İçindekiler

C. F. Moller

moller

Genellikle C. F. Moller olarak bahsedilen, gerçek adıyla Christian Frederik Moller (31 Ekim 1898 – 5 Kasım 1988), Danimarkalı bir mimar ve profesördü. Skanderborg, Danimarka’da doğdu. Babası Valdemar Moller, annesi Nielssine Dalby idi. Önceden bir duvarcı olan Moller, süregelen yıllarda kendini mimarlığa, sanata adadı ve Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisinde okuyup 1920 yılında mezun oldu. İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya gibi birçok ülkeye çalışma gezileri düzenledi. 1952-1985 yılları arasında pek çok kez Charlottenborg Bahar Sergisi organize etti. 1924 yılında kendi mimarlık şirketini kurdu ve 1928’de kendi gibi mimar ve profesör olan Kay Fisker ile 1942’ye kadar sürecek olan iş birliğine imza attı. 1965-1969 yılları arasında Aarhus Mimarlık Okulunun ilk rektörü oldu. Moller, 1928’de Bodil Marie Jacobsen ile evlendi ve 90 yaşında Aarhus’ta vefat etti.

C. F. Moller Mimarları

Dünya çapında C.F. Moller Mimarları olarak da bilinen Arkitekt Firmaet C. F. Moller; merkez binası Aarhus, Danimarka’da faaliyetlerini sürdüren bir mimarlık firmasıdır. Firma 1924 yılında C. F. Moller tarafından kurulmuştur ve elde edilen gelire bakıldığında Danimarka’nın en başarılı mimarlık firmasıdır. Üstelik bu gelir yalnızca Danimarka’dan değil, başka birçok ülkeden elde edilmektedir. Elde edilen verilere göre gelirin yaklaşık yarısı Danimarka’nın dışından kazanılmıştır. Devam eden projeler arasında: Aarhus, Danimarka’da inşa edilecek en büyük hastane projesi, Londra’daki Ulusal Denizcilik Müzesi’nin bir uzantısı ve Norveç, İsveç ve Danimarka’daki birkaç yüksek katlı proje yer almaktadır ve Londra’daki 2012 Yaz Olimpiyatları için Olimpiyat Köyü’nün genel tasarımında iş birliği yapan 15 mimarlık uygulamasından biridir.

C. F. MOLLER MİMARLARI

Bir Doğa Harikası: Villa R

C F Moller mimarlık firması tarafından 2012-2014 yılları arasında projelendirilip tasarlanan Villa R; 300m2’lik bir alanda Aarhus, Danimarka’da yer almaktadır. Ormanlara oldukça yakın konumlandırılan Villa R; güneye bakan yüzeyiyle geniş camlara sahip, günışığına kolayca sahip olabilen bir formdadır. Firma, yapının konumlandırılacağı yerin nispeten ağaçlara yakın olmasını istiyordu. Çünkü Villa R’ın dizaynındaki amaç, ormanı geniş camlardan adeta içeriye almak ve değişen mevsimlerin yapının içinde hissettirilebilmesiydi. Verandayı gören cepheler hariç dış cepheler Kragh & Berglund tarafından çevre düzenlenmesi tamamlanan koyu renk, sert çinko ile kaplanmıştır.

Mimarlar, yapının mekanlarını müşteriler için özel olarak tasarladılar. Yapının fonksiyon olarak amacı; çocukların oyun oynanması için belirli bölümlere sahip, çocuk dostu bir alan yaratmak ve bunu doğanın zorluklarıyla bir araya getirmekti. Bunun için yerel bina yönetmeliklerinin getirdiği sınırlara uymak için ev, arsanın sadece %20 ‘sini kaplayacak şekilde dizayn edildi.

Zemin seviyesinden altta kalan bir alan yaratılıp bunun çocuklar tarafından kullanabilmesi sağlandı. Böylece avludan hem verandaya hem de bodrum kata erişim sağlanabiliyordu. Bunun hakkında bazı mimarlar üst kısmın alt kısmın üzerinde yüzmesi görünümünü yarattığını söylemişti. Fakat bu sayede değişen günışığına ve manzaraya erişim kolaylaşıyordu. Güneye bakan oturma odaları gün içinde bolca ışık alıyor; ormana ve ağaç tepelerine bakıyordu. Ayrıca oturma odalarından yükseltilmiş ahşap terasa ardından verandaya ve bodrum kata erişim sağlanıyor.

Moller Mimarları tarafından “bir doğa harikası” olarak bahsedilen Villa R, siyah çinko kullanımıyla birlikte çağdaş mimariyi yansıtıyor. Doğallığın ve sadeliğin adeta bir simgesiyken çevredeki evlere nazaran dikkati hemen üzerinde toplamayı başarıyor. Uzaktan Villa R’a yakınlaştıkça geniş camları ve az alan kullanımıyla çevresiyle contrast yaratmayan bir doğa harikası, müşterileri karşılıyor.

Diğer Projeler

Aarhus Üniversitesi Hastanesi (Aarhus, Danimarka) (iş birliği: Kay Fisker)

Aarhus Üniversitesi, Aarhus, Danimarka (iş birliği: Fisker, Poyl Stegmann)

2 Vodroffsvej, Cpenhagen, Danimarka (iş birliği: Fisker)

Vestersohus, Copenhagen, Danimarka (iş birliği: Fisker)

Sonderjyllandshallen, Aabenraa, Danimarka

Centralinstitutionen Solund, Skanderborg, Danimarka

Middelfart Hastanesi

Kolding Hastanesi

Pindstrup Kilisesi, Djursland, Danimarka

Herning Sanat Müzesi

Salling Department Store, Aarhus, Danimarka (iş birliği: Gunnar Krohn)

Ödüller

2006 Nykredit Mimarlık Ödülleri

2009, Londra Akershus Hastanesi için Daha İyi Sağlık Hizmeti Ödülü

2009 Beton Topluluk Mükemmellik Ödülleri – Darwin Center İkinci Aşama için Genel Kazanan, Londra

2010 RIBA Avrupa Ödülü AP Møller Okulu için

AP Møller Okulu, Londra için 2010 Dünya Tuğla Ödülü

Sil (o) houette (konut kategorisi) için 2010 WAN Ödülü

2011 Darwin Center İkinci Aşama için Civic Trust Ödülü

2012 Civic Trust Hospice Djursland Ödülü

2014 Aalborg W için Civic Trust Ödülleri

1945 Eckersberg Madalyası

1947 C. F. Hansel Madalyası

Daha fazlası için tıklayın!

Bizimle iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir