Buenos Aires

“Dünya’nın yüz bin şehrinde Güneş benzersiz şekilde batıyor. Sadece buna bir defa şahit olabilmek, seyahat etmeye değer.” 

-Ryu Murakami

Murakami’nin bu sözleri her şehrin birbirinden farklı güzelliklere ev sahipliği yaptığını anlatmak için verilebilecek en iyi örneklerden biri. Bütün kentlerin kendine has sokakları, mimarileri ve imzaları var ancak Dünya’da bir şehir var ki; ilkbaharın şehri, aşkın ve tutkunun dansı tangonun kenti, kelime anlamı “güzel havalar” olan bu şehir, en güzel sahillerin ülkesi Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires!

Buenos Aires; Güney Amerika ülkesi, Arjantin’in başkenti ve en gelişmiş şehridir. Güney Amerika’nın ise ikinci en büyük kentidir. Şehir, özerk hükümetle yönetilmektedir. 16. Yüzyılda Rio de la Plata nehrinin yanında kurulmuş olan şehir, Dünya’nın en uzun caddesine sahiptir. “Avenida 9 de Julio” yani 9 Temmuz Caddesi, 140 metre uzunluğundadır. Tüm Dünya’nın ilgisini çeken mimari yapılara ve eserlere sahip olan Buenos Aires’in bu hazinelerini görmek istemez misiniz? 

1) Floralis Generica 

“Dev Çiçek Anıtı” olarak anılan Floralis Generica, Güneş batarken ışık gelmeyince yavaşça kapanıyor, sabah olunca tekrar açılıyor. Birleşmiş Milletler Meydanı’ndaki bu benzersiz yapıt, Mimar Eduardo Catalano’nun şehre hediyesidir. Çelik ve alüminyum karışımından yapılmış bu heykeli, siz nasıl buldunuz? 

2) Figueroa Alcotra Caddesi 

Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesi önündeki Figueroa Alcorta Caddesi, şehrin imza sokaklarından biridir. Baharları, şehrin ünlü Jakarandaları çiçek açmaya başlamalarıyla beraber, Buenos Aires halkını, kendilerini masallar diyarında hissedeceği bir manzarayla selamlıyor.

3) La Recoleta Mezarlığı 

La Recoleta Mezarlığı; içinde Eva Perón, Arjantin başkanları, Nobel Ödülü sahipleri, Arjantin Donanması’nın kurucusu ve Napolyon’un torunu da dahil olmak üzere önemli kişilerin mezarlarını içermektedir. 2011’de BBC tarafından Dünya’nın en iyi mezarlıklarından biri olarak seçilmiştir. 2013 yılında da CNN bu mezarlığı Dünya’nın en güzel 10 mezarlığı arasında listelemiştir.  

4) Palermo 

Popüler Palermo Soho ve Palermo Hollywood gibi küçük bölgelerin, restoranların, şık kokteyl barlarının ve ilginç giyim mağazalarının yer aldığı geniş bir semttir. Gül bahçesi, planetaryumu ve kürek çekebileceğiniz gölleriyle Parque Tres de Febrero, piknik sevenlerin uğrak noktasıdır. MALBA sanat müzesinde modern Latin Amerika başyapıtları sergilenir, Museo Evita’da ise Eva Perón’un hayatını öğrenebilirsiniz. 

5) El Ateneo Grand Splendid 

El  Ateneo Grand Splendid,  sonradan kitap dükkanına dönüştürülmüş bir tiyatro binasıdır. The Guardian tarafından, 2008 yılında “Dünya’nın ikinci en güzel kitapçısı” seçilmiştir.  2019’da ise National Geographic tarafından “Dünya’nın en güzel kitapçısı” olarak seçilmiştir.  
 
Tiyatro binasının 1050 kişilik oturma kapasitesi vardır ve Carlos Gardel, Francisco Canaro, gibi dünyaca ünlü tango sanatçılarının katılımının da dahil olduğu çeşitli performanslara ev sahipliği yapmıştır.  
 

6) Cosa Rosada 

Casa Rosada Arjantin Cumhurbaşkanı’nın yönetim konağı ve ofisidir. Casa Rosada’nın karakteristik rengi bebek pembesidir ve Buenos Aires’in en sembolik binalarından biri olarak kabul edilir. Bina ayrıca Arjantin’in eski cumhurbaşkanlarına ait eşyaların bulunduğu bir müzeye de ev sahipliği yapıyor. Barok tarzı balkonlardan, klasik sütünlara, kemerlere ve frizlere kadar bu yapı hem mimari hem de tarihi açıdan çok büyük önem taşımaktadır.

7) La Boca 

La Boca Mahallesi; renkli evleri, süslü duvarları, ünlülerin heykelleri ve Boca Juniors futbol takımına ev sahipliğiyle ünlüdür.  Buenos Aires’in en renkli mahallesi olarak öne çıkmakta olan bu mahalle, başkentin güneyinde; Matanza-Riachuelo Nehri’nin Rio de la Plata Nehri’ne açıldığı ağızda bulunması nedeniyle mahalle ismini, İspanyolca “ağız” anlamına gelen “boca” kelimesinden almaktadır. Yaklaşık 3,5 kilometrekare üzerine kurulu La Boca Mahallesi, 50 bin civarında nüfusa sahiptir. 

8) Teatro Colón 

Bu ihtişamlı bina, Buenos Aires’teki ana opera salonudur. National Geographic’e göre dünyadaki en iyi üçüncü konser salonu olup, akustik açıdan dünyadaki en iyi beş konser salonu arasında kabul edilir. Günümüzdeki Teatro Colón, 1857 yılında yapılan aynı adla anılan ilk opera salonunun yerine 1890-1908 yılları arasında inşaa edilmiştir. İlk Teatro Colón, 1857 yılından itibaren 30 yıl hizmet verdikten sonra  Arjantin Ulusal Bankası tarafından satın alınmıştır. Günümüzde bu bankanın genel merkezliği olarak hizmet vermekte olan bu bina 13 Eylül 1888 günü sanat hayatına kapılarını kapamıştır. Bunun üzerine 1888 yılında 2381 numaralı yasa çıkarılarak yeni Teatro Colón’un inşasına karar verilmiş, günümüzdeki opera binasının inşaatına başlanmıştır.  

9) Buenos Aires Dikilitaşı  

Anıt 1936 yılının Mayıs ayında, kentin kuruluşunun 400. yıldönümü anısına inşa edilmiştir.Bu anıt kentin ana simgelerinden biridir ve çeşitli kültürel etkinliklerin ve diğer organizasyonların gerçekleştirildiği bir mekandır. Tarihi boyunca özellikle siyasi-grafiti odaklı birçok vandalizmle karşı karşıya kalmıştır. 1980’lerde bir aktivist grup tarafından üst pencerelerinden anıta boya dökülmüş ve bu da kent yönetiminin anıtın etrafını çitle çevirmesine neden olmuştur. Bu davranış önceleri tepki toplamışsa da sonraları vandazlimi azaltarak doğruluğunu ispatlamıştır.1 Kasım 2005 tarihinde Arjantin Boyama ve Restorasyon Endüstrisi tarafından finanse edilecek kapsamlı bir restorasyon olacağı duyurulmuş ve anıt restore edilmiştir. (vandalizm= bilerek ve isteyerek, kişiye ya da kamuya ait bir mala, araca ya da ürüne zarar verme eylemidir.) 

Tüm yazılarımız için tıklayın.

Bizimle iletişime geçin.

One thought on “Güzel Havaların Şehri: Buenos Aires

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir