İçindekiler

Arap halkının ihtişamlı dünyasını yansıtan en önemli örneklerden biri olan ve dünyanın en lüks oteli olarak bilinen Burj El Arab’ı bu yazımızda sizlerle inceliyoruz.

Burj El Arab

burj el arab

Yapıldığı dönemde dünyanın yedi yıldızlı ilk oteli ve dünyanın en yüksek oteli olma gibi önemli özelliklere sahip olan otelimize, Yelken şeklindeki tasarımından dolayı Burj El Arab’ın yanı sıra “Yelken Otel” de denmekte.

Mimari Özellikler

Zeminden 321 metre yüksekliği ve yelken şeklindeki yapısıyla dikkat çeken  ihtişamlı otelimiz Burj Al Arab’ın iç tasarımı Amerikalı Mimar Tom Wright, dış tasarımı ise uzak doğu asıllı mimar Khuan Chew tarafından dizayn edilmiştir.

Yelkeni andıran şekli ile eşi ve benzeri bulunmayan otelimiz insanlar arasında oldukça dikkat çekici bulunmuştur. “Dhov” adı verilen geleneksel Arap teknelerini andıran yapı, 22 ayar altın kullanılarak yapılan 7.315 metrekarelik dünyanın en büyük orta avlusu ünvanı bulunan avluya ev sahipliği yapmaktadır. Fotoğraflarından da aşina olduğumuz avluda bulunan büyük su çeşmeleri, suyu 30 metre yüksekliğe kadar çıkartabilir ve bizim için muhteşem bir manzara oluşturur. Avludan açılan balkonlar parlak renkte farklı tonlarda renklendirilmiştir.  Bu renklerin arasından açık sarı ve yeşil tonları denizin derinliklerinden gelen renklerin evrimi simgelemektedir.

Burj El Arab’ın dış yüzeyi hem sıcak hava sirkülasyonunu sağlamak hem de ağırlığını azaltmak amacıyla büyük bez kumaşlardan yapılmıştır. Ayrıca bu özelliği geceleri projektörlerle aydınlatılan dış yüzeyde değişik renk figürleri oluşturularak ve güzel görüntüler yakalamak için de kullanılır.

 Burj Al Arab’ın mimarlığını üstlenen WKK Architects’in kurucu ortaklarından biri olan mimar Tom Wright:  ‘’Müşteri, Dubai için ikonik ya da sembolik bir öneme  sahip olacak bir bina istedi; Opera Bina’lı Sydney, Big Ben’li Londra veya Eyfel Kule‘li Paris’e çok benziyor. Ülkenin adıyla eşanlamlı bir yapı olmalıydı’’ şeklinde beyanat verdiğini belirtmiştir

Teknik Özellikler

Otelimiz Burj El Arab’ın inşasına 1994 yılında başlanıp yaklaşık 2000 işçinin zorlu uğraşları sonucu 1999 yılında tamamlanmış ve o zamanki total maliyeti 1.6 milyar dolar olarak kamuoyuna duyurulumuştur. Yapay bir ada şeklindeki platform üzerinde inşa edilen bina, Jumeirah Plajı’ndan yaklaşık 280 metre uzunluktaki asma bir ile karaya bağlanmıştır. Yapıldığı tarihte dünyanın en yüksek binası unvanını kazanan otel, günümüzde hala dünyadaki oteller içinde en yüksek binalardan biri olma özelliğine sahiptir.

Bina yaklaşık 30.000 metreküp çimento ve 9.500 ton çelik kullanılarak yapılmıştır. Bu verilerle birlikte devasa olarak nitelendirebileceğimiz  otelin temeline yaklaşık 40 metreye kadar kum ve 230 beton sütunu yerleştirilmiştir. Sadece bu temel işlemi 3 yıl sürmüş ve Burj Al Arab’ın toplam maliyeti bu zorlu ve masraflı süreç ile beraber 1.6 milyar dolara ulaşmıştır.

Ekstra

Burj El Arab dünyanın en iyi 10 restoranı listesine giren su altı restoranı ile birlikte 8 adet ultra lüks restoran ve bara, Otelin Rollce Royce’ları ile şehir gezilerine, yerden 300 metre yükseklikteki tenis kortundan helikopter gezilerine kadar bir çok premium hizmetlere sahiptir.

Adres

Gün olur da parayı kırıp gidersek diye adres bırakmayı da unutmuyoruz.

Adres:

Jumeirah St – Umm Suqeim 3 – Dubai – Birleşik Arap Emirlikleri

Tüm yazılarımız için tıklayın.

Bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir