İçindekiler

Peter Zumthor Kimdir?

Peter Zumthor 26 Nisan 1943 tarihinde İsviçre’nin Kuzeybatısındaki Basel şehrinde doğmuştur. Babası mobilyacılık  ve marangozluk işleriyle uğraştığından dolayı Zumthor, kendini marangozluk alanında genç yaştan itibaren geliştirmeye başlamıştır. 1963 yılında doğup büyüdüğü şehir olan Basel’deki Kunstgewerbeschule okulunda eğitim almış; bu okulda endüstriyel tasarım öğrencisi olan Zumthor, daha sonra da değişim öğrencisi olarak New York City’deki Pratt Enstitüsü Mimarlık Bölümü’ne devam etmiştir. Mimarlık okuduktan sonra Graubünden’de Anıtlar Koruma Kurulu’nda mimar olarak çalışmaya başlamıştır. Tarihi yapılardaki restorasyon projelerinde kazandığı tecrübe Peter Zumthor’a inşaat teknikleri, farklı yapı malzemelerinin kaliteleri, zanaat yapımı deneyimi ve hassas bir malzeme anlayışı konularında daha da bilgilenmesine yardımcı olmuştur. Peter Zumthor genellikle yapılarında modernist ve minimalist özelliklikler kullanmayı tercih etmiştir.

“Fikirler sadece nesnelerin içindedir ve onların dışında hiç fikir bulunmaz.”

Zumthor’un mimari tarzı, Martin Heidegger’in felsefesinden esinlenen, mimaride duyusal ve deneyimsel niteliklere çok büyük önem ve öncelik veren fenomenoloji ilkelerini temsil etmektedir. Zumthor, bir binayı gerçekten anlayabilmek için şahsen tecrübe edilmesi gerektiğine inanmaktadır ve bu nedenle projeleri için medyanın tanıtımına başvurmayı tercih etmemiştir.

Kariyeri

Peter Zumthor 1998 yılında Avusturya’nın Bregenz şehrinde tasarladığı Kunsthaus Bregenz ve İsviçre’nin Vals şehrinde tasarladığı Termal Banyolar projeleri nedeniyle Carlsberg Mimarlık Ödülü’nü almıştır.

Kunsthaus Bregenz

Kunsthaus Bregenz, dünya çapındaki en büyük modern sanat galerilerinden biridir ve mimari minimalizmin güzel bir örneği olarak tasarlanmıştır. Heybetli dış formu ve sarsılmaz mekânsal konseptiyle öne çıkmaktadır.

“Sanat müzesi, Konstanz Gölü’nün ışığında duruyor. Cam ve çelikten yapılan yapının iç kısmına doku kazandıran dökme beton taş kütleden yapılmıştır. Bina dışarıdan bir lamba gibi görünüyor. Gökyüzünün değişen ışığını, gölün pusunu emiyor; ışığı ve rengi yansıtıyor.” -Peter Zumthor

Termal Banyolar

Zumthor bu binasında iç mekanı maden ocaklarındaki tünelleri çağırıştıracak şekilde birbirine sürprizli şekillerde bağlanan odalar ve koridorlarla tasarlamıştır. Dış kütle Quartz kayalarından ve betondan oluşturulmuş diktörtgen bir prizma şeklindedir.

Peter Zumthor misafir öğretim görevlisi olarak Los Angeles’da yer alan Kaliforniya Mimarlık Enstitüsü’nde, Münih’te yer alan Münih Teknik Üniversitesi’nde, İtalya’da yer alan Università della Svizzera Italiana’da ve Harvard Üniversitesi’nde mimarlık alanında dersler vermiştir.

Ödülleri

-1998 Carlsberg Mimarlık Ödülü

-1999 Mies van der Rohe Ödülü

-2009 Pritzker Mimarlık Ödülü

-2013 İngiltere Kraliyet Altın Madalyası

Bazı Tasarımları

-Räth Evi, Haldenstein, Graubünden, İsviçre

-Atelier Zumthor, Haldenstein, Graubünden, İsviçre

-Spittelhof Evi, Biel-Benken, Basel, İsviçre

peter zumthor

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir