WonderWorks

Mimarlar bizi şaşırtan ilginç tasarımlara imza atmaya devam ediyor. Bu ilginç tasarımlardan biri de WonderWorks. Yapı kelimenin tam anlamıyla baş döndürücü bir görüntüye sahip ve her ince detayına kadar düşünülmüş. Dışarıdan da içeriden de ters dönmüş bir ev gibi görünmektedir. Bu özelliklerinin yanı sıra içinde düzenlenen eğitici ve eğlendirici etkinlikler sayesinde de yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olmuş durumundadır.

wonderworks

Neden Ters Duruyor?

Burası ilk olarak 1998 yılında ABD’nin Florida eyaletinde Orlando’da açılan bilim odaklı bir güzel sanatlar-eğlence müzesidir. 

Bu sıra dışı tasarım ilk olarak Nichoson Design International’dan Terry O. Nicholson tarafından tasarlanmıştır. Kendisi diğer ters evlerin yapımında da ana tasarım danışmanı olarak görev yapmaya devam etmiştir. Dışarıdan bakıldığında sanki yerinden sökülüp ters çevrilmiş bir yapı gibi duran yapıda, kaldırımlar ve ağaçlara kadar her detay düşünülmüştür. İçeri girdiğinizde ise dışarıdaki gibi her şey tam tersi durmaya devam ediyor. Merdivenler, kapılar, tablolar ve gördüğünüz diğer her şey ters durumda. ‘Ters çevirme koridoru’ ndan geçilerek odaları düz bir biçimde görmek de mümkün.

Asıl olarak dikkat çekme amaçlı ters bir biçimde yapılmış olsalar da, bu mimari tasarımın hikâyesi şu şekilde açıklanıyor: Dünyadaki en ünlü bilim insanları Bermuda Üçgeni içinde bulunun bilinmeyen bir adada çok gizli bir araştırma laboratuvarı kuruyor. Yaptıkları bir deney sırasında ters giden şeyler oluyor ve laboratuvar boyunca kasırga gücü serbest kalıyor. Bu durum, laboratuvarı temelinden sökecek kadar güçlü bir girdap yaratıyor ve bina binlerce mil öteye sürükleniyor. Orlando, Florida’da yer alan bir tuğla deposunun üstüne baş aşağı bir şekilde çöküyor.

Bu hikaye diğer Wonderworks binaları için de uyarlanmış ve uygulanmıştır. Müzeden, Florida dışında dört bölgede daha bulunuyor ve biri hariç diğerleri de ilki gibi ters bir şekilde tasarlanmıştır.

  • WonderWorks-Orlando, Florida (3 Mart 1998)
  • WonderWorks-Pigeon Forge, Tennessee
  • WonderWorks-Panama City Beach, Florida
  • WonderWorks-Myrtle Beach, South Carolina
  • WonderWorks-Syracuse, New York
  • WonderWorks-Branson, Missouri

Neler Yapılır?

Wonder Works şirketinin sloganı olan ‘Hayal gücünüzün çıldırmasına izin verin.’ sözünden de, bu müzelerin içerisindeki aktivitelerin ne kadar çılgınca olduğunu anlamak mümkün.

Müzeler genellikle 3 katlı bir şekilde tasarlanmış olup geniş alanlara sahip olan binalarda 100’den fazla aktivite için bölüm bulunuyor.  Özellikle çocukların ve gençlerin eğlenceli bir şekilde matematik, fizik ve uzayın temel prensipleri hakkında bilgiler öğrenmesini ve deneyimlemesini sağlıyor. Tabii yetişkinlerin de ilgisini çekecek aktiviteler bulunuyor. Bu özelliği sayesinde ailelerin eğlenmek ve dolu dolu vakit geçirmek için seçebileceği mekanlardan biri haline gelmiştir. Ayrıca müzelerin çoğu 365 gün açıktır ve girişleri ücretsizdir.

Burada genellikle sihirbazlık sergileri düzenlenir ve bu gösteriler için biletler satılır. Ayrıca sihir gösterileri, ip parkurları, yer çekimsiz ortam, sanal gerçeklik, fırtına deprem simülatörleri gibi farklı ve çeşitli olanaklara sahiptir. Bu şekilde insanlar hem eğlenip hem de bir çok bilimsel kavramı deneyimleyerek görme fırsatı bulur.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir