü açıktır. Kapılarını saat 09.00’da ziyaretçilerine açıyor. Binayı gündüz gezebildiğiniz gibi gece de gezme imkânınız bulunuyor. 1 Mart – 3 Kasım tarihleri arasında saat 20.00’de; 4 Kasım – 28 Şubat tarihleri arasında da saat 18.30’da ziyarete kapanıyor. Yaz döneminde 21.00 – 23.00; Kış döneminde 19.00 – 21.00 saatleri arasında gece turu yapabilirsiniz.

Tüm yazılarımız için tıklayınız.

Bizimle iletişime geçin!

One thought on “Casa Mila

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir