İçindekiler

Güneydoğu Asya’nın en önde gelen aktarma noktalarından bir tanesi konumundaki Singapur Changi Havalimanı yolcularının havalimanında bir sonraki uçuşlarını beklerken harcadıkları zamanı konforlu ve eğlenceli bir şekilde geçirmesine olanak sağlıyor.  Havalimanının bünyesinde bulunan farklı konseptler yolcuların ilgisini oldukça çekiyor.

changi

Kelebek ve Orkide Bahçesi, Japon Balığı (Koi) Havuzu,Çocuk Oyun Alanları, Oyun Konsolları gibi doğal alan ve eğlence alanlarıyla dikkate değer bir hizmet sunuyor. Yeni nesil havalimanları arasında sayılan Changi’nin her alanında teknoloji harikası makinelerle karşılaşmak mümkün. Temizlik işlerini yapan insansız robotlar ziyaretçilerin odak noktası halinde. Havalimanına erken gittiyseniz kendi kendinize check-in yapabileceğiniz makineler de var. Tuvaletleri ise Asya bölgesinde yaygın olarak kullanılan otomatik ayarlı klozetlerle donatılmış.

Havalimanı’nın Tarihi

29 Aralık 1981’de Terminal 1 ile hizmete başlayan, 1990’da Terminal 2 ve 2008’de de Terminal 3 ‘ü bünyesine katan havalimanının 4 terminallik hizmet alanının büyüklüğü yaklaşık olarak 1800 futbol sahası genişliğinde. 80 ülkede 300 noktaya uçuş gerçekleştirilen havalimanında her hafta ortalama 6500 uçal inip kalkar ve yılda da ortalama 54 000 000 yolcuya ev sahipliği yapar.

Bir Havalimanından Daha Fazlası

Singapur Changi Havalimanı’nı bir havalimanından daha fazlası yapan en önemli özelliği ise bilindiği üzere kapalı şelalesidir. 951 000 000 Sterlin tutarındaki proje ile asma trombolin, devasa bir kaydırak, kapalı alan ormanı, çocukların sisleri yakalaması için oluşturulmuş bir park ve dünyanın en uzun kapalı şelalesi de havalimanı sınırlarına eklenmiş bulunmakta. Sadece havalimanı yolcularından ziyade halka da açık olan bu alan; alışveriş merkezi-eğlence alanı-havalimanı üçlüsünün karışımı olarak dizayn edilmiş. İçerisinde 155 mağaza ve 105 restoranla hizmet veren bu dev yapı çok sayıda ödülle de adını tüm dünyaya duyurmuş durumda.

 

En İyi Havalimanı

Her yıl farklı değerlendirme kuruluşları tarafından dünyanın en iyi havalimanı seçilen Changi, Asya’nın hem ticari hem de turizm açısından önemli bir ülkesi olan Singapur’da bulunuyor. Havalimanı açıldığı günden bu yana 400’e yakın ‘’En İyi Havalimanı’’ ödülüne layık görülmüş. Dünya’nın En İyi Havalimanı Ödülü’nü 14 yıl içinde 4 kez evine götüren Singapur Changi Havalimanı ayrıca Business Travel Dergisi tarafından 24 yıldır aralıksız olarak Dünya’nın En İyi Havalimanı seçiliyor. Bu havalimanı dünya genelindeki yolcuların oy verdiği Skytex 2019’da da listenin başında yer aldı. Skytex 2019 Dünya’nın En İyi Havalimanları Listesi’nde İlk 10 Şu Şekildeydi;

  • Singapur Changi Airport (Singapur)
  • Tokyo International Airport (Japonya)
  • Incheon International Airport (Güney Kore)
  • Hamad International Airport (Katar)
  • Hong Kong International Airport (Hong Kong)
  • Central Japan International Airport (Japonya)
  • Munich Airport (Almanya)
  • London Heathrow Airport (İngiltere)
  • Narita International Airport (Japonya)
  • Zurich Airport (İsviçre)

 

Rain Vortex ‘Yağmur Girdabı’

Havalimanında bulunan dünyanın en uzun kapalı alan şelalesi ‘Yağmur Girdabı’ 40 metre yüksekliktedir. Bu şelale özel çatı tasarımı sayesinde yağmur sularından beslenir. Şelalenin etrafında binlerce ağaçtan oluşan bir orman bulunur. Toplanan yağmur suları bu ağaçların sulanması için de kullanılır. Ek olarak geceleri özel ışıklandırma şovları ile yapay şelaleye farklı bir hava katılır. Yapının tasarımını Moshe Safdie yapmıştır. Bu yapı ile Safdie Architects firması dünya üzerine unutulmaz bir eser daha bırakmış oldu.

Işıklandırılmış şelalenin yanında dikkat çeken diğer bir tasarım da kinetik yağmur damlalarıdır. İnsanı adeta hipnoz eden bu damlalar, belirli bir düzende hareket ediyor. İzleme başladığınızda uzun süre başından ayrılamıyorsunuz. Tavanda asılı duran ana mekanizma ve aşağıya doğru sarkıtılmış kabloların birlikte çalışmasıyla gerçekleştiriliyor. Tavandan sırayla düşen damlalar ortaya bir görsel şölen çıkartıyor.

Singapur Changi Havalimanı her şeyiyle dünya üzerindeki önemli yapılardan bir tanesi. Aldığı ödüller de bu görüşün destekçisi. Gerek tasarımıyla, gerek konumuyla gerekse çekiciliğiyle yolcuları oldukça tatmin ediyor. Sadece yolumuz düştüğünde uğrayacağımız bir yer değil; orman havası almaya gidebileceğimiz, alışveriş yapabileceğimiz, arkadaşlarımız veya ailemizle eğlenceli vakit geçirebileceğimiz bir alan. Moshe Safdie yine harikalar yaratmış.

Mimarın Diğer Ünlü Eserlerinden Bazıları

– Marina Bay Sandas
– Habibat 67
– Kaufmann Performans Sanatları Gösteri Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir