İçindekiler

Dünya’nın En İlginç Yapıları

Bu yazımızda kimilerine göre eşsiz ve görülmeye değer kimilerine göre ise sadece para ve zaman kaybı olarak görülen Dünya’nın En İlginç Yapıları’nı inceleyeceğiz.

Lou Ruvo Center for Brain Health – (Las Vegas, ABD)

İlk olarak inceleyeceğimiz bu yapı dünyanın en ilginç mimari eserleri arasında yer alan, Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi ve dekonstrüktivist mimarinin öncülerinden kabul edilen Kanadalı mimar Frank Gehry’e ait. Birçok alanda sayısız ödül sahibi olan Gehry’nin 2010 yılında Las Vegas’ta tamamladığı bu yapı günümüzde Alzheimer, Parkinson, MS, ALS gibi hastalıkların tedavi ve araştırılması için kullanılmaktadır. 70 milyon dolar harcanan binanın açılışına kurucu Larry Ruvo ile Arnold Schwarzenegger, Kevin Spacey, John Cusack gibi ünlü isimler katılarak binanın tanınmasına katkıda bulunmuştur. 

Dünya'nın en ilginç yapıları

Waldspirale – (Darmstadt, Almanya)

Almanya’nın Darmstadt kentinde yer alan Waldspirale, 1990’larda konut kompleksi olarak Viyanalı mimar Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlandı. Masallar diyarından fırlamışcasına tasarlanan bu kompleks yapı 105 daire, yeraltı otoparkı, kafe, bar ve kiosktan oluşmakta Ayrıca küçük bir yapay göl ve çocukların oynaması için bir adet oyun alanı da yapının içinde bulunmakta . En yüksek noktasında bina, on iki katlı bir bina ile aynı yüksekliğe ulaşmakta.

Krzywy Domek – (Polonya)

İlk bakışta göz yanılması gibi gözüken bu yapı Polonya’nın Sopot şehrinin popüler Monciak Caddesi’nde Rezydent adındaki bir alışveriş merkezinin bir parçası olarak hizmet vermekte. Yapının mimarı olan Szotynscy Zaleski, Marcin Szancer’in çizimlerinden etkilenerek bu binayı inşa etmiştir. 2004’te inşa edilen ve yaklaşık 4000 m2’ye yayılan, dekonstrüktivizm stilinde tasarlanmış bir yapı olarak ziyaretçilerinin ilgisini çekmekte.

Stone House – (Portekiz)

Portekiz’in kuzeyinde bulunan, ünlü çizgi film Taş Devri’nden esinlenilerek yapılan bu ev, Fred Çakmaktaş ve ailesinin evini andırıyor. İki kayanın arasına yerleştirilmiş ‘Taş Ev”, Rodrigues ailesi tarafından 1974’te inşa edilmiştir. Oldukça otantik olan bu evde elektrik olmadığı için aydınlanmak için mum ışığı kullanılıyor. Kütükten koltuklar ve beton ile okaliptüs kullanılarak yapılmış yataklar bulunan bu evde merdivenler de yine taş devri konseptini yansıtacak şekilde kütüklerden yapılmış. Rodrigues ailesi tarafından inşa edilen ev turistik amaçla yapılmamasına rağmen her sene oldukça fazla ziyaretçi kabul ediyor.

House Attack – (Viyana, Avusturya)

Viyana şehrinin merkezinde yer alan en büyük sanat müzesi Museum Moderner Kunst’un tepesinde hiç de alışık olmadığımız cinsten bir ev bulunmakta. İlk bakışta gökten düşmüş bir ev görünümündeki eser, dünyanın en ilginç mimarileri arasında yer almaktadır. Viyana Modern Sanat Müzesi’ne gelen ziyaretçilerin, sergi kapsamında görebilecekleri ilk eser olan yapıyı heykeltraş Erwin Wurm tasarladı. Eser sahibi, yapılaşmayı kansere benzeterek her geçen gün artan binalaşmanın sürekli yayılmasını eserine konu ettiğini belirtiyor.

La Casa Milà – ( Barcelona, İspanya)

 Barselona şehrinin Passeig de Gràcia caddesinde bulunan bu otantik görünümlü bina 1906 – 1910 yılları arasında  Efsanevi mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanıp inşa edilmiştir.  Aynı zamanda La Pedrera (Taş ocağı) lakabıyla da bilinmektedir. Yapı, daire ve ofislerden oluşan bir rezidans olarak tasarlamıştır. Çok ilginç bir görünüme sahip olan La Casa Milà yapıldığı dönemde belediye tarafından yapı kanunlarına uygun olmadığı gerekçesiyle sürekli durdurulup ceza kesildiği için Gaudi ilk projesini tam anlamıyla yerine getirememiştir.

Centre Pompidou – (Paris, Fransa)

Dikdörtgen prizmalar şeklinde inşa edilmiş bu yapı Paris’te kütüphane olarak kullanılıyor. 1977 yılında high-tech mimari üslubuyla inşa edilen bina, Renzo Piano ve Richard Rogers tarafından tasarlanmıştır. Parisliler tarafından Beabourg merkezi diye bilinen yapı, 100.000.000 dolara mal olmuştur.

Tüm yazılarımız için tıklayın.

Bizimle iletişime geçin.

Dünya’nın en ilginç yapıları Dünya’nın en ilginç yapıları Dünya’nın en ilginç yapıları Dünya’nın en ilginç yapıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir