Rengarenk, sıra sıra dizilmiş evler; enfes tarih kokan sokaklarda mı kendinizi bulursunuz yoksa ihtişamlı gökdelenlerin, modern yapılanmanın tutkunlarından mısınız? Hangi tarzı beğenirseniz beğenin hepimizin ortak paydasında buluşan bu şehirlere aşık olacağınız kesin! İşte Dünya’nın en iyi planlanmış üç şehri.

1) Amsterdam, Hollanda


Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam, 17.yy.dan kalma eserlere ev sahipliği yapan çok tarihi bir şehirdir. Filmlerde izleyip büyülendiğimiz manzaraları görebileceğiniz nadide yerlerden biridir. Su kanalları arasında kalan kırmızı tuğlalı apartmanlar şehrin genel mimarisini oluşturmakta olup, 1600 yıllarında yapılan kanallar günümüzde bile işlevselliğini yitirmemiştir. Bu kanallarla bağlantılı olarak “Dans eden evler” olarak anılan yapılarıyla ünlü bu şehre kimle gitmek iserdiniz?

2) Kopenhag, Danimarka


“Rengarenk, düzenli, sıralı binalar” Kopenhag için kullanılabilecek en iyi tabirdir. Bu, 1947 tarihinde oluşturulmuş olan “Beş Parmak Planı” sayesinde başarılmıştır. Şehir merkezinden beş parmak şeklinde dağılan yeşil alanlar, tren hatları ve bisiklet şeritleri şehre düzgün bir şekilde konumlandırılmıştır. Bunun yanısıra, şehirde konutlar ve yeşil alanlar arasında en fazla 300 metre bulunmaktadır ve bu da her köşede yeşil alan olmasını sağlar. Yaşanılacak ilk yirmi şehir arasında kendine yer bulan Kopenhag, sizce de bu sıfatı hak ediyor mu?


3) Barselona, İspanya

İspanya’nın ikinci en büyük şehri olan Barselona’nın, Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri olarak anıldığını biliyor muydunuz? Bu mükemmel mimariye, muntazam şehir planlamasına ve göz kamaştırıcı tarihi eserlere bakılırsa nedeni gayet açık ve net. Barselona bu düzenini 1900 yıllarından kalma ızgara planlı ilginç bir yerleşime borçludur. Sokakları tarih kokan bu şehrin birçok yapısı UNESCO tarafından Dünya mirası sit alanı olarak ilan edilmiştir. Şehirde Picasso, Dali ve Miro gibi önemli sanatçıların da müzeleri bulunmaktadır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir