İçindekiler

“Binalarım benim mirasım olacak … ben gittikten çok sonra benim için konuşacaklar.”

Julia Morgan Kimdir?

20 Ocak 1872’de San Francisco’da doğan Julia Morgan, ayrıcalıklı ve zengin bir ailenin kızıdır. Aile yaşamlarını büyük ölçüde annesi karşıladığı için Julia Morgan’a kadın bağımsızlığı ve yeterliliği için annesi örnek olmuştur. Bu durum Julia Morgan’ın meslek hayatında ısrarcılığı ve kendine güveni konusunda temel oluşturmuştur.

julia morgan

1890 yılında California, Oakland Lisesi’nden mezun olmuştur. Yaşadığı çevrede liseyi bitirdikten sonra evlenme geleneği vardır, Julia Morgan bu geleneğe direnmiştir ve annesini ikna ederek Berkeley Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne kaydolmuştur. Üniversiteyi bitirdiğinde bölümden mezun olan tek kadın öğrencidir.

Üniversiteyi bitirdiğinde yaklaşık bir yıl Mimar Bernard Maybeck’in yanında çalışarak iş deneyimi kazanmıştır. Maybeck, kendisine prestijli bir mimarlık okulu olan Paris’teki École des Beaux-Arts’da (Jean-Baptiste Colbert tarafından kurulan güzel sanatlar okulu) okumasını tavsiye etmiştir fakat okul o zamana kadar hiç kız öğrenci almamıştır ve bu konuda katıdır. 1897’de Fransız kadın sanatçılar birliğinin baskısı nedeniyle giriş sürecini kadın başvuranlara açmıştır.

Mimarlık Eğitimi ve Paris

Julia Morgan, 1896 yılında Paris’e taşındı ve Beaux-Arts giriş sınavına hazırlanmaya başladı. İlk iki yıl okula kabul edilmedi fakat üçüncü yıl 376 başvuru arasından on üçüncü seçilerek okula girmeye hak kazandı, böylece okula giren ilk kadın oldu. Okulun kurallarından dolayı otuz yaşına kadar okuyabilme şansı vardı ve okul beş yıllıktı. Julia okula girdiğinde 27 yaşında olduğu için okulu üç yılda tamamlaması gerekiyordu. 1902’nin başlarında, doğum günü yaklaşırken, Julia Morgan saray tiyatrosu için mükemmel bir tasarım sundu. Bu tasarım ona mimarlık sertifikası kazandırdı ve bu sertifikayı okuldan alan ilk kadın olmasını sağladı.


École des Beaux-Arts


Julia Morgan’ın Kariyeri

1902 yılında Paris’ten California’ya geri döndü. Bir süre sonra San Francisco mimarı John Galen Howard ile çalışmaya başladı. Mühendislik eğitimini aldığı Berkeley Üniversitesi’deki birkaç bina üzerinde çalıştı ve Hearst Yunan Amfitiyatrosu’nun tasarımını yaptı. Bu tasarımla ülkenin popüler tarzını  reddederek eklektik bir yaklaşımı (Herhangi bir kurama bağlı kalmaksızın bütün kuramların bir arada kullanıldığı yaklaşım) benimsedi.

Hearst Yunan Amfitiyatrosu

1904 yılında California’da mimarlık lisansını alan ilk kadın olarak tarihe geçti ve bağımsız çalışmak için kendi ofisini açmaya karar verdi. Bu süreçte spor salonu, 72 metrelik çan kulesi (sanatçının ilk betonarme yapısı), sosyal merkez ve kütüphane tasarladı. 1906 yılındaki Büyük San Francisco Depremi sonrası kariyeri daha da gelişmeye başladı. Bu deprem ona çok sayıda ev, kilise, ofis tasarlama fırsatı verdi. Fairmont Hotel, St. John’s Presbiteryen Kilisesi ve San Francisco ve çevresindeki diğer birçok önemli binaların yeniden inşası için komisyonlar aldı. Fairmont’u bir yıldan kısa bir sürede restore etme çalışmaları, ona “mükemmel bir mühendis, yenilikçi bir mimar ve kendini adamış bir profesyonel” olarak ulusal bir üne kavuştu. 1906 San Francisco depreminden sonra komisyonlardaki belirgin artış, finansal başarısını getirdi.

Filmlere Mekan Olan Yapı: Hearst Kalesi

Julia Morgan’ın Fairmont’taki çalışmasından çok etkilenen Phoebe Hearst ve oğlu William Randolph Hearst, Morgan’ı kariyerinin en ünlü ve ihtişamlı projesi olan Hearst Kalesi’ni tasarlamak için tuttular. Julia Morgan yıllar boyunca William Randolph Hearst’un baş mimarı olarak çalıştı. Hearst’un 250 bin dönümlük arazisine 1919-1947 yılları arasında konut, konuk evleri, havuzlar ve bahçelerden oluşan bir kompleks inşa etti.

Hearst Kalesi’nde çok fazla oda ve banyo bulunmaktadır. Kapalı ve açık yüzme havuzları, tenis kortları, sinema ve dünyanın en büyük özel hayvanat bahçesi de malikanede bulunan yapılar arasındadır. Kalenin en dikkat çekici alanlarından biri de Neptün Havuzunun verandasıdır.

Hearst Kalesi
Neptün Havuzu

Önemli Eserleri

Julia Morgan Evi

Julia Morgan Evi, Akdeniz Revival mimari tarzıyla inşa edilen bir yapıdır. Sacramento,California’da bulunur. Ev, 1982 yılında tarihi yapısı nedeniyle Ulusal Tarihi Yerler Siciline eklenmiştir.

Riverside Sanat Müzesi

Riverside Sanat Müzesi; California, Riverside’daki tarihi Mission Inn Bölgesi’nde bir sanat müzesidir. 1929 yılında yapılmıştır. Bina, Akdeniz revival ve klasik revival mimarinin unsurlarını birleştirmektedir.

Asilomer Konferans Binaları

Asilomar Konferans Alanı, Genç Kadın Hristiyan Derneği (YWCA) için inşa edilmiş bir konferans merkezidir. California, Pacific Grove’da, Monterey Yarımadası’nda  yer almaktadır. 1913 ile 1929 yılları arasında Mimar Julia Morgan, arsadaki binaların 16’sını tasarlamıştır. Julia Morgan’ın tasarlarken dikkat ettiği noktalardan bir tanesi de doğayla iç içe olup insanlara dengeyi, sağlığı, uyumu ve mutluluğu aşılamaktır.

Tüm yazılarımız için buraya tıklayın

Bizimle iletişime geçmek için tıklayın.

One thought on “Julia Morgan

  1. Ceren dedi ki:

    Bu aydınlatıcı yazi için çok teşekkür ederim Doğa hanim kadınlar ezelden beri hep dişleri tırnakları ile savaşarak gelmişler ne kadar zorluk çekenlerse çeksinler vazgecmemisler Julia Morgan cok guzel miraslar bırakmış gercekten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir