İçindekiler

“Uzaklara gitmek, denizler, sınırlar, ülkeler, inançlar aşmak fırsatı çıktığı zaman hiç duraksama.”

-Amin Maalouf

Resmi kayıtlardaki ismi “Norveç Krallığı” olan şehir, İskandinav Yarımadası’nın batı kısmında bulunmaktadır. Norveç’in komşuları arasında: Göller ülkesi olarak anılan Finlandiya, İsveç ve Rusya bulunmaktadır.  

Doğal güzellikleriyle ulusal bir ün kazanmış olan bu kent, Dünya Mutluluk Raporu’nda üst sıralarda bulunmaktadır. Düşük suç oranı ve yüksek refah seviyesiyle birçok insanın yaşamak için hayalini kurduğu kentin adı, yerel dilde “Kuzey Yolu” anlamına gelmektedir.  

Sahil kasabası tadında olan kent, sıra sıra dizilmiş minik evleriyle de tanınır. Tam 21.500 kilometrelik sahil şeridine sahip olmasıyla da bu tanımı pekiştirmektedir. 

Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan Küresel Isınmadan da en az etkilenen ülke Norveç’tir. Ülke nüfusu ise 5.2 milyon civarındadır. 

Norveç’in başkenti olan Oslo, yaşam standartlarının yüksek olduğu, en temiz havaya sahip ülkenin en büyük şehridir.  

Bir liman kenti olan şehir, 1049 tarihinde kurulmuş ve İskandinavya’nın dördüncü büyük şehri olarak bilinmektedir. Refah seviyesinin yüksek olmasıyla beraber Dünya’nın en pahalı şehirlerinden birisidir.  

1) Operahuset (Oslo Opera Binası) 

Yapı, şehrin doğasının güzelliği yanında 2000’ler sonrası modern atılımlarıyla da öne çıkan Oslo şehrinin günümüzdeki en önemli sembollerinden birisidir. 38.500 metrekarelik dev yapı, devlet kontrolünde Oslo şehrinde inşa edilecek opera binası için 1999’da düzenlenen yarışmada 350 aday arasından seçilmiş. 700 milyon dolarlık proje, 2000 senesinde başlayıp 2008’de ise tamamlanmış. Tasarım ödüllü yapı aynı zamanda mimari karakterinin yanında, peyzajıyla da bir hayli etkileyicidir. Mimari karakteri ve çevre düzenlemesiyle de Oslo’nun önemli bir sembolü haline gelmiştir. 

2) Akershus Festning (Akershus Kalesi) 

Akershus Kalesi, Oslo’da bulunan bir Ortaçağ kalesidir. Kale, 13. yüzyılın sonlarında Oslo’yu korumak amacıyla inşa edilmiştir. Aynı zamanda tarih boyunca kraliyet ikametgâhı ve hapishane olarak da kullanılmıştır. 

3) Norsk Folkemuseum (Norveç Kültürel tarih Müzesi) 

Norveç Kültürel Tarih Müzesi (Norsk Folkesmuseum), Dünya’nın İlk Açık Hava Müzesi unvanına sahiptir. Norsk Folkemuseum, 1894 yılında Hans Aall tarafından kurulmuştur. Müzenin kurulma amacı, Norveçlilerin geçmişte nasıl yaşadıklarını ve sert hava koşulları ile nasıl mücadele ettiklerini göstermekmiş.  

Müze içinde 1500’lü yıllardan itibaren günümüze gelen 160 tane tarihi bina bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve dikkat çekeni ise Norveç’in sembolü “Gol Stave Kilisesi” (Stavkirke Fra Gol). 

4) Gol Stave Kilisesi 

1200 Yılından Kalan Gol Stave Kilisesi (Stavkirke Fra Gol), Norveç’in en eski simge yapılardan biridir. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan Norveç Kültürel Tarih Müzesi (Norsk Folkemuseum)’in içerisinde yer almaktadır. 

Kilise şehrin en önemli dini yapısı olarak kabul edilirken, aynı zamanda da Norveç’te ulusal kültürel bir anıt olarak görülmektedir. 

Norveç’te bugün benzer mimariye sahip 1000 kilisesinin bulunduğu tahmin edilimektedir. Ancak günümüze sadece 28 tanesi gelebilmiştir. Bu 28 kilise günümüzde, Hristiyanlığın Norveç’teki erken döneminin bir yansıması olarak görülmektedir. 

Gol Stave Kilisesi; 16. yüzyıla kadar bir Katolik Kilisesi olarak kullanılmışsa da 1537 yılında başlayan reform hareketlerinden sonra, Protestan Lutherist bir kilise olmuştur. 

5) Oslo Rådhus (Oslo Belediye Meclisi Binası) 

İki kuleden oluşan ve tamamı tuğlalarla kaplanmış olan yapı, limanda sizi karşılamaktadır. Bu yapı, tarihi dokusu ve mimarisiyle ün salmıştır. Bina, ilk bakışta çok sade ve basit gibi görünse de her bir köşesi buram buram tarih kokmaktadır ve günümüze kadar özenle restore edilmiş, tarihi dokusu bozulmamıştır. Kulelerden birinde büyük bir saat ve binanın çeşitli yerlerine de güzel heykeller konumlandırılmıştır. 

Aynı zamanda, Nobel Barış Ödülü töreni, Oslo Belediye Meclis Binasında yapılmaktadır. 

6) Karl Johans Caddesi 

Karl Johans Gate olarak bilinen şehirdeki en popüler caddedir. Cadde bitiminde Kraliyet Sarayı’na bağlanır. Ulusal Tiyatro, Parlamento Binası ve Ulusal Galeri gibi önemli yapılar da bu cadde de yer almaktadır.  

7) Kraliyet Sarayı 

Oldukça etkileyici ve ilgi çekici bir mimariye sahip olan sarayın yapımına, III. Charles döneminde başlanmış ve vefatından sonra da 1849 yılında tamamlanmıştır. Saray, Slottsparken isimli peyzajıyla dikkat çeken bir parkın içine konumlandırılmıştır. 

8) Norveç Kuzey Işıkları 

Kuzey ışıkları, yani adını Şafak Tanrıçası olarak anılan “Aurora”’dan alan Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimiyle gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır. Geçmişte insanlar bu ışımaları orta çağda tanrıdan gelen işaretler olarak kabul etmiştir. Galileo Galilei, ilk defa Aurora Borealis ismini kullanarak görünen ışıkları 1619’da tarif etmiştir. Dünya’da en güzel gözlenebildiği yerler ise Kuzey Amerika’da bulunan Yellowknife, Avrupa’da ise Norveç yakınlarında yer alan Tromso’dur.  

Bizimle iletişime geçin!

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir