İçindekiler

Şehrin sınırlarının dışında kalan San Lorenzo Bazilikası M.S. 393 yılında kutsanmıştır. Piskoposluk, Santa Reparata’ya taşınana kadar 300 yıl boyunca şehrin katedrali olarak görevine devam etmiştir. Daha sonra Medici ailesinin babası Giovanni di Bicci San Lorenzo Bazilikasını satın almıştır ve Filippo Brunelleschi’dan restore etmesini istemiştir.

San Lorenzo Bazilikası
San Lorenzo Bazilikası

Filippo Brunelleschi’nin yönetiminde başlayan inşaat mali sıkıntılar sebebiyle ancak onun ölümünden çok zaman sonra tamamlanabilmiştir. Kilisenin bizzat Brunelleschi tarafından tamamlanmış olan tek kısmı Sagrestia Vecchia’dır. Maniyerist tarzlı Medici Şapeli kilisenin en ünlü kısımlarından birisidir. Restorasyonu 1461 yılında tamamlanan bina 18 ve 19. yüzyıllarda da yeniden restore edilmiştir ve günümüze kadar ulaşmıştır. Aslına uygun bir şekilde – yeni bir şey eklenmeden- restore edilen binanın günümüzdeki hali her döneminden bazı dokunuşlarını ziyaretçilerine sunmaktadır.

Floransa’daki en büyük kiliselerden biri olan bu önemli bazilika, bir zamanlar Medici ailesine bölge kilisesi olarak hizmet vermiştir ve ailenin aralarında Medici hükümdarlarının ilki olan Cosimo de’Medici’nin de bulunduğu önemli üyelerinin mezarları San Lorinzo Bazilikası’nda bulunmaktadır.

Cephe İçin Düzenlemeler

Papa X. Leo’nun Michelangelo’ya vermiş olduğu ilk mimari iş, çok kapsamlı bir projeyi kapsamıştır. San Lorenzo’nun sade bırakılmış ( dışarıdan bakıldığında fazla detay olmayan) dış cephesine bir dekorasyon yapılması istenmiştir. Bu dış cephe için insan boyunu aşan büyüklükte on iki mermer heykel, altın bronz figür ve yedi büyük rölyef planlanmıştır.

Michelangelo taş ocaklarında istediği gibi uygun boyutlarda ve özelliklerde mermer bulmak için tam üç yılını geçirmiştir. 1520 yılında ilk taslağını teslim etmiştir. San Lorenzo’nun dış cephesi için değişik taslak eskizleri hazırladıktan sonra, önce kilden yapılmış bir maket, ardından da çizdiği planlarına uygun ahşap bir maket yaptırmıştır. Yaptırdığı maketin üstünde binanın ön cephesini süsleyecek olan heykel ve rölyefler yer almamıştır.

San Lorenzo Bazilikası Taslağı

Bazilikanın kademeli biçimini dikdörtgen bir giydirmeyle tamamen değiştirmek isteyen Michelangelo’nun dış cephe tasarımı devrimci özellikler taşımıştır. Ancak proje hiçbir zaman gerçekleşmemiştir çünkü Papa projeden kesin olarak vazgeçtiğini açıklamıştı.

Medici Şapeli

Medici Papaları X. Leo ve VII. Klemens Michelangelo’yu Floransa’daki kiliseleri San Lorenzo’da olan bir aile mezarlığı inşa etmekle görevlendirmişlerdir. Orada olan eski mezarlığın tam karşısına Medici ailesinin diğer fertleri için Yeni Mezarlık inşaatı planlanmıştır. Michelangelo şapelin üç tarafındaki duvarlara bitişik olan mezarlar planlamıştır. Giuliano de’ Medici ve Lorenzo de’ Medici’nin mezarını birbirlerinin karşısında yer alan iki ayrı duvara simetrik olarak yaslamıştır.

San Lorenzo Bazilikası

Giuliano de’ Medici, antik zırhlar ile kuşanmış olan, iki çift sütun ile çerçevelenmiş olan bir nişte oturmaktadır. Lahitin üst tarafındaki kavisli alanlarda gecenin dişi figürü ve gündüzün erkek figürü olan iki adet heykel vardır. Lorenzo de’ Medici zırhlar içinde yine iki çift sütunla çerçevelenmiş bir nişte düşünceli görünen bir biçimde oturmaktadır. Lahitin üstündeki kavisli alanlarda ise Tanyerinin dişi figürü ve Alacakaranlığın erkek figürü olan iki heykel vardır.

Michelangelo şapelin iki farklı duvarına oyulmuş figürleriyle “Çocuklu Madonna” heykelinin yükseldiği üçüncü bir duvara bakmakta olan iki adet mezar yapmıştır. Michelangelo’nun birçok eseri gibi Yeni Mezarlık da yarım kalmış, tamamlanmamıştır. 

Biblioteca Laurenziana

1524 yılındaki bir diğer çalışma ise Medicilerden papa VII. Klemens’in siparişi, San Lorenzo Bazilikası içinde yer alan Biblioteca Laurenziana projesiydi. Mediciler, değerli el yazması koleksiyonlarını halk için ve kamu yararına sunmak amacıyla özel bir kütüphane yaptırmaya karar vermişlerdi. Michelangelo, kütüphanenin eşsiz merdivenleri ile giriş kısmında maniyerist bir tavırla dikkat çekmiştir.  

Biblioteca Laurenziana

Dış cephe mimarisinin sahip olduğu pencere nişleri ve dekoratif nesneleri iç mekana taşımıştır. Ancak Michelangelo Papa VII. Klemens’in ölümünden sonra Floransa’yı terk edip Roma’ya taşınınca, kütüphanenin giriş salonundaki merdivenler onun tasarımına uygun olarak mimar Bartolomeo Ammannati tarafından bitirilmiştir.

Genel Plan

San Lorenzo Firenze plan.JPG
San Lorenzo Bazilikası’nın planı
 1. Eski kilise eşyalarının saklandığı oda (Old Sacristy)
 2. Yeni kilise eşyalarının saklandığı oda (New Sacristy)
 3. Chapelle des Princes ( Cappella Martelli’nin sunağında (yüksek sunağa bakarken transeptin sol kolunda) Filippo Lippi’nin 1440’da yaptığı Duyuru’nun bir diptikidir.)
 4. İlk dehliz
 5. İkinci dehliz
 6. Laurentienne kütüphane
 7. Başkan Donatello
 8. Başkan Donatello
 9. Tabernacle de Desiderio da Settignano
 10. Martelli Şapeli
 11. Şapelin sol tarafı (Transept:Haç şeklindeki kilisenin iki kanadı)
 12. Şapelin sol tarafı (Transept:Haç şeklindeki kilisenin iki kanadı)
 13. Aziz Lawrence Şehitliği, Bronzino
 14. Bakirenin evliliği, Rosso Fiorentino

Tüm yazılarımız için tıklayınız.

Bizimle iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir