İçindekiler

Eyfel kulesi’nin (Eiffel Tower) yılda 6 milyondan toplamda ise 250 milyondan fazla ziyaretçisi vardır. Fransa’nın sembolü haline gelen bu yapı La tour Eiffel ismini fransanın 100.yılı için inşa ettiren inşaat mühendisi ve mimar olan Alexandre Gustave Eiffel’den alır. Eyfel kulesi yapımından sonra 41 yıl boyunca dünyanın insan eli ile yapılmış en uzun binası olarak nam salmıştır. Eyfel Kulesi’nin yapılım amacı Fransız Devrimi’nin 100.yıl kutlamaları için EXPO 1889 Paris fuarının girişi olarak inşa edilmiştir. Gustave Eiffel’in firması tarafından inşa edilmiş olsa da mimarı
Gustave Eiffel değil Stephen Sauvestre’dir.

Yapımı ve sonrası;

Temelinin kazı çalışmaları

300metre yüksekliğe sahip bu yapının en üzerinde 27m radyo,sinyal, televizyon vericileri sayesinde 327m yüksekliğe ulaşır.Eyfel kulesi her 7 yılda 1 60 ton boya ile 25 çalışan ile 15 ay sürer boyama maliyeti yaklaşık 3 milyon euro tutar. Kuleden şuana kadar 400 kişi intihar etmiştir.

Eyfel Kulesi yapımı başlarken sadece 20 yıl kalacağı yani 1889 açılışından sorna 1909 yılında kulenini tekrardan sökülmesi gerektiği planlanmıştır.Ama o zamanlarda gelişen radyo tekolojisi için uygun yükseklikte olması kıtalar arası haberleşmeye imkan tanıdığı için sökülmemiş ve radyo yayıncılığının gelişmesinde önemli rol oynamıştır.1. dünya savaşında kule sinyal kesici ve sinyal bozucu olarak kullanılmıştır. Kule halen verici istasyon olarak kullanılmaktadır.

Gustave Eiffel yapım maliyeti olarak 6.500.000 franka maal olacağını düşünsede kule
1 milyon200bin frank sapma ile 7,7milyon franka maal olmuştur. 1889 yılındaki açılıştan önce
5 ay içinde gelen 2 milyona yakın ziyaretçi ile daha açılışı yapılmadan maaliyetin 3\4ü
çıkartılmıştır.

Kule yapımı ile birlikte çok fazla ses getirmiş paris halkından yoğun tepki gelmiştir.
kimi büyük sokak lambasına benzetiş kimi ise fabrika bacasına ve bu yapının parisi,parisin
görsel itibarın zedeleyeceğini düşünmüşlerdir.Ama bu yapı Fransa’nın sembolü haline gelmiş ve Paris’in kilidi olmuştur.

Gustavo Eiffel ve Eserleri;

15 Aralık 1832 yılında Dijon şehrinde doğmuştur. Fransa’nın en prestijli okullarından École Centrale Paris‘ten mezun olmuştur.Eiffel kulesinin inşası ile kendini tanıtmıştır. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerinin sembolü olan Özgürlük Heykelinin armatürünü de tasarlamıştır.Özgürlük Anıtı Fransa’nın ABD’ye bir hediyesiydi. Eiffel’in anıtın armatürünü tasarlaması bu düşün gerçekleşmesini sağladı. Heykel Fransa ve ABD arasındaki dostluk ve saygıyı temsil etti. Özgürlük Anıtı hızlıca ABD’de de ulusal bir sembol oldu ve özgürlüğün simgesi haline geldi. Bu heykel de turistlerin oldukça ilgisini çekti ve birçok kişiyi New York’a getirdi ve ekonomiye katkı sağladı. Fransa’da yaşayan ABD vatandaşları da bu hediyenin karşılığı olarak Eyfel Kulesi’nin 2 kilometre kuzeyine ¼ boyutunda bronz bir heykelini dikti.

Fransa’daki eserleri;

 • Sioule Viyadüğü
 • Neuvial Viyadüğü
 • Notre Dame des Champs Kilisesi
 • Dieppe Köprüsü

Diğer ülkelerdeki eserleri;

 • Konak Pier (Türkiye)
 • Basmane Garı (Türkiye)
 • Girona Köprüsü (İspanya)
 • Ruhnu Deniz Feneri (Estonya)
 • Traian Oteli (Romanya)
 • Bolívar Köprüsü (Peru)
 • Fénix Tiyatrosu (Peru)
KONAK PİER (TÜRKİYE/İZMİR)

BASMANE GARI (TÜRKİYE/İZMİR)

Eyfel Kulesine Benzer Yapılar;

1-Watkins Tower(İNGİLTRE);

Watkins Tower

Eyfel kulesinin kurulmasından sonra, Londra’da da benzer bir yapı kurmak için bir proje başlatıldı. Watkins Tower adı verilen bu yapının inşasına 1891 yılında başlanmış olmasına rağmen çalışma başarılı olamamış ve 1907 yılında yıkılmıştır.

2-TOKYO KULESİ(JAPONYA);

Tokyo Kulesi Japonya’nın Tokyo şehrinde, Minato-ku’daki Shiba Parkındadır. 332,9 metre yüksekliğinde ve 4000 ton ağırlığındadır.

Tokyo Kulesi

Kulenin tasarımı Paris’teki Eiffel Kulesi baz alınarak yapılmıştır.

1958 yılında yapılan kule Japonya’daki en yüksek 2’nci yapıdır. Kulenin ana gelir kaynakları turizm ve anten kiralamadır. Kulenin hemen altında dört katlı bir bina olan FootTown çeşitli müzeleri, restoranları ve dükkanları barındırıyor.

Kule başlangıçta 381 metrede dünyanın en yüksek yapısı olan Empire State Binası‘ndan daha uzun olmasını planlanmıştı ancak fon eksikliği nedeniyle 332,9 metre yapılmasına karar verilmiştir.

Kaynakça; vikipedi

4 thoughts on “Eyfel Kulesi

 1. Nazlıcan Sucu dedi ki:

  Tüm bilgileri vermişsiniz, bayıldım . Başarılar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir