Zamanla Amerika Birlelşik Devletleri’nin sembolü haline gelen 93 metre 225 ton ağırlığa sahip olan Özgürlük Heykeli‘nin inşası 1884 yılında tamamlanmış ve 1886 yılına Amerika’ya 350 parçaya bölünerek ulaşmıştır.350 parça gelen bu yapı 5 ay kadar kısa birr sürede tekrar birleştirilmiştir.Yıl içerisinde bu göz alıcı yapıyı yaklaşık 3 milyon kişi ziyaret edmektedir.

Özgürlük Heykeli Hakkındaki Bazı Rivayetler;

1854 yılında Mısır valisi Sait Paşa dönemin sultanı Abdülmecit’e Süveyş Kanalı Projesini sunmuştu.Kanal sadece Mısır için önem teşkil etmiyordu. Fransızlar bu kanalın açılmasıyla denizlerdeki İngiliz hakimiyetine son verebileceklerini umuyordu bunun sonucunda doğal olarak bu projeye yoğun ilgi gösteriyorlardı. Proje yapımı başlamıştı ki 1861 yılında Abdülmecit 1863 de ise Sait Paşa vefat etti ve proje bir süreliğine durduruldu 1866 yılında yapımına tekrardan karar verildi planlara göre Süveyş Kanal açılacak ve
Süveyş Kanal ile Akdenizin birleştiği yere bir heykel yapılacaktı. Abdülazizhan’ın isteğine göre heykel batıya dönük olacaktı ve doğunun ışığı ile batının aydınlanması vurgulanacaktI heykelin parasının yarısından çoğu Sultan Abdülaziz han tarafından ödendi. Frederic Auguste Bartholdi heykeli yapacaktı heykelin mühendislik tarafı ise Eyfel Kulesi’nin yapımcısı Gustavo Eiffel’e verildi.Heykel tamamlandıkttan sonra Mısır valisi müslüman topraklarında böyle bir heykelin yanlış anlaşabileceğini düşündüğü için heykeli Mısıra koymaktan vazgeçti. Aynı zamanlarda Fransa Amerika Birleşik Devletlerine 100.yıl hediyesi olarak aynı heykeltraşa Frederic Auguste Bartholdi’e bir kadın heykeli yapılmasını bir elinde hukuku
temsilen kitap diğer elinde ise özgürlüğün sembolü meşale olan bir heyekel istendi ama bu heykelin benzerini heykeltraş Frederic Auguste Bartholdi Osmanlı Devleti için yapmıştı ve depoda öylece duruyordu. Frederic Auguste Bartholdi heykelin yüzünü değiştirdi ve annesi Charlet’in yüzüne çevirdi bunun gibi bir kaç değiliklik ile Özgürlük Heykeli tamamlandı ve Amerika Birleşik Devletinin’nin New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerin 1886 yılında Amerikada ziyarete açıldı.

Özgürlük Heykeli’nin Özellikleri;

Özgürlük Heykeli’nin yeşil renkte olmasının sebebi yapımında bakır kullanılmasıdır.Bakır zamanla oksitlenerek yeşil renge dönmüştür. Heykel 93 metre uzunluğa 225 ton ağırlığa sahiptir.Aynı zamanda Özgürlük Heykeli’nin bulunduğu özgürlük adasına ulaşım feribotlarla ve teknelerle sağlanılıyor.Özgürlük Heykeli’nin dünya üzerinde 7 kopyası bulunmaktadır bunlar OsakaPriştinePekinNevadaGüney DakotaBordeauxPoitiers şehirlerinde bulunuyorlar.

Frédéric Auguste Bartholdi’nin Bazı Eserleri

Frédéric Auguste Bartholdi’nin sizin için birkaç eserini daha derledik.

Bartholdi Fountain-Bartholdi Çeşmesi
Statue of Vercingetorix
Funerary Genius
Marquis de Lafayette Statue

———————————————Ömer Gengeç———————————————

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir