La Sagrada Familia İspanya’nın Barselona şehrinde yer alan inşaası 1882 yılında başlayan ve henüz bitirilemeyen kilise ve kral sarayıdır. La Sagrada Familia hakkında daha önce yayınlanan ve mimari bilgilerin ağırlıkta olan yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ben, bu yapının neden 135 yıldır bitirilemediğinden ve inşaat süresince gerçekleşen aksaklıklardan bahsedeceğim.

La Sagrada Familia
Antoni Gaudi

La Sagrada Familia Planlarının Hasar Alması ve Gaudi’nin ölümü ;

Bu görkemli bazilikanın 1883 yılında mimarlığını Antoni Gaudi üstleniyor. Gaudi bu projeye 43 yılını veriyor, çizimleri projeleri her şeyi ile ilgileniyor ama maalesef her şey istenildiği gibi gitmiyor. İlk olarak modern mimarinin öncülerinden olan Gaudi talihsiz bir şekilde tren altında kalıyor ve 1926 yılında 43 yıllık projesini bitiremeden aramızdan ayrılıyor. Gaudi’nin ölümü sonrasında aslında her şey yolunda sayılabilirdi çünkü Gaudi ölmeden önce projeleri tamamlamış ve yapının inşasında da azımsanmayacak derecede yol kat etmişti.

Bu durumda işleri tek aksatabilecek güce ise para sahipti, ki öyle de oldu. Öncü mimarın ölümü sonrasında fon bulmak zorlaşmış bu yüzden de inşaat büyük ölçüde yavaşlamış ve tıkanmıştı. Para bulunabilecek bir şey olsa da yaklaşmakta olan iç savaşın bu yapıya ne kadar zarar verebileceğini kimse düşünememişti. 1936 yılında Milliyetçi İspanyol komutanların iktidarda bulunan Cumhuriyetçilere darbe girişimi ile İspanya iki parçaya bölünmüş oldu. 1 Nisan 1939 yılına kadar süren bu iç savaş, yapıya ilk darbeyi vurmuş ikinci darbe ise Eylül ayında çıkacak olan 2.Dünya savaşı ile vurulacaktı. İç savaş her ne kadar üç yıl sürmüş gibi gözükse de bu bazilikanın inşasını ve projesini belki de yüzlerce yıl geriye götürmüştü çünkü iç savaş sırasında yapının projeleri ve modelleri hasar görmüştü.

Gaudi Sonrası Yapının İlerleyişi;

Bundan sonra yapının inşasının devamlılığı yorumlamaya ve fikir yürütmeye kalmış oluyor. Gaudi acaba nasıl düşünmüştü, ne yapmak istemişti? Proje geriye kalan planların yorumlanması ile devam ediyor. Bundan sonraki süreç o kadar zor işliyor ki La Sagrada Familia’da bir ilk gerçekleşiyor ve yapı daha tamamlanmadan ilk yapılan bölgelerde restorasyon işlemleri uygulanıyor. İnşaatın bir yandan devam etmesi sebebiyle bu kiliseye yeni eklemeler için de ikiye bölünme gerçekleşiyor. İnsanların bir kısmı, bu yapının bir resim olmadığını ve yapının inşasının bitmesi gerektiğini söylerken diğer bir grup ise yapının devam etmesi durumunda Gaudi’nin fikirlerine zarar verileceğini ve yapıyı olduğu gibi bırakmaları gerektiğini düşünmektedir.

135 Yılda La Sagrada Familia

İlk resimde gördüğünüz hayvanların otladığı alanda bulunan inşaat yapımının başlangıcından sonra 33.yılında çekilen La Sagrada Familia’dır. İkinci resim ise 1950’li yıllara aittir. Son fotoğrafta ise günümüzde La Sagrada Familia’nın çevresini görmekteyiz. Kilise olarak yapılmaya başlayan bu yapıt 135 yılı aşkın süredir hala tamamlanamamıştır ve hedeflenen bitiş tarihi ise Mimarı Gaudi’nin ölümünün 100.yılıdır. Ayrıca Antoni Gaudi’nin mezarı 50 yıla yakın zamanını harcayıp bitiremediği bu görkemli yapıtta bulunmaktadır ve ziyarete açık durumdadır.

Bize ulaşın

Diğer yazılarımız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir