İçindekiler

Az Para ile Tasarım

Yaşadığımız yer, bulunduğumuz konum biz insanların psikolojisinde çok önemli bi yerdedir. Hayatımızı devam ettirdiğimiz yaşam alanlarını sevmek, içimize sinerek orada yaşıyor olmamız bizleri mutlu eder. Peki yaşadığımız yeri daha güzel daha eğlenceli bir hale getirmek için neler yapabiliriz? İştem tam bu noktada biz insanlar belki de çok fazla paralar harcıyoruz ama artık bunlara son. İşte az para ile yapılabilecek birbirinden farklı dekorasyon örnekleri:

Yemek Masasından Duvara

Zamanında aile büyüklerinizin kullanmaya kıyamadığı çeyizlik tabaklarını ortaya çıkarmanın zamanı geldi de geçiyor. Kenarda durup kullanılmamasındansa salonuzun bi köşesine nostaljik olduğu kadar modern de olan bu görüntüyü vermeye ne dersiniz. İhtiyacınız olan tek şey ise her yerde satılan tabak askı aparatı veya hamur yapıştıcılar.

Arabadan Evlere

Eskimiş araba lastiklerini artık atmaya gerek kalmadı. Sadece birkaç farklı malzeme ile bu lastikleri hayatınıza dahil edebilir hatta belki de çocuklarınız için vazgeçilmez bir parça haline bile getirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ise lastiği kaplamak için bir kumaş veya bir hasır. Lastikleri kapladıktan sonra dilerseniz salonun bir köşesine veya varsa bahçenize iplerler asarak çocuklarınız için bir salıncak haline getirebilirsiniz.

Derseniz ki salıncağa evde ne gerek var işte o zamanda bir sehpa olarak kullanmak yine sizin elinizde. Hasırla kaplamış olduğunuz lastiğin üzerine dilerseniz sini yerleştirerek balkonunuzun dilerseniz boyutuna göre kesilmiş camla beraber salonunuzun bütünleyici parçası olmasını sağlayabilirsiniz.

Palet Mobilyalar

Son zamanlarda sık sık görmeye başladığımız palet mobilyalar ile evinize doğal bir hava katmaya ne dersiniz? Palet mobilyaların en çok kullanım alanları balkon olmasına rağmen yine başka yerlerde kullanmak da sizin elinizde. Salonda koskocaman bir orta sehpam olsun doğal durduğu kadar şık da olsun diyorsanız bu noktada yardımınıza paletler koşuyor. Boyayarak şık bir hava katabileceğiniz gibi direkt kullanarak da doğallıktan yana olabilirsiniz.

Peki ya balkonumda bir oturma alanı istiyorum diyorsanız ne yapmalısınız? İşte tam o noktada palet hariç ihtiyacınız olan bir diğer şeyler iste minderler ve yastıklar olacaktır. Ondan sonrası ise sadece üst üste koymak. Bu kadar kolay bir şekilde balkonunuzda sıcak yaz akşamlarınının keyfini çıkartabilir kendiniz ve aileniz için harika bir oturma alanı elde edebilirsiniz.

Kullanılmayan Mutfak Eşyaları

Kullanmadığınız bardaklarınız,sürahileriniz neden bir köşeye terkedilsin ki? Porselen sürahilerinizi, cam bardaklarınızı boyalarla hayalinizdeki gibi süsleyerek ve boyayarak harika tasarımlarla kullanım için hazırlayabilirsiniz. Bir evde ne kadar çok bitki, çiçek varsa evin neşesinin de o kadar çok olduğuna inananlardanım. Boyadığınız sürahileri, bardaklarınızı evin farklı köşelerine koyacağınız bitkiler için harika bir saksı haline getirebilirsiniz.

Elinize Fırça Almanın Zamanı

Renklerinden, desenlerinden çok sıkıldığınız dolaplar, kapılar, mobilyalar üzerinize üzerinize mi geliyor? İşte bu noktada harika tasarımlar yapmak tamamen kendi elinizde. Yapmnız gereken tek şey nasıl bir tasarım yapmak istediğinizi düşünmek, almanız gerekenler ise boya ve fırça.

Boya fırçalarını kullanırken asla korkmayın sadece istediklerinizi düşünün yeter. Daha önceden düşündüğünüz tasarımı aktarmak belki ilk başlarda size korkutacaktır ama bir başladınız mı emin olun harika işler çıkartacaksınızdır. Renklerini, desenlerini boyayarak değiştirdiğiniz mobilyaların varsa eğer kapak kulplarını değiştirerek mobilyalarınızı tanıyamayacağınız kadar farklı bir o kadar da muhteşem bir hale getirebilirsiniz.

Balondan Sarkıtlar

Odanızın tavanı çok mu noş geliyor gözünüze ya da daha haraketli bir oda mı istiyorsunuz kendinize? 3 malzeme ile harika bir tasarım sizlerle: Balon,tutkal,sicim ipi.

Önce balonu şişiriyorsunuz ardından tutkalla sicim iplerini karışık olduğu kadar şık bir şekilde balonun etrafına doluyorsunuz. Tutkal kuruduktan ve iplerin tamamen tuttuğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken tek bir şey kalmıştır o da balonu patlatmak. Artık odanızda harika bir süsünüz var.

Basamakların Raflara Dönüşümü

Belki bir köyünüzde belki aile büyüklerinizde eskimiz bir merdiven bulsanız ne kadar güzel olurdu değil mi? Tahtaları çürümüş diye belki üstüne çıkmaya korkabileceğiniz o merdiven kitaplarınız, mumlarınız ve evinize renk katan diğer aksesuarlarınız için harika bir raf olabilir. Ahşap bulunduğu ortama sıcaklık katar. Tahta merdivenden yapacağınız bu raf sistemi evinizin daha da samimi daha da sıcak bir ortam oluşturmasında etkili olacaktır.

Hatice’den Notlar

Evinizi yenilemek için gerçekten çok fazla paralar harcamaya gerek yok. Önemli olan tek şey sizin ellerinizdeki o sihirli dokunuşlar. Hayal edin ve gerçekleştirin. Evde kendinizin yaptığı o güzel eşyalar ve tasarım harikası mobilyalarla kendinizi daha mutlu bir yuvada yaşar haline getirebilirsiniz. Hadi işe koyulalım!

Diğer yazılarımız için tıklayınız.

Bizimle iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir