İçindekiler

Guggenheim Müzesi Nerededir?

İspanya’nın en büyük müzelerinden biri olan Guggenheim Müzesi, İspanya’nın Bask bölgesinde, Bilbao şehrinde bulunan bir modern sanat müzesidir. Solomon R. Guggenheim Vakfı’nın beş müzesinden biridir. Nervion Nehri kıyısında bulunmaktadır ve nehir boyunca 32.500 metrekarelik alana yayılmaktadır.

Guggenheim Müzesi

Müzenin Tarihçesi

Guggenheim Müzesi, eski İspanya Kralı Juan Carlos I tarafından 18 Ekim 1997 tarihinde açılmıştır. Dekonstrüktivizm tarzıyla birçok yapıya ilham kaynağı olmuştur.Mimari bir heykeli çağrıştıran görünümüyle modern ve çağdaş sanatın en ikonik yapılarından biridir.

Üç ünlü mimar, müze için vizyoner bir tasarım geliştirmek üzere uluslararası bir yarışmaya davet edilmiştir: Japonya’dan Arata Isozaki, Avusturyalı Coop Himmelb ve ABD’den Frank Gehry. Kazanan,bilgisayar destekli tasarım teknolojisinin kullanarak şiirsel vizyonlarını bugün gördüğümüz etkileyici yapıya dönüştüren Frank Gehry olmuştur.Yani inşaat projesinin mimarı Dünyaca ünlü  Kanadalı-Amerikalı Frank Gehry’dir. Bu projede Gehry,diğer mimarların yapamadığını yapıp; yapılı çevrenin doğal ve organik görünmesini sağlamıştır. Guggenheim Müzesi, yarattığı kamusal alanlar ile kent dokusu ile bir ilişki kurmayı başarmıştır. Frank Gehry’nin devrim niteliğinde anılan bu müzesi ‘Bilbao Etkisi’ diye bir terim türetilmesine sebep olmuştur.

Bilbao Etkisi Nedir?

İspanya’nın Bask bölgesinde bulunan Bilbao, 1997 öncesinde çokça ekonomik sıkıntılar  yaşayan bir kent iken,bugünlerde Frank Gehry’nin tasarladığı Guggenheim Müzesi sayesinde Dünyanın en çok turist çeken kentlerinden biridir. Bölge bu yapıdan sonra küresel sermaye yatırımları için çekim merkezi haline gelmiştir. Alınan bu etkili sonuç, bugün ‘Bilbao Etkisi’olarak isimlendirilmektedir.Bu terim küresel ölçekte birçok kent için örnek ve ilham kaynağı olmuştur. Dünya üzerinde birçok farklı coğrafyada bu etkinin izlerini görülmektedir.

Müzenin Mimari Yapısı

Yenilikçi ve soyut tasarımıyla ön plana çıkan Guggenheim Müzesi, titanyum kaplama ile kaplanmış çelik çerçeve üzerine inşa edilmiş, eğrisel serbest biçimli bir heykeldir. Mimar, nehre bakan yüzeyleri, şehrin bulutlu iklimi nedeniyle çelikten daha iyi bir renk sağlamanın yanı sıra olağanüstü dayanıklılığa sahip titanyum ve çinko alaşımından yapılmış 0,3 mm kalınlığında levhalarla kaplamayı tercih etmiştir.

Binalar toplamda 24.290 metrekarelik  bir alanı kaplamaktadır;cam asansörler ,yürüyüş yolları ve sergi alanları ise 10.560 metrekarelik bir alandadır. Müzenin kavisli duvarları ve sütunsuz açık alanları adeta yerçekimine meydan okumaktadır.Büyük cam duvarları ve bir balık pulunu yansıtan titanyum kaplaması,müzede hayran kalınan bir başka özelliklerdir.

Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi bir mimar olan Frank Gehry tarafından tasarlanan bu bina,yapısöküm tarzıyla ünlüdür. Bu bina tasarlanırken teknolojinin sınırları zorlanmış,mükemmel bir tasarım ortaya çıkması için çok emek harcanmıştır.Zengin malzemeler çok amaçlı kullanılmıştır.Binanın dışında gördüğümüz cephede kullanılan kavisli titanyum yüzeyler,rastlantısal ışığı yakalamak için tasarlanmıştır.Değişen ışıkla birlikte cephe yüzeyinin dalgalanmasını sağlamaktadır.Bu titanyum yüzeyler mükemmel bir estetik algı yaratır;aynı zamanda içeriye giren ışığı yakalar ve hava akımını kontrol eder.

Guggenheim Müzesi’nin İçinin Tasarımı

Guggenheim Müzesi geniş bir atriyum etrafında tasarlanmıştır.Yukardan bakıldığında çiçek şeklinde gözükmektedir. Müzenin içinde 10.560 metrekarelik sergi alanı on dokuz galeriye dağılmıştır. Bu galerilerden on tanesi klasik bir plana sahiptir ve taş kaplamalarıyla dışarıdan ayırt edilebilir. Diğer düzensiz şekilli dokuz galeri ise dikkate değer bir kontrast sunar ve dışarıdan dönen formları ve titanyum kaplamalarıyla ayırt edilebilir.

Müzedeki Bazı Eserler

Müze, ziyaretçilere dünyanın her yerinden sanatçıların bir dizi kalıcı ve geçici sergisi sunmaktadır.Guggenheim Müzesinde, İspanyol ve uluslararası sanatçıların kalıcı sergileri fazlaca yer almaktadır. Geçici sergiler ise sıklıkla değişmektedir ve genellikle Çin veya Rus sanatına odaklanan sergiler yer almaktadır. Koleksiyonlar genellikle soyut ve nesnel olmayan sanat üzerinde yoğunlaşmaktadır

Arcelor Galerisi olarak adlandırılan 30 metre genişliğinde ve 130 metre uzunluğundaki en büyük galeride  2005 yılından günümüze Rıchard Serra tarafından yapılan “Snake” adlı kalıcı bir yerleştirme sergileniyor. Ayrıca Amerikalı minimalist heykeltıraş ve video sanatçısı Serra’nın anıtsal kurulumu olan eser tarihteki en büyük heykel kombinasyonudur. Snake çelikten yapılmasının yanı sıra 100 metre uzunluğunda ve yaklaşık 180 ton ağırlığındadır.

Müzedeki eserler iç mekanla sınırlı kalmamıştır. Binanın dışında da göz alıcı yapılar bulunmaktadır:


Louise Bourgeois’nin bina önündeki örümcek heykeli

1997 yılından bu yana Jeff Koons’un anıtsal heykeli Puppy, Guggenheim Müzesi Bilbao’nun önünde nöbet tutuyor. 40 metreden daha uzun olan West Highland beyaz teriyeri, 18. yüzyıl Avrupalı ​​seçkinlerinin resmi bahçelerine atıfta bulunmaktadır. Binlerce çiçekle kaplanmıştır.

Frank Gehry Hakkındaki Yazımıza Buradan Ulasabilirsiniz

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir