İçindekiler

Sürdürülebilirlik Nedir?

Sürdürülebilirlik, daimi olma yeteneği olarak adlandırılabilir. Tanım olarak, üretim ve çeşitliliğin devamlılığı sağlanırken insan yaşamının da daimi olabilmesini sağlamaktır. Başka bir deyişle söylemek gerekirse kendi ihtiyaçlarımızı, gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün vermeden karşılayabilmektir. Sürdürülebilirlik; gelecek kuşaklara ekonomik, ekolojik ve sosyal koşulları devam ettirebilen bir dünya bırakmayı amaçlamaktadır.

sürdürülebilir mimari
sürdürülebilir mimari örneği, doğa dostu

Sürdürülebilir Mimari Nedir?

Sürdürülebilir mimari; malzeme, enerji, geliştirme alanı ve genel olarak ekosistem kullanımında, binaların çevreye verdiği etkiyi en aza indirgemeyi amaçlar. İnşa edilen çevrenin tasarımında enerji ve ekolojik korumaya bilinçli bir yaklaşımdadır. Bu düşünce, bugün yapılan eylemlerin gelecek kuşaklar için olumsuz sonuçlar oluşturmamasını ve sosyal, ekonomik ve ekolojik sürdürülebilirlik ilkelerine uymasını sağlamaktır.

Sürdürülebilir Mimariyi Sağlamak için Neler Yapılabilir?

Evde kullanılacak elektriği üretmek için çatıya güneş panelleri eklenebilir, çatıların çoğu güneş ışığına doğru açılarak fotovoltaik panellerin enerjiyi en düzgün şekilde yakalamasını sağlar. Güneş enerjili su ısıtıcıları, ev için sıcak su sağlamanın en uygun maliyetli yoludur. Bunlara ek olarak hava kaynaklı ısı pompaları, evin içinde istenmeyen ısıyı gidermek için kullanılabilir. Küçük ölçekli rüzgar türbinleri elektrik üretmek için kullanılabilir.

Malzeme seçimi de çok önemlidir. Seçilen malzemelerin çevre üzerinde olumsuz etki yaratmıyor olması gerekir. Kereste gibi geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılabilir. Eski binalar yıkıldığında, kullanılabilir ahşaplar genellikle yenilenir ve kapı, pencere gibi yerlerde yeni bir amaca hizmet etme amacıyla kullanılabilir.

Ekolojik ve Sürdürülebilir Ev Örneği ”Citu”

Birleşik Krallık’ta artmaya başlayan konut ihtiyacı ve konut sıkıntısıyla birlikte tasarımcılar ve mimarlar yeni sürdürülebilir ev tasarımları üzerinde çalışmaya başladılar.

2005 yılında kurulan firma, modern ve kentin yapısına uygun biçimdeki tasarımları ile sürdürülebilir yapılaşmayı sağlayıp ekonomik bir çözüm sunuyor. Little Kelham, Sheffield’te inşa ettikleri 153 enerji-verimli en son teknoloji ile donatılmış bu evler ekolojik bir çözüm sunarak konut sahiplerine enerji tüketimlerini kendilerine göre ayarlamaya olanak sağlıyor.

Evlerde kullanılan özel havalandırma sistemi sayesinde ısıtma ve soğutma sırasında %10’a varan bir enerji tasarrufu sağlanıyor. Tasarımında ise bölgedeki tarihi dokuyu korumak için bronz yapıda ya da taş malzemeden özel dış cephe malzemeleri kullanılmış. Proje kapsamında kurulacak olan yaşam alanına ayrıca çalışma alanları, elektrikli araba şarj istasyonları ve bisiklet yolları da dahil olacakmış.

Bu projenin hedeflediği amaç ise düşük karbon ayak izine sahip, sürdürülebilir ve yaşam kalitesi yüksek bir yaşam alanı oluşturmak. Aldıkları olumlu tepki ile Kelham bölgesine 1000 konutluk bir proje gerçekleştirilmesi düşünülüyormuş.

Citu’nun Leeds bölgesinde gerçekleştirdiği Greenhouse projesi. Çatılardaki rüzgar gülleri ile enerji elde edilmekte.

Diğer Sürdürülebilir Mimari Örnekleri

1-İZLANDA, REYKJAVİK / HARPA CONSERT HALL

su kıyısında sürdürülebilir bir konser ve konferans salonu

Yapının tamamında LED aydınlatma kullanılarak yenilenebilir enerji kullanımında da tasarruf sağlanmış.

2-KANADA, VANCOUVER YORK HOUSE SENIOR SCHOOL

LEED Gold sertifikalı bir okul.

LEED Gold sertifikalı bu yapı şehirdeki sayısız yeşil binadan sadece bir tanesidir. Okul binasının yapımında beton, ahşap, cam ve taş gibi basit malzemeler kullanılmış. Yenilenebilir tasarımıyla yağmur suyu kullanımı, enerji optimizasyonu, pasif solar kontrolü ve gün ışığı düzenlemeleri en yüksek verimliliğe ulaştırılmış.

3-İNGİLTERE, LONDRA / BEDZED

Bill Dunster imzalı sıradışı bir proje.

Şehrin sürdürülebilir projeleri desteklemek amacıyla değerinin çok altına satılan araziye inşa edilen BedZED, tamamen toplu taşımaya yönelik tasarlanmış bir proje. Sınırlı sayıda park alanına sahip, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla dolu olması insanları özenle siteye bağlayıp toplu taşıma hatlarına yönlendiriyor. Ayrıca yapının tüm çatı sistemleri solar enerji üzerine tasarlanmış.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir