İçindekiler

Victoria Dönemi Mimarisi Nedir?

İngiltere’nin en uzun süre hüküm süren ikinci hükümdarı olan Kraliçe Victoria, sadece 19. yüzyıla damgasını vurmakla kalmamış, günümüze kadar etkisi devam eden özel bir akım yaratmıştır. Victoria’nın hükümdarlık döneminde sanat, mimari ve tasarım; belirgin ve özgün özelliklere sahiptir. Bu yüzden moda olan her şey ”Victoria Tarzı” başlığı altında toplanmıştır. Victoria Dönemi, İngiltere’nin refah dönemi olduğundan; güzel, gösterişli, ihtişamlı detaylar akla gelmektedir. Günümüzde minimalist bir akım tutkusu söz konusu olsa da, Victoria Tarzı hala üstün bir etkiye sahiptir.

Victoria Dönemi Mimarisi, Kraliçe Victoria zamanında binalarda kullanılan ve bir dizi mimari tarzın yeniden canlandırıldığı mimari akımdır. Bu şekilde adlandırılan mimari eserlerin çoğu, Kraliçe Victoria Devri’nin sonlarına kadar popüler değildi. Tarzlar genellikle Orta Doğu ve Asya etkilerinin başladığı dönemlerdeki mimari tarzlar arasından, seçkin unsurların yeniden hayata geçirildiği bir sentezi içeriyordu.

Victoria Dönemi Kültürü

Kraliçe Victoria saltanatının önemli özelliklerinden biri de herhangi bir savaş veya teknolojik patlamanın olmamasıdır, bu yüzden İngilizler oldukça zengin bir millet haline gelmiştir. Bu dönemde eğitim gelişmiş, turizm gibi bir olgu ortaya çıkmış, imparatorluk sakinleri arasında da yeni bir düşünce tarzı ortaya çıkmıştır. Dönemin yazarları, dönemin görsel kavramını somutlaştırmış böylece Victoria Tarzı evler özellikle ön planda olmuştur.

Victoria Mimarisinin Kültürü

Kraliçenin 1837’den 1901’e kadar süren hükümdarlığı boyunca statüye verilen önem, Victoria tarzının temasını belirlemiştir. İhtişam, lüks, zenginlik, savurganlık kavramları bu tarzın temelini oluşturmaktadır. Örneğin Victoria Dönemi evlerinin büyük ve çok odalı olması, birkaç girişinin bulunması (çok kanatlı), sadece çok zenginlerin karşılayabileceği görkemli dekorlar ile süslenmesi, Barok tekstiller kullanılması, Gotik tavanlar, orta çağ oymalarıyla süslü pervazların olması birer zenginlik göstergesiydi.

Victoria Dönemi’ne ait bir evin mimarisi benzersizdir ve anında tanınabilir. Birleşik Krallık’ta bu döneme ait evler malikâne olarak tanımlanabilir. Amerika’da misilleme olarak daha küçük ölçülerde Victoria tarzı evler inşa edebilen zanaatkarlar çıkmıştır fakat yaptıkları evler başarılı olsa da bu çabaları onları daha ayrıcalıklı hale getirememiştir.

Victoria tarzı bir evde büyük, yüksek tavanlı bir hol bulunur:

Victoria Dönemi evleri; birden çok girişleri, çoklu merdivenleri ve çift haneli rakamlarla ifade edilen odaları ile bir labirenti andırdığından, konutların haritasının hazırlanmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu dönemin İngiltere’si, zenginliğini ihtişamlı evleri ile sergilemektedir. Ev sahiplerinden de misafirlerine incelikle, görgü kurallarıyla davranmaları beklenir. Bu nedenle, Victoria Dönemi’ne ait evler konukları ağırlamak için geniş giriş salonları, konuklarla akşam yemeği öncesi sohbet odaları, konuklarla yemek için yemek salonları, evin arkasında bulunan mutfaklar (misafirlerin görmeyeceği şekilde), sadece kadınlar için yemek sonrası içki odaları, sadece erkekler için yemek sonrası içki ve sigara odaları ve büyük bahçeler içerir. Daha büyük evlerde; bilardo odaları, dikiş odaları, giyinme odaları, bagaj odaları gibi farklı temalı odalar da bulunur.

Victoria Tarzı bir evde, ana yaşam alanı salondur:

Merdivenler Victoria dönemine ait evlerde stratejik olarak yerleştirilmiştir. Merdivenlerin yerleşimi evin odalarının ne kadar yaygın olduğuna bağlı olarak değişebilir. Birçok Victoria dönemi evinde, biri evin önünde ve diğeri arkada (genellikle mutfağa giden) olmak üzere iki merdiven seti vardır ve arka merdivenler başlangıçta evin hizmetçileri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ön merdivenler merkezi olacak ve evi ikiye ayıracak şekilde konumlandırılıp, dış duvarlardan biriyle aynı hizada yapılmıştır. Ev sakinleri tarafından kullanılan ön merdivenler, arka merdivenlerden çok daha süslü bir şekilde tasarlanarak halılarla kaplanmıştır.

Birleşik Krallık’ta Victoria Mimarisi

19. yüzyılın başlarında, Palladyanizm (Andrea Palladio) simetrisine tepki olarak, romantik Orta Çağ Gotik uyanış mimarisi geliştirilmiş ve Fonthill Abbey gibi yapılar inşa edilmiştir. 19. yüzyılın ortalarında yeni teknolojilerle beraber, inşaatlarda çelik kullanılmaya başlanmıştır. Bu yeni uygulamanın en güçlü yorumcularından biri Kristal Saray‘ın mimarı Joseph Paxton’dur. Paxton, Mentmore Towers gibi halen popüler olan İngiliz Rönesans tarzı evleri de inşa etmiştir. Bu refah döneminde yeni inşaat yöntemleri de geliştirilmiş, ancak Augustus Pugin gibi mimarların geliştirdiği geçmişe yönelik mimari üsluplar bir tezat oluşturmuştur.

İskoçya, Glasgow’da çalışan mimar Alexander Thomson ticari binalar için dökme demir ve çelik kullanımının öncüsü olmuş ve Neoklasik kalıplar ile Mısır ve Doğu’ya özgü motifleri harmanlayarak, gerçekten orijinal olan birçok yapı tasarlamıştır. Bu dönemin göze çarpan diğer İskoç mimarları arasında yer alan, Archibald Simpson ve Alexander Marshall Mackenzie tarafından meydana getirilen çeşitli tarzlardaki eserler Aberdeen mimarisinde görülebilir.

Victoria Tarzı Bazı Evler:

-Minimalist Victoria Dönemi, San Francisco, California

Her Victoria Dönemi evi, abartılı klişeye uymaz. Birçoğunun süslü kornişleri, pervazları, kubbeleri ve geniş süsleri olmasına rağmen, bu güzel ev gibi daha sade bir şekilde süslenenleri de vardır. Martinkovic Milford Architects tarafından yakın zamanda yeniden tasarlanan bu nane renkli mesken üzerinde abartılı süslemeler görülmez. Yaldızlı ayrıntılar ve desenli bargeboarddan garaj kapısının üstündeki karmaşık demir işçiliğine kadar, mülkün çarpıcı ayrıntıları Victoria Döneminin ihtişamını sessizce yansıtır.

-Wilmington, Kuzey Carolina’da Kelebek Etkisi

-Eureka, Californiya’daki Pembe Kadın

Humboldt Körfezi’nde yer alan bu kızaran pembe Victoria evi, döneme özgü bir romantizm havasına sahiptir. Evin zarif kuleleri, süslü kornişli cumbalı pencereleri ve girift ön sundurma sütunları, Queen Anne mimari tarzının mükemmel bir örneğidir. Öne çıkan kulenin üzerindeki hafif eğimli kubbe ise Rus mimarisinin ikonik soğan kubbelerinden ilham alıyor gibi görünür. 1889’da ilk sakinleri için bir düğün hediyesi olarak inşa edilen bu ev, o zamandan beri Ulusal Tarihi Yerler Kaydı’nda yer alıyor.

-Galveston, Texas’ta Sunny Queen Anne Victorian

Bu ev, Galveston’daki Silk Stocking Historic District’i çevreleyen seçkin Kraliçe Anne tarzı evleri simgeler. Güneşli renk paleti bir yana, ev özenle korunan mimari detaylarıyla da cesur bir açıklama yapar. Hayali bir kapalı sundurma, belirgin cumbalı pencereler, belirgin saçaklar ve üçgen menfezlerin hipnotik radyal deseni, tarihi mülkü görülmesi gereken bir manzara haline getirir.

-Californiya, San Francisco’da “Dört Mevsim – Kış”

“Dört Mevsim” olarak bilinen bu Victorialılar dizisini oluşturan pitoresk Queen Anne tarzı mülklerin dördü de mutlaka görülmesi gereken mimari yapılardır. Yine de bu dört katlı mülk, kıştan ilham alan tasarım öğeleriyle kendisini nötr renkli komşularından ayırır. Donanma dış cephe kaplaması, ikinci kattaki oymalı kar tanesi merkez parçası için çarpıcı bir arka plan oluşturur ve iç mermer merdiven, Victoria Dönemi unsurlarındandır.

-Irvington, New York‘taki Zırh-Stiner Evi

1860’lardan kalma bir Victoria Dönemi konutu ve Ulusal Tarihi Dönüm Noktası olan Armor-Stiner House, Orson Squire Fowler tarafından popüler hale getirilen bir arketip olan sekizgen bir evin hayatta kalan birkaç örneğinden biridir. Sekizgen taban, sekiz çatıya sahip sekiz kenarlı bir çatı ile kaplanmış ve cömert bir sundurma ile sarılmış, bu da alışılmadık bir havaya sahip olanlar için etkileyici bir yapı ile sonuçlanmıştır.

-Philadelphia, Pennsylvania’daki Brick Victorian

Victoria Dönemi Mimarisi

Eberlein Design Consultants Ltd tarafından yeniden tasarlanan bu görkemli Victoria Dönemi, sağlam yapısı ve zarif görünümü için tuğla yapısına teşekkür edebilir. Ancak, önemli dış cepheye tuhaflık ve hayal gücü getiren, karmaşık üçgen havalandırma deliklerinden ve zencefilli kır evi süslemesinden araba evi tarzı zonalara kadar dış süslemeler ve tuğla güzelliğini çevreleyen ferforje çit, mülke gizemli bir hava katıyor.

Tüm yazılarımız için tıklayınız.

Bizimle iletişime geçin!

2 thoughts on “Victoria Dönemi Mimarisi

  1. Alperen Karslı dedi ki:

    Çok açıklayıcı bir yazı olmuş, tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir