Vietnam’ın sembolü haline gelen eşsiz güzellikteki Altın köprü (The Gold Bridge), Da Nang bölgesinde Ba Na tepeleri üzerine inşa edilmiştir. Temmuz 2017 yılında yapımı başlamış ve Nisan 2018 yılında son halini almıştır. 2018 yılının Haziran ayında ise halka açılmıştır.150 metre uzunluğa ve 5 metre genişliğe sahip olan bu fenomen köprü açıldığı yıllarda büyük ses getirmişti.

The Gold Bridge
The Gold Bridge

Denizden 1400 yükseklikte bulunan bu köprüde zeminle olan bağlantısını sağlayan ayaklar büyük iki el tarafından tutuluyormuş gibi inşa edilmiştir. Bu güzel fikir eşsiz bir manzara ile birleşince ortaya çok güzel bir görüntü ortaya çıkmıştır.

2018 Yılının Fenomenlerinden The Gold Bridge;

Yapılan düzenlemeler ve tasarımlar ile köprünün açılması ile birlikte Vietnam’a çok yoğun bir turist akışını sağlamış oldu.2 milyar dolara mal edilen bu köprü gelen ziyaretçilerin sosyal medya paylaşımları ile 2018 yılında kendinden oldukça söz ettirdi

Yapılma Amacı Neydi ?

TA Landscape Architecture mimarlık şirketi tarafından hazırlanan bu projenin mimarları Vu Viet Anh, Nguyen Quang Huu Tuan, and Tran Quang Hung’dır.Köprünün mimarı ve tasarımcısı Vu Viet Anh “Altın Köprü, sisli ve büyülüymüş gibi görünen Ba Na dağının mükemmel manzarasının üzerinde, gökyüzünde bir yürüme yolu olarak tasarlandı”şeklinde tasarladıkları köprüyü anlatmıştır.Köprü için daha detaylı görseli ve video şeklinde çekimleri izlemek isteyen arkadaşlar için aşağıya bir youtube videosu bırakıyorum videoyu izleyerek Altın köprü hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yine aynı şekilde Vietnam hakkında daha detaylı bilgi ve kültürlerini tanımak isterseniz buraya tıklayarak videoya gidebilirsiniz.

Turistlik Bölge Vietnam

Vietnam Tarih gerçekten zor zamanlar geçiren sömürge olmuş devamında özgürlük savaşı vermiş en son ise Amerika Birleşik Devletleri ile savaşmış bir geçmişe sahiptir ama Vietnam son yıllarda gerek geçirdiği savaşlara ait eserleri koruyarak gerek ise Gold Bridge gibi turistlik mekanlar inşa ederek adlarını iyi bir şekilde duyurmuşlardır. Vietnam da bulunan ve ülkeye gelen turistlerin uğrak noktalarından bazıları ise şöyledir;

  • Dragon Bridge
Dragon Bridge
  • Ba Na Hills Turu
Ba Na Hills
  • Hoi An
Hoi An

Daha fazla yazı için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir