Christopher Wren  17. yüzyıl İngilteresi’nde yaşamış tasarımcı, gök bilimci, geometri uzmanı ve çağının en tanınmış mimarlarındandır. 20 Ekim 1632’de Wiltshire,East Knoyle’da doğmuş, 25 Şubat 1723’de ölmüştür. Wren, 25 Şubat 1723’te oğlunun evinde soğuk algınlığı ile başlayan hastalığı ağırlaşınca yaşamını yitirdi.Babası ve amcası Anglikan Kilise’sinde yüksek düzeyde birer yöneticiydiler.Westminster Scholl’da eğitim görmüştür.15 yaşında Cerrahlık okulunun Anatomi Enstitü’sünde bölüm yöneticisi oldu.1663’te amcasının isteği üzerine gerçekleştirdiği Cambridge’deki Pembroke Colloge Şapeli mimarlık alanındaki ilk çalışması oldu.1665’e Fransız yapı sanatını incelemek üzere Paris’e gitti.Orada kaldığı 9 ay içerisinde Bernini’ye taşındı.Versailles ve Louvre saraylarının yapımını izledi. Mimarı olduğu St Paul Katedrali’nin mahzenlerinden birinde, siyah mermer kapaklı bir mezara gömüldü. Mezar taşının üzerine Latince “Lector, si monumentum requiris, circumspice” – (Ey okuyan! Eğer O’nun anıtını arıyorsan etrafına bak) yazılıdır.

1666 Büyük Londra Yangını’nın ardından ortaya çıkan tahribattan sonra, St Paul Katedrali’nin de aralarında bulunduğu 53 Londra kilisesinin yanı sıra birçok kamu binasını tasarlamıştır. Royal Society adını verdiği eğitim akademisini kurmuş ve 1680-82 yılları arasında da başkanlığını yapmıştır. Isaac Newton ve Blaise Pascal yürütmüş olduğu çalışmaların üzerine yeni yorumlar getirmişlerdir.

Christopher Wren


2 Eylül 1666 tarihinde başlayan ve 3 gün boyunca kentte hüküm süren Büyük Londra Yangını’ndan sonra, 1668 yılında, kentte başlatılan bayındırlık çalışmaları çerçevesinde yıkılmış St Paul Katedrali’nin onarım görevi diğer 52 mahalle kilisesi ile birlikte Christopher Wren’e verildi. Bir önceki katedralin plan ve çizimlerine göre, eski katedralin üzerine bir yenisini inşa etme önerisi 1669 yılında reddedildi. 1670-1673 arasında tasarladığı Yunan Haçı biçimindeki çizimlerde çok radikal olduğu gerekçesiyle geri çevrildi. Üçüncü ve kabul gören tasarımın yapımına 1675 yılının haziranında başlandı.

Christopher Wren

Bunun yanında dönemin İngiltere Kralı II. Charles’ın isteği doğrultusunda Christopher Wren ve Robert Hooke tarafından, yangının almış olduklarını anmak amacıyla bir anıt tasarlandı ve felaketin başlangıç noktası olan Pudding Sokağı’na yakın bir noktaya dikildi.

En çok Londra’nın ikonik St Paul Katedrali’ni tasarlamasıyla ünlüdür , ancak İngiltere’deki düzinelerce başka kilise, hükümet binası ve hastanenin tasarımıyla ilgilenmiştir.

1675 yılında, Wren Greenwich’teki Kraliyet Gözlemevi’ni tasarlamakla görevlendirildi. 1682’de, emekli askerler için Chelsea’de bir hastane ve 1696’da Greenwich’teki denizciler için bir hastane tasarlamak için başka bir kraliyet komisyonu aldı. Diğer binalar arasında Cambridge’deki Trinity College Kütüphanesi (1677-1692) ve Hampton Court Sarayı’nın (1689-1694) cephesi bulunmaktadır. Wren genellikle usta sıva John Groves ve ahşap oymacısı Grinling Gibbons da dahil olmak üzere aynı ustalarla çalıştı.

EserYıl
Pembroke College1660
Aziz Paul Katedrali1675
Greenwich Gözlemevi1675
Temple Bar1666
The Monument1666

DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ

BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir