aqueduct veluwemeer
Aqueduct Veluwemeer

Aqueduct Veluwemeer Su Kemeri, 2002 yılında açılmış olan inanılmaz bir mimari ve mühendislik eseridir. Hollandalı mimarlar, Hollanda’nın doğusundaki Harderwijk yakınlarında bulunan bir göle Aqueduct Veluvemeer adında su kemerini yapmışlardır. Araç trafiğinin su trafiğinin birbirinin üstünden veya altından geçmesini sağlayan diğer alternatiflere göre, mühendislerin bir su kemeri yapma yaklaşımı çok güzel karşılanmıştır.

Aqueduct Veluwemeer Su Kemeri Yapımı

Yol inşa edilmeden önce bu iki kara parçasının bağlanabilmesi için çeşitli yollar düşünülmüştür ama her biri çok fazla maliyete sebep olacağından dolayı en uygun yol olarak su altı yoluna karar verilmiştir. Maliyeti yaklaşık 61 milyon dolar tutmuştur. N302, günde 28.000 araba tarafından kullanılan ve akışı durduran büyük bir yol olduğundan asma köprü veya feribot terminali ile trafik sıkışıklığı kabusu olacağı düşünülmüş ve 2.000 fitlik boşlukta tünel kazma tercih edilmemiştir. Bu şekilde su kemerinin 61 milyon dolarlık fiyat etiketinden çok daha pahalı olmasının önüne geçilmiştir. İnşa edileceği noktanın geniş bir su trafiği taşımasına gerek olmadığı göz önüne alınınca, dar su kemeri tasarımı da akıllıca bir seçim olarak görülmüştür.

Aqueduct Veluwemeer

Veluwemeer bölgedeki on dört ‘sınır gölünden’ biridir. (Meer, Hollandaca göl demektir.)

Genelde köprü dediğimizde aklımıza suyun üzerinden geçen yollar gelir. Veluwemeer su kemeri bunun tam tersi olarak planlanmıştır, bir yolun üzerinden geçen sudur. N302 yolu, Hollanda anakarasındaki Harderwijk’ten dünyanın en büyük yapay adası olan Flevoland’a geçerken (karayolu), küçük gemilerin ve yelkenli teknelerin geçmesine izin vermek için Veluwemeer Gölü’nün altına inmektedir.

Flevoland: Bölgedeki ıslah edilmiş araziden inşa edilmiştir ve üç insan yapımı gölle çevrilidir. Bu ada aslında 970 kilometre karedir. Flevoland eyaletini oluşturmak için bir araya gelen iki boşaltılmış bölümden, Flevopolder ve Noordoostpolder’den oluşmaktadır.

Hollanda anakarasını Flevoland’a bağlayan yolun bir kısmı gölün altında kalmaktadır. 2002 yılında trafiğe açılan yol, 25 metre uzunluğunda ve 19 metre genişliğindedir. Küçük teknelerin geçebilmesi için 3 metre derinliktedir. Yolun su altında kalan kısmında her gün yaklaşık 28 bin araç geçmektedir. Küçük teknelerin ve diğer sığ su çekme araçlarının güvenli ve kolay bir şekilde yolun üzerinden geçmesine izin veren 9.83 fit (3 m) derinliğinde sığ bir su köprüsüdür. Suyun yola dökülmesini önlemek için zekice tasarlanmış olan Aqueduct Veluwemeer, arabaların üzerindeki suyun ağırlığını desteklemek için 22.000 metreküp beton kullanmaktadır. Su kemeri ayrıca tortunun otoyola kanamasını önlemek için çelik sac kazık kullanmaktadır.

Yolun yanlarında ise manzaranın keyfini çıkarmak isteyenler için yollar mevcuttur. Harderwijk’ten özel bir seyir platformuna kadar karayolu boyunca bir kaldırım alarak su kemerini yürüyerek görmek halk için mükemmel bir deneyim sağlamaktadır.

Veluwemeer A yatağının ana yapısının daha yakından görünümü, ana N302 taşıt yolundan bakıldığında oluşmaktadır. Yolun sağ tarafındaki bisiklet yolu bisiklet kullanıcıları için özel yapılmıştır ve farklı bir deneyim fırsatı sunmaktadır.

Hem karada hem denizde oluşabilecek trafiği önleyen bu proje N302 otoyolunda ilerlerken turuncu rengi ile dikkatleri çekmektedir. Sıradan bir köprü olmamakla beraber, bir yol veya tren rayları bulundurmak yerine, teknelerin otoyolun üzerinden geçmesine izin veren bir kanala sahiptir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir