İçindekiler

Little Island (Küçük Ada)

Little Island

Günümüzde,New york,Manhattan’da Batı 13. ve 14. Caddeler karşısında nehirden yükselen bir ada olarak inşa edilen bir parktır.Little Island geçmişte popüler olan Pier54 adlı gemi iskelesinin bügünkü yeni inşa edilmiş halidir.Little Island, 21 Mayıs 2021’de halka açıldı ve New Yorklulara ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere New York’ta benzeri olmayan benzersiz bir yeşil alan sağladı.

Tarihi

19. ve 20. yüzyıllar, Hudson Nehri kıyısının yoğun bir giriş limanına dönüştüğünü gördü. 1910 ve 1935 yılları arasında, Pier 54, Atlantik ötesi okyanus gemisi seferleri için bir kalkış ve dönüş noktası olarak hizmet veren British Cunard-White Star hattını işletti. 1912’de, ünlü Titanik felaketinden kurtulanlar RMS Carpathia kurtarma gemisindeyken Pier 54’te güvenliğe ulaştılar.

1915’te RMS Lusitania, Pier 54’ten ayrıldı, ancak beş gün sonra I. Dünya Savaşı’nın bir zayiatı olarak Alman denizaltıları tarafından İrlanda kıyılarında batırıldı.

Little Island’ın Güney Köprüsü girişinin eteğindeki çelik kemer, Cunard-White Star binasından hala duruyor.

Cunard White Star Line İskelesi 54'ün sudan görünümü
Cunard White Star Line İskelesi 54 Girişinin Görünümü
RMS Lusitania ön planda seyircilerle iskeleye geliyor

TOPLULUK ALANI

İskele, sonunda, Chelsea’nin güneyindeki diğer iskelelerle birlikte Pier 54’ün New York City’nin büyüyen LGBTQ topluluğu için güvenli bir sığınak haline geldiği 1970’lerden 80’lerin başına kadar kullanım dışı kaldı. Burada taciz ve ayrımcılık korkusu olmadan açıkça sosyalleşebilirler. 1986’da Pier 54, yıllık Dance on the Pier etkinliğine ev sahipliği yaptı. 25 yılı aşkın bir süredir etkinlik, Pride şenliklerinin bir parçası olarak iskelede gerçekleşti. Pier 54 sonunda 1998’de yeni kurulan Hudson River Park’ın bir parçası oldu ve burada yaz etkinlikleri ve konser serileri için bir mekan olarak da hizmet verdi. 

2012 yılında, Sandy Kasırgası New York’un kıyı şeridini vurdu ve Hudson boyunca Pier 54 de dahil olmak üzere birçok iskeleye ağır hasar verdi.

Cunard Arch ve Pier 54'ün önden görünümü

GELECEK İÇİN BİR PARK

2013 yılında, Diller-von Furstenberg Aile Vakfı’ndan Barry Diller, Hudson River Park Trust liderliği ile ortaklaşa , yakın zamanda Sandy Kasırgası tarafından hasar gören Pier 54’ün onarımı ve yeniden etkinleştirilmesi için bir çözüm tasarlamak için eşsiz bir fırsata girişti. Diller, New York için doğa ve sanatla sürükleyici bir deneyim yaratacak tamamen yeni bir kamusal alan türünü yeniden hayal etmeyi seçti.

Peyzaj Mimarı:Signe Nielsen

Signe Nielsen, 1978’den beri New York’ta peyzaj mimarı ve şehir tasarımcısı olarak çalışıyor. Çalışmaları, kentsel alanda yaşayan, çalışan ve oyun oynayanlar için çevresel bütünlüğü yeniledi ve mekanların kalitesini değiştirdi. Çalışmalarının ana konuları, zorlu topluluklarda yeni açık alanlar yaratmak ve eğlence kaynaklarına erişimi iyileştirmektir. ASLA Üyesi, kamusal açık alan projeleri için 100’ün üzerinde ulusal ve yerel tasarım ödülü sahibidir ve ulusal ve uluslararası yayınlarda kapsamlı olarak yayınlanmaktadır. Ayrıca, Ms. Nielsen, Pratt Enstitüsü’nde Mimarlık Lisans ve Lisans Okullarında Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Profesörüdür ve şu anda New York Şehri Kamu Tasarım Komisyonu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Tasarımcı:Thomas Heatherwick

Thomas Heatherwick, Manchester Polytechnic’te ve Royal College of Art’ta üç boyutlu tasarım okudu. 1994 yılında mimarlık, kentsel altyapı, heykel, tasarım ve stratejik düşünme alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan Heatherwick Studio’yu kurdu. Stüdyo, kuruluşundan bu yana zarif formlar, yaratıcı tasarım çözümleri ve öncü malzeme kullanımıyla uluslararası bir ün kazandı.

Ödüller arasında Prince Philip Tasarımcılar Ödülü (2006), bir RIBA Ulusal Ödülü (2008), Londra Tasarım Madalyası (2010), RIBA Lubetkin Ödülü (2010) ve Kraliyet Akademisi Yazında ilk kez sergilenen kişi için Lend Lease Ödülü yer alıyor. Sergi (2013).

2013 yılında, Thomas Heatherwick, tasarım endüstrisine verdiği hizmetler için İngiliz İmparatorluğu Nişanı (CBE) Komutanı olarak atandı ve bir Kraliyet Akademisyeni seçildi.

Mühendisliği ve İnşaatı

Manzara, her biri büyük bir prekast beton kolon üzerinde desteklenen 132 prekast beton “çömlek” ve suyun 200 fit altına kadar kayaya çakılan kazıklar tarafından destekleniyor.

Her kazık yaklaşık 250-350 tonu destekleyebilir.

Çömlek geometrisi, görünüşte düzensiz şekiller ve sütunların düz çizgiler halinde uzanmadığı, ancak yine de kalıpların tekrar tekrar kullanılmasını sağlayan bir düzen oluşturmak için yinelenen bir Kahire beşgen döşeme desenini izledi. 

132 benzersiz saksıyı oluşturmak için 39 farklı kalıp şekli kullanıldı. 

Her bir tencerenin çapı yaklaşık 20 fittir. 

Her bir kap oyuktur ve potansiyel prekast tedarikçilerinin teklif havuzunu genişletmek için karayoluyla gönderilebilecek birden fazla parçadan (‘yapraklar’) bir araya getirilmek üzere tasarlanmıştır.

Yapraklar New York’un dışında üretildi, Albany limanında tam kaplar halinde birleştirildi ve mavna ile Hudson Nehri’nden aşağı sevk edildi ve burada sürülen prekast yığınlara dikildi.

Peyzaj Tasarımı

KÜÇÜK ADA’NIN PEYZAJ TASARIMI

Little Island’da yaklaşık 400 farklı türde ağaç, çalı, çimen ve çok yıllık bitki ve park boyunca New York iklimine uygun en az 35 farklı ağaç türü bulunmaktadır. Adanın her köşesi topografyaya, güneşe maruz kalma ve rüzgar düzenlerine bağlı olarak farklı bir mikro iklimi temsil eder. 

Dikim Mart 2020’de başladı ve Aralık 2020’de sona erdi.

Parkta yaklaşık 400 farklı tür var: 35 ağaç, 65 çalı ve 290 çeşit ot, asma ve uzun ömürlü.

Farklı dikim tipolojileri üç farklı bakış açısı tanımlar: Kuzeydoğu, Güneybatı ve Kuzeybatı.

Camassia, Fritillaria, Chinodoxa, Muscari ve Narcissus dahil olmak üzere 66.000’den fazla soğan dikildi.

Dört mevsim, ilkbaharda çiçek açan ağaçlar ve çalılar, yazın çok yıllık görüntüler, sonbaharda çimenlerin daha yumuşak tonlarıyla harmanlanmış yapraklar ve kışın yaprak dökmeyen ağaçlar ve çalılar aracılığıyla kendini gösterir.

Park içindeki aktiviteler ve zamanlarını öğrenmek için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

https://littleisland.org/

Tüm yazılarımız için tıklayınız.

Bizimle iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir