İçindekiler

Yazının asıl konusu olan Aziz Patrick Katedrali’ne geçmeden önce isterseniz biraz Aziz Patrick’i tanıyalım. Kimdir bu Aziz Patrick? İsminin özel bir güne ve de bir katedrale verilmesinin sebepleri nelerdir? Gelin hep birlikte biraz kültürlenelim. 😉

Aziz Patrick Kimdir?

Aziz Patrick 5. yüzyılda İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Henüz 16 yaşındayken İrlandalı yağmacılar tarafından kaçırılmıştır. Ailesi dindar olmasına rağmen kendisi dini düşünce ve görüşlerini alıkonduğu bu süreçte geliştirmiştir. Normalden daha fazla düşündüğü bu süreçte tanrıya olan inancı hatrı sayılır derecede güçlenmiştir. Altı yıllık bu sürecin ardından kölelikten kurtulmuş ve huzuru manastır yaşamında, tanrının kollarında bulmuştur. Özgürlüğünü geri kazandığında İrlanda’nın büyük çoğunluğunu putperestlerden oluştuğu bir dönemine denk gelmiş ve kısa denilebilecek bir süreçte dini görüşünü halka benimsetmeyi başarmıştır. İşte bu sebepten buraya Hıristiyanlığın yayılmasında büyük katkısı olan Aziz Patrick İrlanda’nın koruyucu azizi olarak kabul edilmektedir.

Aziz Patrick Günü

Dizilere ve filmlere düşkünseniz şimdiye kadar pek çok kez karşınıza çıkmış olması gereken bu özel gün, Aziz Patrick’in ölüm yıl dönümü olması açısından Katolikler için çok büyük öneme sahiptir. Üç yapraklı yoncalarla yeşil rengin her yere hakim olduğu ve cüce cinlerin temsil ettiği her yıl 17 Martta Katolik Hıristiyan alemince kutlanan ve kutsal kabul edilen bir gündür Aziz Patrick Günü.

Geçen yıllarda Chicago Nehri, Aziz Patrick Günü kutlamaları kapsamında görevliler tarafından yeşile boyanmış. Tabi bunu yaparken çevreye zararlı maddeler kullanmamaya dikkat etmişler. Nehri yeşile boyama olayı sanırım bu şu ana kadar gördüğüm en ilginç olaylardan birisi. (ne kadar kaotik bir hayatım olduğunu anlamışsınızdır)

Ayrıca üç yapraklı yoncanın sembol olma sebebi Aziz Patrick’in Hıristiyanlığı insanlığa anlatırken bu figürden yararlanmış olması. Bu günün bir diğer sembol olan cüce cin olarak da bilinen Leprechaun ise gökkuşağının başlangıç noktasında yaşayan ve kazanlar dolusu altınları olan kızıl sakallı yeşil şapkalı hayali bir yaratıktır. Onlardan birine rastlayacak kadar şanslıysanız üç dilek hakkınız olduğu söylentileri de var tabii. Ayrıca bu yaratıklar yeşil giymeyenleri çimdiklemeleriyle de bilinirler, demem o ki Aziz Patrick gününde kutlama yapılan bir yerlerdeyseniz mutlaka yeşil giyin. Tabii çimdiklenmek istemiyorsanız. 😉

Özellikle Hıristiyanların çoğunlukta olduğu kesimlerde kutlanan bu günün merkezi İrlanda’dır. Ancak, ilk kutlama 1766 yılında New York’ta gerçekleşmiştir. Her yıl 17 Mart gelip çattığında insanlar sokaklara akın eder. Mümkün olan her yerde kutlamalar ve gösteriler yapılır. Halk birlik ve beraberlik içinde, kostümlerle yemyeşil süslemelerle dolu atmosferle uyum sağlamak için yeşile bürünürler ve yılın bu döneminde barlar dolup taşar. Keşke hepimiz yılın bu döneminde bu eşsiz kutlamaya tanıklık edebilecek kadar şanslı olsak…

Aziz Patrick Katedralinin Mimarisi

Gördüğümüz ilk saniyeden Gotik Mimari’nin özelliklerini yansıttığını fark edebileceğimiz katedrallerden birisidir Aziz Patrick Katedrali. Neo-Gotik ve İngiliz Gotik Mimarisini bir arada barındıran bu yapı, Katolik kilisesine bağlıdır. Hayallerin gerçeğe dönüştüğü New York’taki Manhattan eyaletinde yer alan yapı, 5. Cadde’deki Rockfeller Center’ın tam karşısında bulunmakta ve Başpsikoposluk İdare Binası olarak faaliyet göstermektedir.

Her yıl 24-25 Aralık’ta düzenlenen yılın en görkemli Noel Ayinlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Aziz Patrick Katedrali dini önemi açısından ABD’deki Katolikliğin merkezi olarak kabul edilebilecek niteliklere sahiptir. Yardıma muhtaç insanlara kapısı daima açıktır. Ülkemizde camilere nasıl bağış yapılıyorsa dileyen ziyaretçiler buraya bağışta bulunabilirler.

Bronz Kapı

Aziz Patrick Katedrali’nin Bronz Kapısı

Girişlerden birisi olan ve baktıkça insanı büyüleyen bu bronz kapıda bulunan altı heykel, Hıristiyanlık için önemli isimleri temsilen yapılmıştır. Kapının üstünde bulunan kısım ise İsa ve 12 Havarisi’ni sembolize etmek için ayrılmıştır.

Vitraylar

Yapının en dikkat çekici detaylarından birisi ise vitraylarıdır. Bu eşsiz vitraylar İngiliz kitap illüstatörü ve vitray sanatçısı olan Paul Vincent Woodroffe’un eseridir.

Yaklaşık 3000 kişilik kapasiteye sahip olan ve birçok kez restore edilen yapının özellikle dış cephesinde çok ince işçilik barındıran detaylar bulundurmaktadır. 1858 yılında temelleri atılan yapı 1910 yılında halka kapılarını açmıştır fakat 1931 yılına kadar binaya eklemeler yapılmaya devam edilmiştir. Etrafındaki gökdelenlerle, şehrin kaotik havasıyla tezatlık oluşturan tarihi ve mimari dokusuyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Atlas Heykeli

Rockefeller Center ile Kilise arasında bronz bir Atlas Heykeli bulunmaktadır. Bu heykel, Zeus tarafından gök kubbeyi omuzlarında taşıması için cezalandırılmış bir titan olan Atlas’ı temsilen yapılmıştır.

“Dünyanın bittiği bir yerlerde

Güzel sesli akşam perilerinin karşısında 

Dimdik durup ayakta tutuyor göğü 

Başı ve yorulmaz kolları üstünde. 

Akıllı Zeus’un ona ayırdığı kader bu.”

“Bu Atlas görür denizin bütün uçurumlarını,

Ve koca direkleri omuzlarında taşır, 

Yeri göğü birbirinden ayıran direkleri.” 

Odysseia

Yunan Mitolojisinden Herakles’i bilmeyenimiz yoktur (İsme aşina değilseniz Roma Mitolojisi’ndeki Herkül’ü hatırlayın.) Fiziksel gücüyle diğer Yunan Tanrıların’dan ayrılan Herakles, bir ejderhanın korumasında olan üç altın elmaya sahip olmak istiyordu. Bunu duyan Atlas gök kubbeyi geçici olarak taşıyabilirse elmaları onun için ele geçirebileceğini söylemiş ve öyle de yapmıştır. Gök kubbeyi tekrardan sırtlamak istemeyen Atlas, Herakles tarafından kandırılmış ve tekrardan görevinin başına geçmek zorunda bırakılmış ve kadere mahkum edilmiştir.

Bu hikaye tıpta, kafatasını taşıyan ilk omura Atlas adının verilmesine sebep olmuştur.

Pieta Heykeli

Aziz patrick katedrali
Pieta Heykeli

İçerisinde, Aziz Petrus Bazilikası’nda bulunan Michelangelo ‘nun meşhur Pieta Heykeli’nin üç katı büyüklüğünde olduğu söylenen devasa bir Pieta Heykeli bulunmaktadır. İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonrasının tasviri olan bu heykel, ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken eserlerden birisidir.

Aziz Patrick Katedrali, Amerika’nın Favori Mimarlık Listesi’nde 11. sırada yer almaktadır. 11 denilince kulağa çok da havalı gelmese de Amerika’daki yapıları göz önüne aldığımızda bunun gerçekten de iyi bir sıralama olduğunu söyleyebiliriz.

Yapı, her yıl dünyanın dört bir yanından 5 milyona yakın ziyaretçi alıyor. Eğer siz de günün birinde bu ziyaretçilerden biri olmak isterseniz Aziz Patrick Katedrali’nin web sitesine bir göz atmayı unutmayın. ( https://saintpatrickscathedral.org )

Bizimle iletişime geçin.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir