Budapeşte’nin bir mücevher kadar göz kamaştırıcı mirası Macar Devlet Opera Binası, 19. yüzyılın sonlarında Kraliyet Operası olarak inşa edilmiştir. Bu olağanüstü yapı, şehrin en prestijli bulvarı olan Andrassy ut’da bulunmaktadır. Macaristan Devlet Opera Binası, Neo-Rönesans ve Barok mimari tarzlarının yoğun olarak hissedildiği oldukça ihtişamlı bir binadır ve birçok önemli esere sahnelik yapmıştır.

Macaristan Devlet Opera Binası
Dıştan Görünüşü

Dünyaca ünlü ihtişamlı yapı, bir tasarım harikası ve başyapıt olarak kabul edilmektedir. Avrupa’da bulunan opera salonları arasında en iyi akustiklerden birine sahip olma onurunu taşıyan bu yapıyı rehber eşliğinde gezmek mümkün! Andrassy Bulvarı üzerinde No. 22’de yer alan ve 1300 kişilik seyirci kapasitesiyle sanata, sanatçıya ve sanatseverlere hitap eden opera binası, kuşkusuz bulvarın en özel yapısı konumundadır.

Tarihi ve Mimarisi

Şimdiki adıyla Macaristan Devlet Opera Binası, orijinal adıyla Macaristan Kraliyet Opera Binası‘nın yapımı fikri, 1873’te 19. yüzyılın en önemli Macar mimarlarından, aynı zamanda Aziz Stephen Bazilikası’nın da mimarı olan Miklós Ybl‘a aittir. Barok mimarinin en güzel örneklerinden olan bu sahne tasarımı, mimarının sanata bakış açısını ve estetik görüşünü tamamıyla biz sanatseverlere yansıtmaktadır.

Tavan Kısmı

Andrássy Caddesi’ndeki Neo-Rönesans/ Barok tarzı bu opera binasının yapımı, Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph’in desteği ve Budapeşte şehrinin fonlarıyla 1875’de başlamıştır. Bugün de halen tüm Macaristan’ın en büyük operası olan bu yapı, 27 Eylül 1884’te halka açılmıştır. Oldukça süslü ve ihtişamlı olan bina, görkemli detayları ve iç mekanda kullanılan figürlerle günümüzde bile bir tasarım harikası olarak kabul edilmektedir.

Ana salondaki bronz avize 3050 kilo ağırlığındadır. Ana sahne ise hem hidrolik sistemli hem de dönebilen yapısı ile döneminin en modern ve alışılmadık mühendislik örneğidir. Zamanın imkansızlıkları içinde bile görkeminden ödün vermeden pratiğe döküle tasarım, bir tasarım harikası olmakla kalmayıp aynı zamanda bir mühendislik harikasıdır. Kraliyet locası da bas, soprano, tenor, alto olmak üzere dört ana opera sesi sembolize eden heykellerle süslüdür.

At nalı şeklindeki oditoryumu 1261 kişi kapasitelidir. Her ne kadar büyüklüğüyle olmasa da mühendisler tarafından yapılan incelemelere göre, Milano’daki Scala’dan ve Paris Opera Binası’ndan sonra dünyada en iyi akustiğe sahip üçüncü opera binasıdır. Macar Ulusal Marşı’nın bestecisi Ferenc Erkel‘in heykeli binanın hemen önünde yer almaktadır. Ulusal bilince katkısı yadırganamayacak deecede büyük olan bu besteci aynı zamanda opera binasının ilk yöneticisi ve Budapeşte Filarmoni Orkestrası’nın da kurucusudur. Binanın önündeki bir diğer heykel de dünyaca ünlü Macar besteci Ferenc Liszt‘e aittir.

Sahne Kısmı

Yeni binasında altın çağını yaşayan Macaristan Kraliyet Opera’sı yılda 45-50 değişik operayla, 130’dan fazla gösterinin yapıldığı çok prestijli bir yapı haline gelmiştir. Dünyadan çok önemli besteciler burada konuk edilmiş, sanatseverlerin açlığını doyurmuştur. Gustav Mahler 1888’den 1891’e, Otto Klemperer ise 1947’den 1950’ye bu operanın yöneticiliğini üstlenmiştir.

1980’lerde bina büyük bir yenileme geçirerek ilk açıldığı tarihten 100 yıl sonra 27 Eylül 1984‘te ikinci kez açılmıştır. Günümüzde bu yapı, Macaristan Devlet Operası olarak halen çok aktif bir şekilde işlemeye devam etmektedir. Her yıl opera sezonu Eylül’den Haziran sonuna dek sürmektedir ve bu süre içinde Macaristan Devlet Balesi topluluğu da sahne olarak bu operayı kullanmaktadır.

Ziyaretçiler İçin Tüyolar

Her gün 15.00-16.00 arasında, altı dilde (İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca ve Macarca) rehberli turlar düzenlenmektedir. 45 dakika süren turun biletlerine operanın mağazasından ulaşılabilmektedir. Fiyatlar ortalama 3.000 Forint tam, 2.000 Forint öğrenci olarak değişmektedir. 10 kişi üzerindeki gruplar için günün herhangi bir saatinde tur düzenlenebilmektedir fakat bu tur için ön kayıt şartı vardır.

Diğer yazılarımız için tıklayınız.

Bize ulaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir