İçindekiler

Mehrangarh Kalesi

Thar çölünün sonunda,Jodhpur’un üstündeki meşhur Mehrangarh Kalesi, 125 metre yükseklikte olup,şehrin büyük bir kısmını görmektedir. Jodhpur her mevsim güneşli,sıcak ve güzel havalara sahip olmasından dolayı Güneş Şehri lakabını almıştır.Jodhpur’un hemen üstünden şehre bakan kale Mehrangarh, 1459 yılında Rao Jodha tarafından yapılmış.

 Mehrangarh Kalesi
Roa Jodha

İsminin anlamı ise aynı içinde bulunduğu şehir gibi “Güneş Kalesi”dir. Rao Jodha babasının ölümünden sonra 15. Rathore hükümdarı olmuştur. Kendisine kimsenin işgal edemeyeceği bir kale yapmak isteyen Rao, sonunda ülkenin başkentini Jodhpur yaparak Bhakurcheeria’ya bir kale yapılmasına karar vermiştir.

Güçlü bir rivayete göre bu tepede Cheeria Nathji adlı bir keşiş yaşardı. Rao’nun bütün ısrarlarına rağmen tepeden çıkmayı inatla reddediyordu. Sonunda kaba kuvvet olarak çıkartılan Cheeria Nathji kaleyi susuzluk ile lanetler. Bu lanet her ne kadar önemsiz gibi gözükse de daha sonra lanetin gerçek olduğunu anlayan kral ondan bu laneti geri kaldırmasını rica etse de Nathji lanetin geri alınamayacağını ve sadece bir insan kurban edilerek lanetin bozulacağını söyler. Kral çaresizlik içerisinde bu işten çıkmanın bir yolunu ararken Raja Ram Meghwal adında bir savaşçı öldükten sonra ailesine bakılma şartıyla kurban olmayı kabul eder. Sonunda kurban edilen Raja Ram için kalenin içerisine bir anıt olarak kendi isminde bahçe yapılır.

125 metre yukarıdan bir kayalığa inşa edilen Mehrangarh Kalesi’nin surları 36 metre yükseklinde ve 21 metre genişliğindedir. İşgal edilmesi oldukça zor olan kalenin yedi tane kapısı bulunmaktadır.

Mehrangarh Kalesi’nin üzerine oturtulduğu kayalar ve kalenin temeli birbirine o kadar uyumlu ve o kadar doğal bir biçimde kaynaşmış durumdadır ki, sanki kale, kayaların doğal bir uzantısıymış gibi görünür.

Tamamı kırmızı kum taşından yapılmış olan kalede büyük bir estetik kaygısıyla yapıldığı belli olan burçlar, jharoka denilen cumbalı pencereler ve kafesli bölümler hanedanın bütün ihtişamını yansıtmaktadır.

Mehrangarh Kalesinin surlarında bulunan toplar türünün ender örneklerindendir. Kalenin geçirmiş olduğu savaşlardan kalan mermi ve top izleri bazı surlarda ve duvarlarda görülebiliyor.

Mehrangarh Müzesi’nin İçindekiler

Elephant’s howdahs

Howdahlar, filin sırtına tutturulmuş bir tür iki bölmeli ahşap koltuklardı (çoğunlukla altın ve gümüş kabartmalı çarşaflarla kaplı). Daha fazla alanı ve yükseltilmiş koruyucu metal levhaya sahip ön bölme, krallar veya kraliyet ailesi için, arka bölme ise güvenilir bir koruma içindi .

Palanquins

Palankinler , 20. yüzyılın ikinci çeyreğine kadar soylu hanımlar için popüler bir seyahat ve tavaf aracıydı. Ayrıca özel günlerde erkek soylular ve kraliyet mensupları tarafından da kullanılmıştır.

Daulat Khana – Mehrangarh Müzesi Hazineleri

Bu galeri, Jodhpur’un Rathore hükümdarlarının Babür imparatorlarıyla yakın bağlarını sürdürdüğü, Hindistan tarihinin Babür döneminin en önemli ve en iyi korunmuş güzel ve uygulamalı sanat koleksiyonlarından birini sergiliyor. Ayrıca İmparator Ekber’in kalıntıları da var.

Cephanelik

Bu galeri, Jodhpur’daki her dönemden nadir bir zırh koleksiyonunu sergiliyor. Sergide yeşim, gümüş, gergedan boynuzu, fildişi kılıç kabzaları, yakutlar, zümrütler ve incilerle süslenmiş kalkanlar ve namlularda altın ve gümüş işlenmiş silahlar yer alıyor. Galeride ayrıca, aralarında 3 kg’dan ağır olan Rao Jodha’nın Khaanda’sı, Akbar’ın kılıcı ve Timur’un kılıcı gibi olağanüstü tarihi eserleri de bulunan birçok imparatorun kişisel kılıçları sergileniyor .

Resim Galerisi

Bu Galeri, Marwar resimlerinin en güzel örneği olan Marwar-Jodhpur’un renklerini sergiliyor.

Türban Galerisi

Mehrangarh Müzesi’ndeki Türban Galerisi, bir zamanlar Rajasthan’da yaygın olan birçok farklı türban türünü korumayı, belgelemeyi ve sergilemeyi amaçlamaktadır; her topluluğun, bölgenin ve festivalin kendi baş teçhizatı vardı.

Tüm yazılarımız için tıklayın.

Bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir