İçindekiler

Bu yazımızda Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan Çamlıca Camii’ni inceleyceğiz.

Çamlıca Camii

Çamlıca Camii’nin Genel ve Mimari Özellikleri

Camii neo-klasik mimari tarzı ile inşa edilmiştir. Caminin yapımı 2013’te başlamış, 2019’da bitmiştir. Yüksekliği 1071 metredir ve imanın 6 şartını temsilen 6 adet minaresi bulunmaktadır. Ayrıca camiinin kapasitesi 63.000 kişiliktir. Yüksekliğinin 1071 metre olması Malazgirt meydan muharebesinin yapıldığı Türklerin Anadolu’ya kapılarını açma tarihi olan, 1071 tarihinden gelmektedir. İçerisinde yalnızca ibadethane değil kütüphane, konferans salonu ve sanat galerisi de bulunmaktadır.

Bu yapı, yapımı tamamlandıktan sonra en çok ziyaret edilen camiler arasına girmiştir. Caminin avlusundan İstanbul Boğazının eşsiz manzarası görülmektedir. İstanbul’un en tepe noktalarından biri olan Çamlıca tepesine inşa edilen yapının içerisinde araç otoparkının da yer aldığı bir bölüm bulunmaktadır. Çamlıca Camii Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük camisi olma özelliğini sahiptir. Yapıda günümüz klasik Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden esintiler görmek mümkün.

çamlıca camii

Bu büyük camiinin kubbesinin iç yüksekliği 72 milletin sembolü olarak 72 metre olarak belirlenmiştir. Kubbenin çapı ise 34 metredir. 34 olmasının sebebi ise İstanbul’un plakası olan 34 sayısında gelmektedir. Kubbenin iç tarafında 16 Türk devletine hitaben yazılmış olan Allah’ın isimlerinde 16’sı yer almaktadır. Ana kubbenin üzerine 3,12 metre genişliğinde, 7,77 metre yüksekliğinde, 4,5 ton ağırlığında alem yerleştirilmiştir . Nanoteknolojiyle renklendirilen ve 3 parçadan oluşan alem, dünyanın en büyüğü olma özelliğini taşıyor.

çamlıca camii
çamlıca camii avlusu

İstanbul’da yıllardır beklenen Büyük İstanbul Depremi’nin yaklaşmasıyla bu camiinin önemi de artmaktadır. Deprem anında yaklaşık 100.000 insanın barınma ihtiyacını karşılayabilir durumdadır. Ayrıca deprem yönetmeliğine uygun yapılan bu camii oldukça sağlam olması sebebiyle diğer afetlerin yanı sıra özellikle deprem esnasında rahatlıkla kullanılabilecek güvenliğe sahiptir.

çamlıca camii
çamlıca camii
çamlıca camii

Yukarıda camii içinde kütüphane, sanat galerisi ve konferans salonu olduğundan bahsetmiştim. Bu eşsiz yapı 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisini, 3000 metrekarelik kütüphaneyi, 1071 kişilik konferans salonunu, 8 sanat atölyesini ve 3500 araçlık kapalı otoparkını bünyesinde barındırıyor. Cami, ses, ışık, ısıtma, havalandırma ve güvenlik sistemleriyle de ziyaretçilerini oldukça memnun ediyor. Özellikle yaz aylarında turistlerin oldukça ilgisini çeken bu yeni camii, yaz aylarında benzersiz boğaz manzarası eşliğinde ziyaretçilerine kütüphanede keyifli çalışma alanları sunuyor. Gece saat 01.00’a kadar açık olan kütüphanede ziyaretçilerinin yoğun ilgisiyle karşı karşıya kalınıyor.

çamlıca camii
çamlıca camii kütüphanesi
çamlıca camii
çamlıca camii kütüphanesi
çamlıca camii konferans salonu

Burada da diğer büyük camilerde olduğu gibi ibadethane ile turistlerin ziyaret ettiği yer arasında bir paravan bulunmakta. Genelde camii ziyaretlerinde gördüğümüz kargaşayı önlemek ve ibadet edenlerin dikkatini dağıtmamak için bir paravan kullanılıyor. Hem ziyaretçiler hem de ibadet eden kişiler tarafından beğenilen bu çözüm camii ziyareti sırasında kolaylık sağlıyor. Gelen ziyaretçiler istedikleri gibi fotoğraf ve video çekebiliyorlar.

çamlıca camii kuş bakışı çekim

Nasıl Gidilir ?

” Ferah Mahallesi, Ferah Yolu Sk No:87, Üsküdar / İstanbul ” da bulunan camiye gitmek için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

Anadolu yakasından gelenler için:
  • Kadıköy‘den 12 numaralı otobüse binerek Üsküdar’da ininiz. Üsküdar Camii önünden 15C numaralı otobüse binerek son durakta indiğinizde hedefinize ulaşabilirsiniz.
  • Ümraniye’den Üsküdar-Çekmeköy metrosuna binerek Bulgurlu‘da ininiz. Buradan 15CA numaralı otobüse binerek  son durakta indiğinizde hedefinize ulaşabilirsiniz.
Avrupa yakasından gelenler için:
  • Büyükçekmece, Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler tarafından geliyorsanız herhangi Metrobüs istasyonundan metrobüse binerek Altunizade durağında inip Üsküdar-Çekmeköy metrosuna aktarma yapınız. Metronun Bulgurlu durağında ininiz.Buradan 15CA numaralı otobüse binerek  son durakta indiğinizde Çamlıca Camii’ne ulaşabilirsiniz.

         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir