İçindekiler

Nord LB’nin Konumu ve Özellikleri

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover’ın Friedrichswall caddesi üzerinde yer alan Nord LB Binası, modern yapılar içinde en çok bilinen örneklerden biridir. Almanya’nın en büyük bankalarından birinin ismini taşıyan Norddeutsche Landesbank, 1997-2002 yılları arasında baba ve oğul, Günther ve Stefan Behnisch tarafından inşa edilmiştir. Birbirinden farklı yükseklere sahip bloklarıyla farklı aktivitelere olanak sağlayan bu bina sayesinde şehrin dokusuyla uyumlu bir görünüm ortaya çıkıyor.

Nord LB, içinde çeşitli hizmet sektörleri bulundurur: perakende, ticari, konut, kültür, spor ve eğlence. Ayrıca birçok kafe ve restorana ev sahipliği yapmakta olan bu bina bir banka olmaktan çok daha fazlasıdır. 

nord lb binası

Tarihi

Nord LB ilk olarak 1765 yılında Braunschweigische Staatsbank adıyla kuruldu. Bu isimle birlikte 1970 yılında faaliyet göstermeye başladığında sadece tarım, gayrimenkul ve yatırım üzerine çalışan bir özel banka niteliğindeydi. 1985’ten beri Londra’da, 2004’ten beri Singapur’da ve 1991’den beri New York’ta olmak üzere dünya üzerinde birçok büyük şehirde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Mimarisi

Nord LB Binası toplamda 40.000 metrekare alanı kaplar ve yaklaşık 1500 personel için ofisler barındırır. Tamamen camla kaplı cepheleriyle ve alışılmışın dışında tasarımıyla ‘Dünyanın En İlginç Binaları’ listelerinde hep ilk sıralara oynayan bu yapı, doğal ışığı optimize etmesi, doğal hava kaynaklarından yararlanması ve karbondioksit emisyonu yapması nedeniyle çevre dostudur.

Dışavurumcu mimarinin ön planda olduğu bir yapı olan Nord LB, kentsel planlama yönergelerine uygun olarak sığ planlı çevre binası olarak tasarlanmış, çevresinin desenini ve ölçeğini tamamlayarak mevcut sokaklarla hizalanmıştır.

Proje sürecinde hareketli şehir hayatı ile sakin yerleşim alanları arasında yumuşak bir manzara geçişi sağlaması hedeflenmiştir. Yapının çatısı kelebek kanatları şeklinde tasarlanmıştır ve renk değiştirme özelliğine sahip malzemeler kullanılmıştır.

Bazı mimarlara göre binanın keskin eksenleri ve birbirine zıt unsurları ele alındığında Nord LB Binası’nda dekonstrüktivizm’den esintiler görülmektedir. Projenin öncüleri baba ve oğulun eski tasarımlarında esnek olmayan formlar kullanılıyordu. Bu tasarımda ise düzenli geometriye rastlanılmamaktadır.

Tasarımın ana konseptini yatay bir eksende kesişen bloklar oluşturur. 17 kata sahip, yaklaşık 70 metre yükseklikteki Nord LB’nin dış cephelerinde cam haricinde çelik kablolar da kullanılmıştır. Binanın en altında düzgün seyreden platformlar üst katlara doğru çıkıldıkça birbirine nüfuz eden dinamik unsurlara dönüşür. Tüm bunların sonucunda ise şehrin alışılmış mimarisinden farklılaşan yenilikçi bir bina ortaya çıkar.

Nord LB’nin zemin katında kafeler, restoranlar, sergi salonları ve mağazalar bulunur. Bankanın orta kısmında ise çeşitli bitkilerin ve çeşmelerin süslediği geniş bir avlu bulunmaktadır. Avludan ayrılarak Maschpark ve Güney Hannover’a devam eden ağaçlı yollar bulunmaktadır. Şehir ve bölge planlama esaslarına uygun olarak tasarlanan bu yapı, çeşitli peyzaj düzenlemeleri, sanat galerileri ve yemyeşil çatısıyla geniş yaşam alanları sunmaktadır.

Çevre Dostu Tasarımı

Bu büyük yapıyı havalandırmak da zor olsa gerek. En az eforla en ekonomik havalandırma yöntemini kullanmak isteyen mimarlar çevre dostu bir çözüme yönelmiş ve iç mekanda ilerici enerji kaynakları kullanılmasına karar vermiş. Nord LB’nin neredeyse tamamı doğal yollarla havalandırılıyor, binanın merkezindeki avludan kamusal alanlara ve bireysel ofislere temiz hava aktarmak için kanallar bulunuyor. Ayrıca açılabilir pencereler de hava akışının sağlanmasını kolaylaştırıyor. Çift cephe sistemleri bulunan kısımlar ise araç emisyonlarına karşı koruma sağlayarak hareketli şehir hayatının gürültüsünün binaya ulaşmasına engel oluyor.

Avluda bulunan süs havuzları estetik görüntüye katkı sağlamanın yanı sıra güneş ışığını yansıtarak doğal ışığın elde edilmesine katkıda bulunuyor ve faydalı bir mikro iklim yaratılmasına katkıda bulunuyor. Ayrıca binanın tamamen camla kaplanması ışık kullanımını destekler nitelikte.

Nord LB’nin çatısı yemyeşil bahçelerle dolu. Bu bahçeler sadece çatının görüntüsünü etkilemekle kalmayıp bina sakinleri için iklimi iyileştirmekte ve bina içinde kullanma amacıyla yağmur suyunu toplamaya yardımcı olmaktadır.

Sadece bir banka niteliğinde değil aynı zamanda birçok yaşam alanı vadeden yapı; daha esnek, konforu düşünen, doğa ile barışık ve hayatın içinde olan yeni nesil çalışma sistemine de işaret eder. Hem cephe tasarımı hem de çevre dostu özellikleriyle modern mimarinin öne çıkan örneklerinden biri Nord LB, dünya çapında büyük ilgi görmektedir.

Daha fazlası için tıklayın!

Bizimle iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir