İçindekiler

Dünya’nın En İlginç Yapıları

Her ne kadar farklı ve alışılmadık örnekleri olsa da zevklerin ve renklerin tartışılmayacağı bu zamanda; kimi için bir sanat eseri kimi için ise bir mimari facia niteliğinde görülen ilginç yapıların dünya üzerindeki örneklerini bu yazımızda sizlerle inceliyoruz.

Küp Evler (Rotterdam, Hollanda)

Avrupa’nın en büyük limanına sahip olması ile bilinen Rotterdam şehrinde yer alan ve Kubuswoningen adı verilen küp evler, 1977 yılında ünlü mimar Piet Blom tarafından tasarlanmıştır. Yenilikçi ve sıradışı bir tasarımla hayat bulan küp evlerin tasarımı, alışageldiğimiz ev yapısını oluşturan küp şeklindeki platformların 45’er derece açıyla altıgen zeminlerin üzerine oturtulmasından oluşuyor. Edindiğimiz bilgilere göre ünlü mimarımız tasarımında yapısını; şehir içinde bir köyü temsil ederken, her ev bir ağacı ve tüm evler de bir ormanı meydana getirdiğini belirtiyor. 

 

Dünya'nın en ilginç yapıları

 Wonderworks (Pigeon Forge, ABD)

1998 yılında Pigeon Forge’da bir müze olarak açılan ve tam anlamıyla tepetaklak bir görünüme sahip olan Ters Evler olarak tanıdığımız bu bina, bu ilginç görünümü ve içerisindeki aktiviteleri ile insanlardan yoğun ilgi toplamayı başarmıştır.  Bu ters binanın girişinde yalnızca büyük bir salon var ve yerde olması gereken her şey tavandadır. Yani binanın dış görünümü gibi içi de tepe taklak; lambalar, tablolar, İçinden dışına her şeyin ters olduğu Ters Evler’e giriş ücretsizdir. Eğer bu ilginç yapı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz de sizi buraya alabiliriz.

 Kansas Halk Kütüphanesi (Missouri, ABD)

1873 yılında Amerika’da temelleri atılan Kansas City Kütüphanesi, Yan yana dizilmiş devasa kitaplardan oluşan ilgi çekici görüntüsüyle listemizde yer alıyor. 2004 yılında gördüğü revizyonla bu görünüme ulaşan yapı, kapalı otopark duvarı boyunca uzanıyor ve bir rafa dizilmiş dev kitaplar gibi görünüyor. Yaklaşık 8 metre yüksekliğinde olan bu kitapların, kapalı otopark alanını güzelleştirmek ve insanların kitaplara olan ilgisini arttırmak amacıyla tasarlandığı söyleniyor. Ayrıca bu yapının bir benzer örneği olan Kamil Güleç Kütüphanesi, ülkemizde benzer bir görsel sunuyor.

Longaberger Binası (Ohio, ABD)

1919 yılından beri el işi ahşap sepetler üreten Amerikan Longaberger Şirketi’ne ait Longaberger Sepet Binası, devasa bir sepete benzeyen ilginç yapısıyla görenlerin dikkatini çekmekte. 1997 yılında 180 bin metrekarelik bir alana inşa edilen 7 katlı binanın dev bir sepet şeklinde olmasının sebebi, şirketin sahibi Dave Longaberger’in dışarıdan bakıldığında herkes tarafından fark edilecek ve ne ürettiklerinin anlaşılacağı bir bina yaptırmak istemesidir.

The Haines Shoe House – ABD

Halk arasında Ayakkabı Ev adıyla bilinen bu yapı, 1948 yılında “York Ayakkabı Sihirbazı” lakaplı ABD’li milyoner Albay Mahlon Haines tarafından inşa ettirilmiştir. “Bir insan niçin ayakkabı şeklinde ev yaptırır yahu? “diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Onun da bir cevabı var: Haines’ın kendi reklamını yapmak istemesi. 25 metre yüksekliğinde, 45 metre uzunluğunda ve 17 metre genişliğe sahip olan Ayakkabı Ev günümüzde Albay Mahlon Haines’ın anısına bir müze olarak faaliyet göstermekte.

Araba Ev (Salzburg, Avusturya)

2003 yılında inşaası tamamlanan ve tasarımı ile yoğun ilgi ve merak uyandıran araba şeklinde olan bu ev, Avusturya’daki Salzburg yakınında Gigi’de yer almaktadır. Biz her ne kadar benzetemesek de çoğu kişiye göre Volkswagen markasının meşhur Beetle modelinden esinlenildiği söylenen bu ilginç ev, usta mimar Markus Voglreiter tarafından tasarlanmıştır. Bu garip evin sahipleri, evi satın aldıktan sonra çevre dostu bir şekilde baştan aşağı yenilemiştir. 2003 senesinde tamamlanan Araba Ev’in mimarı Voglreiter, daha sonraları benzer tarzda bir de restoran inşa etmiştir.

 Robot Bina (Tayland)

Tayland’ın en ilginç binası ve bankası olma özelliği ile bilinen ve adeta bir robot görünümüne sahip olan 20 kata sahip bu bina, Tayland’ın Bangkok şehrinde bulunan “United Overseas Bank”ın Bangkok’un merkez yönetim binasıdır. Bu şekilde tasarlanmasının nedeni olarak, neoklasik ve yüksek teknoloji postmodern mimariye karşı bir tepki olarak gösterilmesi söylenmektedir. Kaynaklara göre bu ilginç yapının inşasının maliyeti yaklaşık 10 milyon dolar tutmuştur.

Maraş İl Özel İdare Binası (Türkiye)

Listemizin sonunda efsaneler efsanesi, dünyanın en saçma binası namıyla ün salmış Kahraman Maraş İl Özel idaresi yer almakta. Gerek şekli, gerek renkleri, gerek yapısının kullanışsızlığı nedeniyle bir çok tepki toplayan binamızın tasarımı Haldun Sunal ve Arif Nafiz Aköz tarafından yapıldı ve 1994 yılında Kahramanmaraş halkı ile buluştu. Söylenenlere göre son yıllarda bu güzeller güzeli binanın yıkılmak istenmesi söz konusuymuş fakat binanın konumu ve yıkım maliyetlerinden dolayı vazgeçilmiş.

Dünya’nın En İlginç Yapıları Dünya’nın En İlginç Yapıları Dünya’nın En İlginç Yapıları Dünya’nın En İlginç Yapıları Dünya’nın En İlginç Yapıları Dünya’nın En İlginç Yapıları Dünya’nın En İlginç Yapıları

Tüm yazılarımız için tıklayın.

Bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir