İçindekiler

gardens by the bay
Gardens by the Bay-Singapur

Singapur’un merkez bölgesinde toplam 101 hektarlık alana yayılmış fütüristik bahçeler kompleksi olan Gardens by the Bay, ülkenin en önemli turist atraksiyonlarından biridir. Doğayla insanı buluşturmanın bin bir farklı yolunu gözler önüne seren bahçeler, 2012’de açılışından bu yana 50 milyon ve sadece 2019 yılında yaklaşık 12.3 milyon ziyaretçi almıştır. Bahçe için yapılan yarışmayı kazanan İngiliz mimarlık şirketi Wilkinson Eyre ve peyzaj mimarlığı şirketi Grant Associates, 5 yıl içinde projeyi tamamlamıştır. Singapur Marina’nın kıyıları boyunca uzanan Bay South, Bay East ve Bay Central adlı 3 büyük bahçeden oluşmaktadır. Gardens by the Bay, 2012’de WAF Yılın Binası Ödülü (World Building of the Year), 2013’te President’s Design Ödülü ve 2014’te Outstanding Achievement Ödülü’ne layık görülmüştür.

Bay Central

Şehir merkezinden Singapur’un doğusuna doğru uzanan doğal yürüyüşlere izin veren 3 kilometrelik bir sahil şeridi ile Bay Central; Bay South ve Bay East bahçelerinin arasında bir bağlantı görevi görmektedir.

Bay East

Bay East; Marina Bay Sands oteli, Flower Dome ve Cloud Forest seraları ve görkemli Supertree ağaçlarının oluşturduğu eşsiz bir manzaraya sahip olan pavilyon ve geniş yeşil alanlarıyla herkese açık bir bahçedir.

Bay South

Gardens by the Bay bahçelerinin en büyüğü olan Bay South, 2012’de açılmıştır ve 54 hektarlık alana sahiptir. Parkın şekli orkidelerden ilham alınarak yapılmıştır ve içerisinde Cloud Forest Serası, Flower Dome Serası, çelikten yapılmış devasa ağaçlar olan Supertree ve daha bir çok eşsiz yapıyı barındırmaktadır.

Flower Dome Serası

Soğuk-kuru Akdeniz ikliminin oluşturulduğu ve tüm kıtalardan egzotik bitkilerin 9 farklı bahçede sergilendiği Flower Dome, dünyanın en büyük cam serasıdır. Bin yıllık zeytin ağaçları ve sıra dışı Baobab ağaçlarının arasında gezintiye çıkabileceğiniz Flower Dome, çelik ızgaranın üzerine farklı şekil ve boyutlarda 3,332 cam panelin yerleştirilmesiyle oluşturulmuş ve 1.2 hektarlık alanıyla 2015 Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

Cloud Forest Serası

Cloud Forest, tropikal iklim koşullarının yaratıldığı, sisin ve çeşit çeşit tropik bitkinin içinde yürüyebileceğiniz Cloud Walk ve Treetop Walk yollarıyla eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Seranın içinde dünyanın en büyük iç mekan şelalesinin aktığı 42 metre yüksekliğe sahip Cloud Mountain adlı tepe bulunmaktadır. Serayı 692 farklı şekil ve boyutta 2,577 cam panel kaplamaktadır.

OCBC Skyway ve Supeertree

Supertree, boyları 25-50 metre arasında değişen 18 adet çelik ağaçtan oluşmaktadır. Gündüz, yerdeki diğer bitkilere gölgelik alan sağlayan ve gece açılan ışıklarıyla göz alıcı bir görsel şölen sunan “Süper Ağaçlar” aynı zamanda yağmur suyunu toplayarak bahçedeki bitkilere geri kazandırmakta ve güneş panelleriyle fotosenteze yardımcı olmaktadır. Ağaçlardan 3 tanesi 22 metre yüksekte bir köprüyle (OCBC Skyway) birbirine bağlanmakta ve bahçelerin yüksekten izlenmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca en yüksek Supertree’nin tepesinde ziyaretçilere hizmet sunan bir restoran bulunmaktadır. Gövdesinde çeşitli bitkilere ev sahipliği yapan çelik ağaçlar, gece yapılan şovlarda alana dağıtılmış hoparlörlere sıra dışı görünüşleriyle eşlik ediyorlar.

Heritage Bahçeleri

Heritage Bahçeleri, Singapur’un 3 farklı kültürünü bitkileriyle anlatan 4 farklı bahçeden oluşmaktadır. Bunlar Çinli, Hint ve Malay bahçeleri ve karanfil, kakao ve kahve gibi bitkilerin yer aldığı Colonial bahçesidir.

Dragonfly ve Kingfisher Gölleri

Gardens by the Bay’in gölleri de çeşit çeşit bitki ve hayvana ev sahipliği yaparak harika bir atmosfer oluşturmaktadır.

Far East Organization Children’s Garden

Geniş çocuk bahçesi ise çocuklara özel öğretici programları ve çeşitli etkinlikleriyle ailelere harika bir deneyim sunmaktadır.

Serene Garden

Serene garden, Japon zen bahçelerinin minimalist konseptinden esinlenerek yapılmış olup endemik ve sıra dışı ağaçları ve ufak şelaleleriyle ziyaretçileri şehirden uzak huzurlu bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Floral Fantasy

Sun Pavilion

Sun Pavilion ise çöl iklimine ait 1,000’den fazla bitkinin sergilendiği bir bahçedir.

Sun Pavilion

Heykeller

Gardens by the Bay’in dört bir yanına dağılmış 40 heykel, bahçeyi bir sanat müzesine çevirmektedir. Heykellerin en popüleri olan 7 ton ağırlığındaki Planet’in ağırlığı sağ eli üzerinde ustaca dengelenerek heykelin havada süzüldüğü yanılsamasını yaratmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir