İçindekiler

Tiny House (küçük ev) genellikle 10 metrekare ile 30 metrekare arasında, karavan gibi taşınabilir veya bir arazide sabit kalacak şekilde tasarlanan evlere verilen isimdir. Tiny House; yaşama alanından fazla anlam taşıyor ve yaşam biçimi olarak kabul ediliyor.  Küçük ancak daha verimli ve kullanışlı bir yaşam alanı yaratmasıyla avantaj sağlarken beraberinde dezavantajları sebebiyle çok konuşularak, tüm dünyada ilgi görüyor. Üstelik evde yaşayacak olanların isteğine göre tasarlandığı için ev sahipleri için çok kullanışlı bir yaşam alanı olmaktadır. Tiny House insanların yaşama alanlarında sadece zorunlu ihtiyaçlar düşünülerek tasarlanır.

Küçük ev akımı ABD’de özellikle 2008 Mortgage krizi döneminde insanların alternatif konut arayışlarının ardından batı ülkelerinde de gelişmeye başlayarak kiralık evde yaşam sürmeye devam etmek yerine kendi evinde yaşamak isteyenlere farklı bir seçenek sunmuştur. Sadelik ve nesnelliğin ön planda olduğu bir yaşam arayanların tercihi olan bu akım Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı. Zevkinize uygun küçük evi kolaylıkla satın alabilir, kendinize ait imarlı, imarsız arsa ya da bahçede yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda hem maddi anlamda sıkıntı yaşayan hem de doğa ve hayvanlarla iç içe yaşamak isteyen insanlar için alternatif seçenek olduğu için sürdürülebilir yaşamı teşvik etmekle birlikte deprem açısından düşünüldüğünde de güven vermektedir. Deprem kuşağında yer alan bir ülkede yaşamımızı sürdürdüğümüz için Tiny House akımı ülkemizde her geçen gün ilgi odağı noktasına dönüşmektedir.

Bir evde neye ihtiyacınız varsa küçük evlerde de bulabilirsiniz, sadece eşyalarınızın çoğundan vazgeçmeniz gerekir. Fazlalıklardan kurtulup barınma ihtiyacınızı minimalizmden esinlenerek tasarlamaya hazırsanız, küçük evler tam size uygun ama Küçük Ev akımına uygun bir yaşam tarzı sürmek isteyen insanların sadece temel ihtiyaçlarını karşılayacak olan buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi gibi elektronik aletler dışındaki elektronik aletlerden vazgeçmeleri gerekebilir.

Küçük evlerin enerji ihtiyacı güneş panelleri ve inverter aracılığıyla, su ihtiyacı ise mobilyaların arkasına ya da şaseye gömülebilen su depolarıyla gideriliyor. Aynı zamanda kişisel eşyalarınızı saklamak ve depolamak üzerine çok düşünülerek bulunan fikirler sayesinde küçük evde yaşamak isteseniz bile kişisel eşyalarınızdan vazgeçmenize gerek kalmamaktadır.

Tiny House Akımı Nasıl Başladı?

1980’li yıllardan itibaren küçük yaşam alanlarında yaşamanın faydaları hakkında pek çok makale yayımlanmaya başlasa da Tiny House hareketinin (tiny house movement) dünyada ses getirmeye başlaması, 2008-2012 yılları arasında dünya çapında yaşanan ekonomik krize denk geliyor. Kriz yıllarında bir eve sahip olmanın zorlaşması, insanların borçları nedeniyle barınma sıkıntısı yaşaması, şehir hayatının zorluğu gibi nedenler Küçük Ev akımının doğuşunun asıl nedeni olarak görülmektedir. Ekonomik kriz sayesinde başlayan bu akım dünya ülkelerinin çoğunluğunu yayıldı ve artık insanlar kendi küçük evlerini inşa etmeye başladılar.

Tiny House Nasıl Yapılır?

Prefabrik ev, konteyner ev gibi farklı isimlerle de bilinen küçük evlere sahip olmak için çok fazla seçenek yoktur hatta sadece iki seçenek var denilebilir. Birinci seçenekte bir mimar ile anlaşıp arsaya, ihtiyaç ve isteklerinize uygun bir yapı çizmesini isteyebilir ve ardından bu evin inşa edilmesini sağlayabilirsiniz. İkinci ve daha pratik seçenekte ise çoğu insanın ihtiyaç ve istekleri göz önüne alınarak küçük ev tasarlayan firmalardan size en uygun Tiny House modelini satın alabilirsiniz.

tiny house

Tiny House’de Yaşamanın Bazı Dezavantajları

  • Bazı minik ev modellerinin taşınabilir olması, evinizle istediğiniz tatile çıkmanıza veya iş için seyahat etmenize olanak sağlayabilir ama ülkelerdeki kentleşmelerden dolayı bazı noktalarda evinizi konumlandırmak için uygun bir alan bulmakta zorlanabilirsiniz.
  • Yüzyıllardır süregelen bir yaşam stiline sahibiz. Bu yüzden bundan sıyrılıp minimalizm yaşam felsefesine uygun bir yaşama dönüş yapmak ilk zamanlar zorlayıcı olabilir.
  • Kariyerinize evden çalışarak devam etmeyeceksiniz her gün işe gitme zorunluluğu, küçük evinizi şehir içinde veya şehre yakın bir arazide konumlandırmanız gerekliliğine yol açabilir.
  • Eğer evinizi konumlandırmak için seçtiğiniz arazide yeterli altyapı yoksa bu durum sizin için birçok zorluk yaratacaktır.

Küçük evlerin avantajlarını ve dezavantajlarını deneyimlemek ve minimalizm yaşam tarzında yaşamanın size uygun olup olmadığını anlamak için Tiny House kiralama yapabilirsiniz. Uzun dönem veya kısa dönem olarak kiralayabileceğiniz ev sayesinde karar vermeniz oldukça basit bir hal alacaktır.

Artık Komşularınız Daha Enteresan

Tiny House akımı aslında her insanın farklı bakış açısından bakılabilen, insanların tercih etmesi için kendine özgü nedenleri olabileceği bir akımdır .Hareket edebiliyor olma özelliği çoğu insanın tercih sebeplerinden biridir. Tiny House’unuz mobil olarak tasarlanmışsa, istediğiniz zaman istediğiniz yere seyahat etme özgürlüğü sizin elinizde olacaktır. Böylece hangi mevsimi nerde nasıl yaşamak istediğinize siz karar verebilirsiniz, arkadaşlarınızla keyifli yolculukların tadını çıkarabilirsiniz ve üstelik tüm bunları evinizde sizinle birlikteyken yapabileceksiniz. Hareket edebilen özelliği bizlere karavanları anımsatsa bile, karavandan çok daha konforlu bir yaşam sunuyor. Eğer doğaya ve hayvanlara olan hayranlığınız için Tiny House’de yaşamaya karar verdiyseniz kararınızın doğruluğundan emin olabilirsiniz.

Tüm yazılarımız için tıklayın!

Bizimle iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir