İçindekiler

Bugünkü konumuz Tayland’ın Görkemli Tapınakları. Güneydoğu Asya’da bulunan Tayland; turkuaz denizlerini saran plajları, kendine özgü zengin mutfağı, dövüş sanatları ve bir çok tapınağıyla biliniyor. Ülkenin yaklaşık %95’i Buda’nın öğretilerine dayanan Budizm dinine mensuptur. Sayısı 40,000’i aşan benzersiz tapınakları, Tayland kültürünün en önemli öğelerindendir ve içlerinde yaşayan keşişler, Budizm felsefesinin gerektirdiği görevleri yerine getirmektedirler. Malzemelerin alışılmışın dışında kullanıldığı ve sıra dışı yapılarla detaylandırılan bu tapınakların her biri farklı bir hikaye anlatmaktadır. Kimisi şehrin kalabalık sokakları arasında kimisi gür ormanların ortasında yer almakta ve mimarileriyle ilham kaynağı olmaktadırlar.

Wat Phra Kaew, Zümrüt Buda Tapınağı

Tapınak, Tayland’ın başkenti Bangkok’un merkezinde bulunan Büyük Saray’ın içinde yer almaktadır. Ülkenin en kutsal Budist tapınağı olarak kabul edilmekte ve içerisinde bulunan Zümrüt Buda heykeli (Phra Kaew Morakot) ile bilinmektedir. Tayland’ın başkentinin Thonburi’den Bangkok’a taşınmasıyla yeni bir tapınağa ihtiyaç duyulmuştur. Bunun üzerine Kral Rama I emriyle 1783’te yapımına başlanmış ve o zamandan bu yana şehrin en önemli miraslarından biri haline gelmiştir. Tapınağın ana binasında (Ubosot) bulunan Buda heykeli, sanılanın aksine zümrütten değil tek bir yeşim taşı bloğundan oyulmuştur ve Tayland’ın koruyucusu olarak görülmektedir. Rattanakosin tarzı yapı; duvarlarında Ramayana destanının çizimleri yer alan 2 kilometrelik galerisi, yeşil ve turuncu kiremitten çatısı, cam mozaik ve altınla kaplı sütunlarıyla şehrin gözdesi olmuştur.

Wat Arun, Şafak Tapınağı

Adını Hint tanrısı Aruna’dan alan yapı, Bangkok’un Chao Nehri’nin kıyısında bulunmakta, güneş ışınlarını tamamen yansıtmakta ve geceleri açılan ışıklarıyla büyüleyici bir manzara oluşturmaktadır. 86 metre yüksekliğindeki ana kule, porselenden yapılmış rengarenk mozaiklerle kaplanmıştır ve oldukça dik merdivenlerle tepesine çıkıldığında nehir ile Büyük Saray izlenebilmektedir. Çevresinde bulunan 4 küçük kule rüzgar tanrısı Phra Phai’ye adanmış olup 4 farklı rüzgarı temsil etmektedir.

Wat Saket, Altın Dağ Tapınağı

Tarihi Ayutthaya dönemine dayanan tapınak, Bangkok’ta yer almaktadır. 80 metre yüksekliğe sahip bir tepenin üstünde bulunmakta ve tapınağa çıkan 300 basamaklı merdivene tırmanıldığında Bangkok Eski Kent ayaklar altına serilmektedir. 19. yüzyılda Kral Rama I tarafından yaptırılan tapınağın etrafı asırlık ağaçlar, çeşitli Buda heykelleri ve çanlarla doludur. Kubbesi altınla kaplı olan yapı, geleneksel Tay tarzında inşa edilmiş ve duvarlarında Budizm felsefesine ait resimler bulunmaktadır.

Wat Rong Khun, Beyaz Tapınak

Önceden Chiang Rai şehrinde bir tapınak olan Wat Rong Khun, terk edilmiş haldeyken 1990’larda Chalermchai Kositpipat adlı bir sanatçı tarafından bugünkü haline getirilmiştir. Görünümü bir Budist tapınağı şeklinde olan yapı, sanatçı tarafından tasarlanmış, inşa ettirilmiş ve 1997’de sanat sergisi olarak ziyarete açılmıştır. Çalışmasını Buda’ya adayan sanatçı, bu tapınağın ona ölümsüz hayat vereceğine inanmaktadır. Tapınağın ana binasına “yeniden doğuş döngüsü” adlı köprü ile ulaşılmakta ve köprünün yanlarında sınırsız arzuyu sembolize eden yüzlerce yukarı uzanan el bulunmaktadır. Bu heykellerin arasından geçiş, mutluluğa giden yolun açgözlülük ve arzuların geride bırakılmasıyla olacağını anlatmaktadır. Yapının ana binası bir sanat galerisidir ve içinde Michael Jackson, Freddy Krueger, nükleer savaş gibi çeşitli isim ve olayları anlatan resimler vardır.

Wat Rong Suea Ten, Mavi Tapınak

Çoktan unutulmuş eski bir tapınağın üzerine 2005’te inşa edilmeye başlanan yapı, Chiang Rai şehrinde bulunmaktadır. Taylandlı mimar Phutha Kabkaew tarafından tasarlanmış ve içerisinde 6.5 metrelik beyaz bir Buda vardır. İncelikli altın oymaları ve çivit mavisi rengiyle hipnotik bir görüntüye sahip olan tapınağın görkemli duruşu gelen ziyaretçileri hayran bırakmaktadır.

Wat Tham Suea, Kaplan Mağarası Tapınağı

Krabi şehrinin hemen dışında yer alan yapı, devasa bir altın Buda heykeline sahiptir. Tapınak, 278 metre yüksekliktedir ve tırmanış yolu boyunca pek çok mağara bulunur. Kaplan patisi izleriyle dolu bu mağaralarda küçük heykeller bulunmakta ve uzun tırmanış sırasında dinlenme imkanı sunmaktadırlar. Şehrin yüksek sıcaklığına rağmen tepeye çıkmayı başaranları dağların ve Krabi kırsallarının nefes kesen manzarası beklemektedir.

Wat Tha Sung (Chantaram), Cam Tapınak

Uthai Thani şehrinde bulunan Wat Chantaram, Ayutthaya döneminde yapılmış ve uzun süre terk edilmiştir. 1789’da bir keşiş tarafından yenilenen altın rengi tapınağın çatısı cam ve kristalleriyle bilinmektedir. Tapınağı benzersiz yapan ise içerisindeki altın rengi Buda’ya doğru uzanan ve ışığı yansıtarak harika bir görüntü oluşturan cam sütunlarıdır. Kötü ruhları uzak tuttuğunun düşünülmesi nedeniyle bolca cam ve diğer yansıtıcı malzemeler kullanılarak yapılan tapınak, ziyaretçilerine büyülü bir deneyim sunmaktadır.

Wat Phra Dhammakaya

Dhammakaya geleneğinin merkezi olan tapınak, Bangkok şehrinde bulunmaktadır. Yapı, uçan daireye benzeyen şekliyle merak uyandırmaktadır onu benzersiz yapan özelliği üzerinde bulunan 1 milyon Buda heykelciğidir. Temelinde meditasyon yatan Dhammakaya geleneği, 1900’lerde bir keşiş tarafından kurulmuş ve çok hızlı bir şekilde yayılması üzerine bu tapınak inşa edilmiştir. Merkezinde yer alan 200 metrelik kubbe de etrafı gibi Buda heykelleriyle kaplıdır ve dünya üzerinde 1 milyon Buda’yı barındıran tek yerdir. Çeşitli festivallerde Budist hacıları ağırlayan tapınak, meditasyon ve diğer Dhammakaya ritüelleri için benzersiz bir atmosfer sunmaktadır.

Wat Pha Sorn Kaew, Cam Uçurumdaki Tapınak

Mimar Antoni Gaudi’ninkilere benzetilen ilginç tasarımıyla 830 metre yükseklikte yer alan tapınak, 2004 yılında tamamlanmıştır. Milyonlarca mozaik çini ve renkli çanak çömlek parçalarıyla dekore edilmiş ve tepesinde bulunan 5 beyaz Buda heykeli ile dikkat çekmektedir. Khao Kho’nun dağlarla çevrili manzarasının karşıladığı tapınağa ulaşılması oldukça zor ve yorucudur.

Wat Sri Suphan, Gümüş Tapınak

Duvarları, tavanları ve heykellerine varana kadar saf gümüş ya da bir alaşım ve çinko karışımı olan tapınak, bu özelliğiyle sonu olmayan bir his uyandırmaktadır. 1500’lerde inşa edilmiş ve yapımında bu kadar gümüş kullanılmasının nedeni o dönemde bulunduğu yerin bir gümüşçü kasabası olmasıdır. Tapınağın içi gümüş çerçeveli aynalar ile pek çok Budist, Taoist ve Zen elemanlarla dizayn edilmiştir. Günışığında parıldayan gümüş renkli tapınak, Chiang Mai şehrinin en önemli tapınaklarındandır.

Sanctuary of Truth, Hakikat Tapınağı

Tapınak görünümünde bir müze olan Hakikat Tapınağı, tamamen ağaçtan yapılmıştır. Tay iş adamı Lek Viriyaphan’ın tasarladığı tapınağın yapımı 1981’de başlamış ve hala devam etmektedir. Sadece ağaçtan oyma nesnelerin bulunduğu yapı, Pattaya şehrinde yer almaktadır. Mimarisine dağılan ağaçtan yapılmış binlerce hayvan ve mitolojik yaratık tapınağı süslemektedir.

Bizimle iletişime geçin.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir