The Piano House

Bugün ilginç yapılar listelerinin en üst sıralarında yer alan The Piano House yapısını ele alacağız. Bazı zamanlar dünyada inşa edilen büyük, efsanevi, ilginç yapılar ülkeyi yönetenlerin muazzam egosu veya ekonomik rekabetler sonucu ortaya çıkmıştır. The Piano House ise Çin’de yeni kurulmuş olan Huainan bölgesinin ekonomisini kalkındırmak için inşa edilmiştir. Piyano Evi inşa edildiği senelerde gerek dış görünüşü gerek ise modern mimarisi sayesinde Huainan bölgesinin ekonomisinin güçlendirilmesinde büyük rol oynamıştır.

The Piano House, Çin’in An-Hui Kenti’nin Huainan bölgesinde inşa edilmiştir. Yapı, müzik ve mimarinin eşsiz uyumunu aynı zamanda her ikisinin de sanata bağlı olduğunu gözler önüne sermektedir. Piyano Evi, gerçek boyutlardaki piyano ve viyolonselin 50 katı büyüklüğünde tasarlanmıştır. Yapı modern mimari yapılara da en iyi örneklerden biridir. Heaveni Teknoloji Üniversitesi ‘nde okuyan bir grup mimarlık öğrencesi tarafından ilk olarak çizimleri yapılmış daha sonra da bu efsanevi yapı hayata geçirilmiştir.

The Piano House

The Piano House özel bir mülkiyet değildir bu yüzden mahremiyet problemi göz ardı edilerek yapının dört bir yanında camlar kullanılmıştır. Halkın ve turistlerin dikkatini çekmek amacıyla yapılan bu yapı çok amaçlı bir girişimcilik projesedir. Bazı eleştirmenler tarafından yapının bir postmodern örneği olma veya müzik ile mimariyi birleştirme özelliği hiçe sayılarak tipik bir öğrenci projesi olarak eleştiriliyor.

Yapı, üç beton ayak üzerinde duran bir piyano ve bu piyanoya dayanmış viyonselden oluşmaktadır. Müzik enstrümanlarının gerçeğine çok yakın olması amacıyla yapının yapım aşamasında binlerce siyah, beyaz, ve şeffaf cam kullanılmıştır. Yapının piyano görümünde yapılan kısma ulaşabilmeniz için ilk olarak yapının şeffaf bir camdan inşa edildiği içi tamamen görünen viyonsel kısmında bulunan yürüyen merdivenler veya merdivenleri kullanmanız gerekmektedir. Bu merdivenler sizi direkt olarak ana bina olan The Piano House ile buluşturacaktır. Piyano’nun alt kısmında yer alan 2 farklı konser salonu sanatseverleri ağırlarken, üst kısmında yer alan müzik odalarında ise yerel öğrenciler için uygulama yapma imkanı sunulmaktadır.

PİYANO EVİ

Bu ilginç yapının asıl inşa edilme amaçlarından biriyse turizmden faydalanarak ekonomiyi canlandırmaktır. Birçok özelliği yanı sıra aşk ve romantikliği de simgeleyen bu yapı birçok turist tarafından ilgi odağı olmuş ve turizmin kalkındırılmasında büyük rol oynamıştır. Yapının yapım aşamasında inşa alanındaki hiçbir doğa unsuruna zarar verilmemiştir. Bu yüzden yapı tamamen yeşillikler içerisinde yer almaktadır. Gündüz yeşillikleriyle turist ziyaretçilerini etkisi altına alırken gece olunca ise floresan aydınlatmaları sayesinde birçok romantik çiftin dikkatini çekmektedir. Aynı zamanda eşi benzeri olmayan ve dünyadaki ilginç yapılar listelerinde yer alan bu yapının önünde bir çok yeni evli çift fotoğraf çektirmektedir. Yerliler bu yapıyı “Çin’deki en romantik bina” olarak adlandırmaktadır. Hem müziğe hem de mimarlığa hayran duyuyorsanız bu bina sizin favori binalarınızdan biri olabilir.

Bizimle iletişime geçin.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir