İçindekiler

Dans Eden Ev, Çek Cumhuriyetinin başkenti olan Prag’da şehir merkezinde bulunmaktadır. 1992 yılında Vlado Milunić ve Frank Gehry binayı birlikte tasarlamışlardır. Bina, dekonstrüktivizm stilinde tasarlanmış olup dans eden iki partneri sembolize eder, Fred Astaire ve Ginger Rogers’a adanmıştır. Binanın adı için Fred ve Ginger olarak düşünülse de sonrasında vazgeçilmiştir. Ayrıca ‘sarhoş ev’ olarak da bilinir. Bina şu anda bir fransız restoranı ve birkaç uluslararası ofisin yerleşkesidir. En üst kattaki restorandan şehrin manzarası görülebilir.

Binanın Hikayesi ve Özellikleri

Dans eden evin bulunduğu yerde önceden rönesans döneminden kalma bir bina bulunmaktaydı ancak bina 2. Dünya Savaşı sırasında yıkıldı. Ünlü bir banka yeni ve modern bir bina için ilk önce Jean Nouvel’e teklif sundu Nouvel alanı küçük bulunca teklif Gehry’e sunuldu. Gehry kabul etti. Bina için Gehry ve Milunic neredeyse sınırsız bir bütçeye sahipti. Bütçe sınırının olmaması daha özgün bir tasarımın oluşmasına zemin hazırlamıştır. 1992 yılında inşaasına başlanmış, 1996’da ise tamamlanmıştır.

Bina iki gövdeden oluşur; birinci gövdeye eğimli sütunlar kullanılarak hareket kazandırılmış ince uzun cam bir yapıyken ikinci gövde için nehre paralel dalgalı bir plan çizilmiş silindir şeklinde ve masiften bir kuledir. Böylece binanın dans ediyormuş gibi durması sağlanmıştır. Cam ağırlıklı kısım kadını diğer kısım ise erkeği sembolize eder.

Yapı doksan dokuz farklı beton panelden oluşur. Ayrıca prekast beton, çelik ve cam da kullanılan malzemelerdendir. Binanın üstünde ‘medusa’ veya ‘mary’ olarak adlandırılan metal mesh tabakasıyla örtülmüş metal çubuklardan oluşan bir yapı bulunur.

Binanın modern yapısının şehrin havasına uymadığını düşünenler olmuştur. Bu tartışmanın nedeni, binanın bulunduğu bölgedeki binaların barokgotik ve art nouveau tarzındaki binalardan oluşması ve dans eden evin bu dokuyu bozduğunun düşünülmesidir. Ancak Dans Eden Ev, Prag’ın sembolü olmuştur. Ayrıca Prag’ta en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline gelmiştir.

Binanın Aldığı Ödüller

Dans Eden Ev, 1997’de Time Magazine’in tasarım yarışmasını kazanmıştır.

Dans Eden Ev, 1990’larda Architekt Magazine tarafından en önemli 5 binadan biri seçilmiştir.

Dekonstrüktivizm

Dekonstrüktivizm kısaca yapısal analiz olarak da bilinir. 1980’lerin sonlarında ortaya çıkmıştır. Yapıyı oluşturan mimari unsurların bütünlüğünün parçalanması, yüzeylerle yapılan oyunlar, dış cephe gibi mimari unsurların dikaçılı olmayan köşelerle yamultulması ve kaydırılması gibi yöntemlere dayanır.

Binanın Mimarları

Vlado Milunić

Hırvat kökenli olup Çek cumhuriyetinde yaşamaktadır. Mimarlık eğitimini 1960-1966 yılları arasında Çek Prag Teknik Üniversitesinde almıştır. En çok tanınan eseri ”Dans Eden Ev”dir. Diğer önemli projeleri: 50 konutluk Barrandov Film Stüdyosu, Prosek şehrinde hemşire yurdu,  Radetice şehrinde bir çocuk yaz kampı ve Areal Hvezda’da 350 konut, ofis ve mağazalardan oluşan bir yapı kompleksi gelmektedir.

Frank Gehry

Frank Owen Gehry, 1929 yılında Toronto’da doğmuştur. Dekonstrüktivizmin öncülerindendir. Yaşayan en önemli mimarlardan kabul edilir. Çalışmaları, mimarı ile tasarımı ya da sanatı birleştiren çarpıcı bir örnek olarak değerlendirilmektedir. Eserlerinde yapıları yeniden tanımlar. Hala mimarlık yapmaya devam etmektedir.

1990 yılında Pritzker mimarık ödülünü, 1999’da American Institute Architecture altın madalyasını almıştır.

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/Dekonstr%C3%BCktivizm

One thought on “Dans Eden Ev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir