Le Palais Idéal

”Tuhaf bir rüya gördüm. Rüyamda bir saray veya mağaralar üzerine kurulu kale gibi bir şey inşa ediyordum. Bu rüyamdan kimseye bahsetmedim. Tam on beş yıl boyunca bu rüyalardan sık sık görür oldum. Bir gün, yolda çok hızlı yürürken ayağım bir taşa takıldı ve birkaç metre ileri uçtum. Kalktım, üzerimi silkeledim ve beni düşüren bu tuhaf şekilli taşı müsait zamanımda incelemek için yerden alıp çantama attım.

Ertesi gün yine aynı yerden geçerken çok güzel ve değişik başka taşlara rastladım ve hepsini topladım. Bunlar birer çakıl taşıydı. Yağmur ve akarsuyla aşınmışlar, daha sonra havayla temas ederek kaya gibi sertleşmişlerdi. Her biri adeta yapılması zor birer heykel olmuştu. Bazıları bir hayvana veya tanıdık bir simaya benzeyen birer karikatür gibiydi. Bunun üzerine kendi kendime  ‘Madem tabiat böyle heykeller yapıyor, ben de duvar işçiliğini ve mimarisini yapayım.’ dedim.”

Ferdinand Cheval

Le Palais Idéal (İdeal Saray) adlı görkemli yapının hikayesini anlatmadan kendisinin fotoğraflarını göstermek istiyorum çünkü, bu yapıt herhangi bir mimari ya da mühendislik eğitimi olmayan bir postacı tarafından yapılmıştır.

Fransa’nın güneydoğusunda bulunan ve Lyon’a 80 km uzaklıkta bulunan bir kasabada, ”Hauterives” kasabasında yer alan bu binanın hikâyesi posta dağıtırken yerden topladığı taşlarla muazzam bir ”saray” inşa eden Ferdinand Cheval’e dayanıyor. Ferdinand Cheval, 1836 yılında doğmuş, 1926 yılında hayata gözlerini yummuştur. 88 yıllık yaşamının 33 yılını bu yapıya harcamıştır.

Rivayetlere göre, Ferdinand Cheval bir gün rüyasında bir saray ya da kaleye benzeyen bir yapı inşa ettiğini görür. Rüyanın üzerinde çok durmasa, önemsemese de yürürken ayağına takılan ve düşmesine neden olan bir taş parçası ona rüyasını hatırlatır ve ayağına takılan taşı çantasına atar. Çantasına attığı bu taş, İdeal Sarayın (Le Palais Idéal) ilk parçasıdır. Postacımız sabahları postaları dağıtırken gözüne güzel gözüken taşları toplar, geceleri ise bu saray için bu taşları gaz lambası altında çimento ile birleştirerek şekil verir.

Le Palais Idéal; 33 Yıllık Saray

Le Palais Idéal

1879 yılının bahar aylarında rüyasında gördüğü bu yapıya, hayaline başlamıştır ve 33 yılını buna ayırmıştır. 33 yıl içinde dış cepheler için 20, iç dekorasyon için 13 yıl harcamıştır.

Dış cephede bulunan filler, tapınaklar, mezarlar, orta çağ kaleleri, camiler, develer ve bunlar gibi birden çok figürleri işlemiştir. Aslında bu figürlerin ortaya çıkmasında sabah saatlerinde dağıttığı kartpostalların etkisi çoktur. Kartpostallardaki heykeller, yapılar o kadar ilgisini çekmiştir ki o resimleri aklında tutarak gecesinde o fotoğrafları resme dökmeye çalışmıştır.

Postacı Ferdinand Cheval, vasiyetinde ölümü sonrasında bu sarayda uyumak buraya gömülmek istediğini belirtmiştir. 1924 yılında vefat ettiğinde ise Fransız hükümeti gerekli izinleri vermemiş ve naaşı kasaba mezarlığına defnedilmiştir. Ölümünden 12 yıl sonra Le Palais Ideal, Fransa’nın resmi pullarında yerini almıştır. Ölümünün 45.yılında ise hak ettiği tarihi ve kültürel miras değerini kazanmıştır.

Diğer yazılarımız için tıklayınız

Bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir