İçindekiler

“Yeni bir dil konuşmak; yeni bir dünyanın ve kültürün kapılarını açmaktır.”

– Frantz Fanon

Bologna, İtalya’nın kuzeyinde Emilia-Romagna bölgesinde yer almaktadır. “Kızıl Şehir” olarak da anılan Bologna, Orta Çağ Mimarisinin birçok örnekleriyle donatılmıştır ve ismini de binaların çoğunun kırmızı tuğlalı olmasından almıştır. 

Bologna, 12. yüzyılda 180 adet kuleye ev sahipliği yapmaktaydı. Bundandır ki birçok kez dönemin New York’u olarak anılmıştır.  

Bologna, İtalya’daki yaşam kalitesi koşullarında, refah seviyesi en yüksek olan şehirler arasındadır. Kent, 2006 yılında 5.ve 2007 de ise 12. olarak; 103 İtalyan şehrini geride bırakmıştır. Bu durum Bologna’nın, kuvvetli endüstriyel geleneği, hayli gelişmiş geniş sosyal hizmet alanı ve onun ülke içindeki çok önemli transit ve demir yollarının çapraz noktada bulundurmasından kaynaklanmaktadır. 

Bugün yönümüzü İtalya’nın kuzeyinde yer alan, ılıman iklimin hakim sürdüğü bir tarih şehri olan Bologna’ya doğru çeviriyoruz.  

1) Piazza Maggiore ( Maggiore Meydanı) 

Bu orta çağ kentinin merkezi olmasıyla önemli bir destinasyon noktasıdır  Maggiore Meydanı. Burada yer alan ve Bologna’nın sembolü haline gelmiş olan Assineli Kuleleri görülmeye değer bir önem taşır. Kuleler 12.yy.da zengin ailelerin talebi üzerine inşa edilmiştir.  

2) San Petronio Bazilikası  

Kentin 132 metre uzunluğa ve 66 metre genişliğe sahip bu gotik tarzdaki bazilikası, Dünya’nın en büyük 15. Kilisesidir. Yapımına 1390 yılında başlanmış olup, günümüzde hala devam etmektedir. San Betronio Bazilikası, Bologna’nın gücünü sembolize etmektedir. Ondandır ki bu kadar devasa ve heybetli inşa edilmiştir.  

3) Bologna Belediye Sarayı 

İtalyanca tabiriylei: Palazzo Comunale, Bologna’nın şehir meclisi görevini devralan bir tarihi yapıdır. Saray, Palazza d’Accursio olarak da bilinmektedir. 1336’dan beri varlığını sürdüren saray da 15.yy. mimari etkisi görülmektedir. Saray da 13. Ve 19. Yüzyıllara ait resim, heykel ve özel eşyaların bulunduğu bir koleksiyon bulunmaktadır. İnşasının tamamlandığı tarihten beri belediye işleri için kullanılan saray, günümüzde bir müzedir.  

Hz. Meryem ve Hz. İsa’nın tasvir edildiği Madonna ve Çocuğu eserlerinden biri bu sarayda bulunmaktadır. Saray da 16.yüzyılda yapılmış olan botanik ve şifalı otlar bahçeleri de bulunmaktadır. 

4) Two Towers 

Bologna’nın meydanı olan Piazza Maggiore’de yer alan bu iki kulenin biri kısa biri ise uzundur. Kısa ve eğik olanın adı Garisenda, uzun olanın ise Asinelli’dir. Bu kulelerin isimlerinin hikayesi ise, dönemim soylu iki ailesi arasındaki güç rekabetine dayanır. Aileler kimin daha büyük olduğunu göstermek için bu kuleleri inşa ettirirler. Kulelerin isimleri de bu ailelerden gelmektedir. Dönemin belgelerine ulaşılamaması ve yetersiz bilgilerden dolayı hangi ailenin daha büyük olduğu günümüzde bilinmemektedir.  

5) Neptün Çeşmesi 

Roma mitolojisinde su ve deniz tanrısı kabul edilen Neptün’ün, Yunan mitolojisindeki ismi ise Poseidon’dur. Babası Satürn, annesi Ops olan Neptün; Jüpiter ve Plüton’un kardeşidir. Çeşme, Maggiore Meydanına bağlı Piazza Nettuno’da yer almaktadır. 1667 yılında inşası tamamlanmış olan yapıda; su ve deniz tanrısının, denizi kontrol etmek için sol koluna açıp uzatmış, sağ kolunu ise Neptün’ün (Poseidon) simgesi olan üç başlı mızrağı tuttuğunu görürüz. 

Bu görkemli ve bir o kadar da mitolojik bir hava da tasarlanmış olan çeşme, İtalyan mimar, Tomasso Lauranti tarafından 1563’te yapılmıştır.  

6) Coronato Kulesi 

Torre Prendiparte olarak anılan Coronato Kulesi, 12.yy.da bir savunma aracı olarak güpheli Prendiparte ailesi tarafından inşa ettirilmiştir. Tarih boyunca çok farklı kullanım alanlarına dönüşen kule, günümüzde çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmanın yanında konaklama yeri olarak da kullanılmaktadır.  

7)Archiginassio Sarayı

Bologna’nın en uğrak destinasyonlarından biri olan Palazzo dell’Archiginassio (Archiginassio Sarayı), 1563’ten 1805’e kadar Dünya’nın en eski üniversitelerinden biri olan Bologna Üniversitesi’nin binası olmuştur. Günümüzde halk kütüphanesi olarak kullanılmaktadır. Saray, Galvani Meydanında bulunmaktadır. Archiginassio bünyesinde el yazmalar, mektuplar, kitaplar, çizimler ve baskılardan oluşan binlerce eser barındırmaktadır.

Diğer yazılarımız için tıklayın.

Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3 thoughts on “Bologna: İtalya’nın Kızıl Şehri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir